Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně sociálních demokratů Jana Maláčová opět straší občany. Před blížícími se volbami do poslanecké sněmovny je to zjevně její hlavní strategie, kterou ze všech sil razí a pomocí které chce přimět veřejnost k volbě České strany sociálně demokratické. Nejnověji líčí hrozbu v podobě privatizace důchodového systému, ke které se má podle jejích slov připravovat pravice.
Sociálnědemokratická politička, která má kandidovat z prvního místa kandidátky ČSSD v Praze, v rozhovoru pro Info.cz k programovým prioritám strany uvedla: „Hlavní téma bude, kdo zaplatí za covid. A když pravice tvrdí, že nebude zvyšovat daně, tak lže. První, co dost možná udělá, bude zvýšení DPH. Vždycky tomu tak bylo, když hledali příjmy. Následovat bude privatizace zdravotnictví. Ale samozřejmě plíživější než minule,“ prohlásila ministryně Maláčová.
Vzápětí pak dodala: „Jsem přesvědčená také o tom, že pravice chystá privatizaci důchodového systému. Proto pořád říkají, že moje důchodová reforma není reforma. Sami by si představovali privatizaci, tj. že se přímo či nepřímo vysaje veřejný průběžný pilíř, a teprve to je jejich reforma. To nesmíme dopustit. Covid nám také ukázal, co je v životě důležité, a jsou to věci, které sociální demokracie vždy bránila: dostupnost veřejných služeb a silný efektivní stát.“
Místopředsedkyně sociální demokracie jen fabuluje a bohapustě si vymýšlí. Ve skutečnosti neříká nic, co by měla nějakým způsobem podložené. Na tom, o čem je nebo není přesvědčená, vůbec nezáleží. Z prstu si vycucala bubáka, kterého se snaží nafouknout, co to jde, aby mohla pouštět hrůzu z případného nástupu pravice do vlády. Přitom se stačí podívat do programu koalice SPOLU, aby bylo jasné, že ODS, TOP 09 a křesťanští demokraté s ničím takovým nepřicházejí a nic takového nenavrhují.
Ohledně penzijní reformy v jejich společném programu stojí: „Největší výzvou pro naši zemi už dlouho zůstává penzijní reforma. Ta vyžaduje široký společenský konsensus: nesmí se stát, že jednou přijatá pravidla se za pár let úplně změní. Důchodový účet oddělíme od státního rozpočtu a odstraníme nespravedlnosti v penzijním systému. Garantujeme, že pro dnešní seniory a pro ty, kdo se do penze chystají, se nic nezmění. Vaše důchody ochráníme a budeme je pravidelně valorizovat.“ To zní skoro tak, že by to Jana Maláčová mohla z fleku bez problému podepsat.
Vyšší věk odchodu do penze
Koalice SPOLU dále uvádí, že základem důchodové reformy bude zaručený důchod navázaný na průměrnou mzdu. Také chce zavést dobrovolný společný vyměřovací základ manželů a každý by dostal možnost platit 1 procentní bod svého důchodového pojištění přímo svým rodičům nebo prarodičům. Co se týká soukromého penzijního spoření, u kterého se pravděpodobně ministryně Maláčová obává, že v jeho prospěch pravice vysaje průběžný pilíř, občanští demokraté a spol. slibují, že bude efektivnější a rozšíří jej například o účet dlouhodobých investic. Nic o tom, že by měl být na úkor stávajícího průběžného pilíře, neříkají.
V programu koalice je navíc hned několik bodů, které by se naopak sociální demokratce Maláčové měly líbit: zkrácení doby placení sociálního pojištění na 25 let, nastavení jasných pravidel pro odchod do důchodu u fyzicky náročných profesí, do penze se nově bude promítat i počet dětí (bonus za vychované děti), zvýší se vdovské důchody a standardní doba studia se vrátí do náhradní doby.
Jediná trochu nepříjemná věc u koalice SPOLU, se kterou je třeba počítat, je zvyšování věku odchodu do penze. S tou však koalice nedělá žádné tajnosti a říká jasně a otevřeně, že do důchodu budeme muset odcházet později. Navíc jde o opatření, kterému se dost dobře nelze vyhnout, i když sociální demokraté tvrdí něco jiného.
Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru a ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček mně nedávno v rozhovoru na otázku, jaká je jejich cesta, co se týče penzijní reformy, odpověděl: „Klíčová je motivace spořit, investovat a připravovat se tak v průběhu ekonomického života na penzi. Věk odchodu do důchodu se bude muset zvyšovat, ale musí to být samozřejmě v rozumné míře. Souhlasím s tím, že musí být bráno v úvahu, jestli člověk pracoval ve fyzicky náročné profesi. Kromě toho je však třeba i zatraktivnit zkrácené úvazky pro seniory, aby si přivydělávali po opuštění standardního zaměstnání. To je určitě cesta, jak je motivovat, aby zůstali na trhu práce co nejdéle.“
Jana Maláčová zkrátka dělá, co umí. Zatím to ale nevypadá, že by to sociální demokracii nějaké voliče přilákalo. Průběžný pilíř důchodového systému nikdo bourat nechce, jen je třeba pracovat na jeho udržitelnosti a přidat vedle něho ještě další nohy. Sociální demokraté zdůrazňují jiné daňové příjmy, koalice SPOLU pak zvyšování věku odchodu do penze, vlastní spoření a další opatření.