Alena Schillerová s velkou pravděpodobností vejde do dějin jako ministryně financí, které se za velmi krátkou dobu podařilo extrémním způsobem navýšit zadlužení České republiky. Šéfka státní kasy o sobě přesto prohlašuje, že je „pravicovějšího zaměření“, vadí jí rozhazování a jsou pro ni nepřijatelné extrémní levicové názory, které podle ní zastávají Piráti. Jak to jde dohromady s politikou, kterou provozuje, a s tím, jaké dědictví po ní na ministerstvu financí zůstane?
Správkyně státní pokladny tento týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedla: „Nemám ráda rozdělování na levici a pravici. Ale jinak jsem pravicovějšího zaměření, vadí mi rozhazování peněz. A nejvíc mi vadí, když se práce nedělá systémově. Jsem člověk, který chce, aby se rozumně hospodařilo, abychom začali šetřit, abychom nevyhazovali,“ zdůraznila Schillerová, která přitom vehementně odmítla, že by byla „rozhazovačná“ ministryně.
Navržený rozpočet se schodkem ve výši 390 miliard korun na příští rok je však ukázkovým příkladem toho, že to ministryně financí s tím šetřením a rozumným hospodařením zase tak vážně nemyslí, a že má mnohem blíže k tomu, co tak rozhodně popírá – být rozhazovačnou šéfkou státní kasy.
Zajímavé ovšem je, kolik energie a urputnosti Alena Schillerová vynakládá na to, aby tento fakt popřela. Naopak se vykresluje jako pravicově zaměřený člověk a naprosto vylučuje možnost koalice hnutí ANO s Pirátskou stranou právě s odkazem na to, že Piráti mají údajně podle ministryně financí extrémní levicové názory, což je pro ni naprosto nepřijatelné.
Skutečnost je však taková, že politika, kterou poslední čtyři roky provozovala vláda Andreje Babiše, kde byla za finance zodpovědná Schillerová, byla v některých ohledech ve snaze koupit si některé skupiny voličů natolik levicová, že ani kabinet s pirátským premiérem v čele by s největší pravděpodobností tak levicový nebyl.
Na to, jak se hnutí ANO údajně posunulo doleva, si dokonce nedávno stěžoval hejtman Moravskoslezského kraje, předseda Asociace krajů ČR a poslanec Ivo Vondrák. V červnovém rozhovoru pro Seznam Zprávy prohlásil: „Jsem středopravicový, v poslední době spíše pravicový politik. Chtěl bych vybalancovat přetlak na levici, kam se čím dál více subjektů svým chováním sune. Vstupoval jsem do hnutí ANO, které bylo středopravicové, ne levicové jako nyní. Hrozně rád bych naši politiku zase nasměroval doprava. Bohužel po volbách v roce 2017 nevznikla koalice ANO a ODS, kdyby se tak stalo, nemuseli jsme být tam, kde dnes jsme – mám na mysli stav financí.“
Levicová politika a pravicově zaměření politici
Vondrák zjevně nesdílí přesvědčení Aleny Schillerové o tom, že její ctností je šetrnost, že v žádném případně nepatří mezi rozhazovačné ministryně a že chce, aby stát začal šetřit a neutrácel. Podle Ivo Vondráka je ANO levicové a jeho vláda se podepsala na stavu veřejných financí.
To je samozřejmě mnohem blíže realitě než to, co prezentuje ministryně financí. Jen by možná bylo dobré dodat, že Babišovo hnutí není levicové tím způsobem, že by tak bylo hodnotově zakotvené, a protože by se hlásilo k levicovým idejím, které zastávají jeho členové a představitelé.
Ne, v ANO se to jen hemží politiky, kteří o sobě tvrdí, jak jsou ve skutečnosti pravicoví (a nejde jenom o Vondráka a Schillerovou, ale pravicově zaměřený je samozřejmě i Babiš), přitom však provozují levicovou populistickou politiku, a to pouze z toho důvodu, že se Andrej Babiš pragmaticky rozhodl na ni utáhnout část voličů, a až se mu to bude hodit, tak se bez jakýchkoli zábran a skrupulí opět přeorientuje na jiné, což se může stát už celkem brzo.
Schillerová se tak tváří, že jí posun hnutí ANO, který Vondrák aspoň kritizuje, nevadí, případně, že ho nevidí. Moravskoslezský hejtman tvrdí, že Česká republika po volbách potřebuje středopravicovou vládu, protože je potřeba stanovit, kde plýtváme penězi a kde je možné ušetřit.
Od vlády, kde má peníze na starosti rozhazovačnost odmítající Alena Schillerová, která ale Česko přivedla na trajektorii, kdy podle Národní rozpočtové rady už za tři roky prolomíme dluhovou brzdu ve výši dluhu 55 % HPD, se to zřejmě čekat nedá.
Jasná priorita a spořivá Alena Schillerová
Podle Vondráka klasická levicová politika bude říkat, že je třeba se starat o sociálně slabé. Hejtman ovšem tvrdí, že si musíme říct, kdo jsou tito sociálně slabí, protože dnes to není jasně definované. Je to vidět i na tom, jak svou politiku hájí právě ministryně financí Schillerová.
„Vstoupila jsem do vlády, kde pomoc seniorům byla jasnou prioritou, takže jsem musela s touto prioritou počítat. Ale zároveň jsem se snažila peníze šetřit, tlačila jsem například na revizi sociálních dávek a tlumila jsem různé nápady mé vládní kolegyně Maláčové. Ovšem přišel covid a ten mnohé změnil,“ zdůrazňuje ministryně.
Člověk si jen říká, jak by asi rozpočtové schodky, které Schillerová nasekala a plánuje nasekat, vypadaly, kdyby se šetřit tolik nesnažila a kdyby spořivost jejím druhým jménem nebyla. To by už asi ta dluhová brzda byla prolomená dávno.
Kromě toho ale Alena Schillerová opomíjí ještě jednu důležitou věc. „Pomoc“ seniorům zůstala jasnou prioritou i poté, co covid mnohé změnil a kdy opravdu bylo potřeba začít šetřit. Babišova vláda však k tomuto kroku nepřistoupila, protože je před volbami, a místo toho naopak penzistům dále přidávala a přidává a snaží se udržet si tak své voliče před klíčovým volebním kláním. A po něm možná skutečně zavelí doprava.
Její představitelé se nejenom rozpomenou na své pravicové zaměření, ale dokonce ho začnou projevovat i ve své politice, a navíc to ještě budou prodávat jako svou ctnost, protože jsou přece nadmíru zodpovědní. Přitom budou jen hasit to, co sami ve snaze nakoupit si co nejvíce voličů způsobili.