Před vstupem Andreje Babiše do politiky bývalo zvykem, že člen vlády vyšetřovaný policií automaticky odstoupil. Dnes platí jiná pravidla. Premiér, sám trestně stíhaný, nevidí k rezignaci ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové důvod. Naopak zaútočil na opozici.
[ctete postid=“224369″ title=“Hnutí ANO v průzkumech nejlépe boduje u STEM, dvorní agentury ministerstva financí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/10/Hartl-STEM-385×230.jpg“ excerpt=“V posledních dnech se objevilo několik průzkumů mapujících voličské nálady kolem “ permalink=“http://forum24.cz/hnuti-ano-v-pruzkumech-nejlepe-boduje-u-stem-dvorni-agentury-ministerstva-financi/“]224369[/ctete]
Nové informace o pozadí nedávné policejní razie v rezortu pro místní rozvoj nabývají na závažnosti. Policie podezírá ministryni Dostálovou (ANO) z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Vyšetřovatelé prověřují trestnou činnost v roce 2016, tedy v době, kdy byla náměstkyní své předchůdkyně Karly Šlechtové.
Podezřelé smlouvy za 38 milionů
Policie nashromáždila důkazy o sofistikované trestné činnosti. Podle jejího zjištění měly jít nestandardní výdaje v rámci rezortu přes státní agenturu CzechTourism, jejímž cílem je koordinovat propagaci České republiky jakožto turistické destinace doma a v zahraničí.
„O vynakládání rozpočtových prostředků CzechTourism ve prospěch vyvolených osob rozhoduje zprostředkovaně mimo standardní úřední postup podezřelá inženýrka Dostálová, a to prostřednictvím magistra Pangráce,“ uvádí policie, která se zajímá o podezřelé smlouvy za 38 milionů korun.
Policisté provedli řadu prohlídek v bytových a nebytových prostorech, například v sídle ministerstva, CzechTourism, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Jedna z nich se odehrála u samotné ministryně, odkud si policie odvezla služební počítač. Dostálová patří mezi hlavní podezřelé společně s tehdejším ředitelem jednoho z odborů CzechTourism Alešem Pangrácem.
Vyšetřovatelé sbírali důkazy několik měsíců. Jde například o výpisy z bankovních účtů, které mají prokazovat „podezření z nehospodárného a klientelismem poháněného nakládání s rozpočtovými prostředky“. O tom, že je situace vážná, svědčí okamžité odvolání Aleše Pangráce, který už není zaměstnancem agentury CzechTourism.
Policie po Novém roce rozhodne, zda podezřelé obviní z trestného činu. Ministryně pro místní rozvoj všechna obvinění odmítá.
Výzva k rezignaci
Opoziční strany ODS a TOP 09 vyzvaly Dostálovou k rezignaci. „V době, kterou nazývá předseda vlády Palermem, se odstupovalo v případě mnohem menších podezření. Dnes jako by se nic nedělo,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala. K vyvození osobní odpovědnosti a odstoupení do vyšetření celé věci ministryni vyzval i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Téma se dostalo i na půdu poslanecké sněmovny, kde byl v této věci interpelován přímo premiér Andrej Babiš. Poslanec ODS Martin Kupka mu připomněl, že v zemích na západ od nás bývá běžné, že pokud se v případě ministra vlády objeví nějaké podezření, tak odchází, aby nezatěžoval svou kauzou vlastní vládu.
Jsem zvědavý na ta zvěrstva
„Já jsem zvědav, kdy už konečně bude tahle sněmovna probírat všechna ta privatizační zvěrstva a co všechno jste nám tady předvedli od revoluce,“ reagoval premiér podrážděně a za ministryni Dostálovou se jasně postavil. Není si prý vědoma žádného pochybení, a proto nevidí důvod, proč by neměla být ve vládě.
Babiš použil osvědčenou taktiku „nejlepší obrana je útok“, jenomže zapomněl, že se na těchto údajných „zvěrstvech“ podílel i on sám. Původ jeho peněz je stále nejasný, jeho startovní firma O. F. I. ze švýcarského daňového ráje zůstává neprůhledná a zapletl se do řady pochybných kauz (Petrimex, Lovochemie, Unipetrol, Profrost…), z nichž některé mají počátky už v devadesátých letech. Dotační podvod farmy Čapí hnízdo, kterou už takto ohodnotil i evropský OLAF, je jen špičkou ledovce.
Je proto nehorázné, že se zrovna tento prominent minulého režimu s exkluzivní výhodou na startovní čáře po pádu komunismu ohání iniciativou koaličního spojence KSČM, který na půdě sněmovny zrovna otevřel téma prověřování privatizace v devadesátých letech. Komunisté stále nerozchodili „ideologickou“ prohru v listopadu 1989 a odchod do politické karantény, ze které je vyvedli až Babiš se Zemanem.
KSČM hodlá upravit zákony tak, aby nedošlo po dvaceti letech k promlčení starých privatizačních kauz. Nejde jen o to, že je tato iniciativa pouze prázdnou politickou proklamací, protože takový zásah do retroaktivity by byl v rozporu s ústavou.
Především je dechberoucí drzost komunistů, kteří po čtyřiceti letech socialistických experimentů za sebou zanechali zdevastovanou zemi zaostávající za Západem a se stovkami tisíců zničených nebo poškozených životů. O vyšetřování „zločinných privatizací“ hovoří představitelé strany, která po únoru 1948 zahájila frontální útok na soukromý majetek s celkovými finančními škodami, které se nedají ani vyčíslit. Bez vyvození jakékoli odpovědnosti.
Opsaná diplomka horší než vyšetřování
Premiér Babiš má ovšem ještě jiný problém. Kdyby odvolal ministryni Dostálovou kvůli podezření z dotačního podvodu, nabízí se otázka, proč ve vládě zůstává on. Jeho trestní stíhání mu paradoxně znemožňuje standardní a v civilizovaných zemích logický postup, jelikož je sám zatížen ještě větším problémem.
[ctete postid=“224257″ title=“Skandální výroky Válkové jsou v rozporu s právním státem. Proč mlčí Pavel Zeman?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/03/P201502040309601-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslankyně hnutí ANO Helena Válková tvrdí, že jako advokátka disponuje informacemi, “ permalink=“http://forum24.cz/skandalni-vyroky-valkove-jsou-v-rozporu-s-pravnim-statem-proc-mlci-pavel-zeman/“]224257[/ctete]
Jedině tak se může stát, že členové Babišovy vlády mohou odstupovat kvůli částečně opsané diplomové práci o králících, ale nikoli z důvodu podezření z trestné činnosti. Pro premiéra se stává policejní vyšetřování akceptovanou výbavou každého ministra za hnutí ANO. V jeho vládě se začínají hromadit potenciální podvodníci, proti kterým tolik brojil, a dodnes svůj kabinet označuje za „protikorupční“.
Bonus navíc má člen vlády, který je tak loajální jako Klára Dostálová. Při analyzování výhrad právníků Evropské komise „nenašla, z jakého důvodu by měl být předseda vlády ve střetu zájmů“, a je nepochybně kdykoli ochotna premiérův střet zájmů přikrýt i do budoucna. Přitom je za legálnost čerpání evropských dotací odpovědná.