Ta zpráva vyvolala ve Spojených státech v loňském roce rozruch. FBI zatkla 14 mužů pro podezření z toho, že plánovali únos a možná i vraždu demokratické guvernérky Michiganu Gretchen Whitmerové. Vzhledem k tomu, že už na jaře se někteří z těchto mužů účastnili násilného vniknutí demonstrantů proti koronavirovým opatřením do budovy státního Kapitolu, bylo na místě brát hrozbu vážně. Nově zveřejněné dokumenty a svědectví, která přinesl server BuzzFeed, ovšem ukazují, že v plánování celé operace se výrazně angažovali informátoři a agenti FBI. To sice americké právo připouští, ale obránci lidských práv už dlouho upozorňují, že takový postup je vůči pachatelům nespravedlivý.
Předně je třeba uvést, že případ teprve poputuje před soud. Ten bude muset vyhodnotit jednak shromážděné důkazy a jednak roli informátorů a agentů FBI v celém případu. Zatím tedy rozhodně nelze říci ani tolik, že jsou obvinění skutečně vinní plánováním a pokusem o únos guvernérky, natož rozklíčovat, do jaké míry je do toho lidově řečeno navezli sami informátoři a agenti.
Všichni obžalovaní se brání právě i tím, že jejich řeči o únosu Whitmerové nebyly míněné vážně a nebýt aktivní účasti FBI, nikdy by k pokusu, který byl zdokumentován, nedošlo. Bude jen na soudu, jak důkazy vyhodnotí. Zapojení agentů a informátorů samo o sobě nemusí obhajobě vůbec pomoci. Faktem ale je, že je dlouhodobě předmětem sporů.
Případ Pitts a výroba teroristů
V roce 2018 FBI zatkla osmačtyřicetiletého muslima Demetriuse Pittse, který podle ní plánoval provést v Clevelandu útok v době amerického svátku 4. července. Mezi jeho cíle měl patřit i tehdejší prezident Donald Trump a členové jeho rodiny. Pitts se k plánování přiznal, takže soud měl práci lehkou, ale i v tomto případě byla role FBI dosti výrazná.
Pitts trpí podle všeho duševní poruchou a jeho útok získal kontury až díky spolupráci agenta FBI pracujícího v utajení, který se vydával za příslušníka Al Kajdy. Není asi pochyb o tom, že Pitts chová ke Spojeným státům nenávist. Nicméně je velká otázka, zda by bez skryté asistence úřadu byl vůbec kdy schopen nějaký útok naplánovat. FBI tak čelila kritice, že si z něj teroristu vlastně vyrobila sama.
Minority Report
Jak již bylo řečeno, Pitts sám se přiznal a americké právo apriori aktivní roli agentů a informátorů nezapovídá. Koneckonců, jeden z informátorů v případě únosu Whitmerové, veterán války v Iráku, se stal dokonce druhým nejvýše postaveným mužem celé neoficiální domobrany a bylo by asi dosti podezřelé, kdyby se držel stranou.
Takové zapojení ale vzbuzuje dosti závažné otázky. Jak pan Pitts, tak obvinění v případě plánování únosu představovali jistě potenciální nebezpečí. Byli ale akutní hrozbou vyžadující zásah? Ani policie, ani FBI se o své vůli nemůže rozhodnout, že je někdo natolik nebezpečný, že je třeba jej kontrolovaně podnítit k činům, které lze následně potrestat. V důsledku by se vlastně jednalo o potrestání za něco, co by dotyčný v budoucnu mohl udělat, a nebezpečně to připomíná zápletku sci-fi filmu Minority Report.
Protivládní milice jsou hrozbou, ale…
Pozitivem je, že se agentům a informátorům podařilo zmapovat kontakty mezi různými protivládními milicemi v celé zemi. Ty rozhodně nejsou žádnými nevinnými milovníky svobody. Jen od ledna do listopadu 2020 měly prokazatelně na svědomí smrt dvou policistů a vážné zranění dalších dvou. Timothy McVeigh, jehož bombový útok na vládní budovu v Oklahoma City byl až do 11. září největším teroristickým útokem na americké půdě, vycházel ze stejného prostředí.
To ale samozřejmě neznamená, že vůči nim vláda může postupovat jakýmikoliv prostředky. Je jasné, že mnozí fanoušci bývalého prezidenta, který význam plánovaného únosu bagatelizoval, se teď ozvou s tím, že měl pravdu. Je možné, že soud se nakonec přikloní na jejich stranu. Pro FBI by to byla ohromná blamáž. Zároveň ale na základě toho, co bylo zveřejněno, nelze říci, že takový závěr soudu je nevyhnutelný.