
Německý kancléř Olaf Scholz FOTO: Úřad vlády Německé spolkové republiky / se souhlasem
FOTO: Úřad vlády Německé spolkové republiky / se souhlasem
Jedním z hlavních témat probíhající Mnichovské bezpečnostní konference byl mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho telefonát s Vladimirem Putinem a návrhy dohody bez konzultace s Evropou a hlavně Ukrajinou byl pro evropské politiky šokem. Server Politico píše, že velmi ostré reakce vzbudil tento přístup zejména v Německu. „Aby bylo jasno, mír musí trvat dlouhodobě. Musí zajistit suverenitu Ukrajiny,“ řekl ve čtvrtek německý kancléř Olaf Scholz.
„To je důvod, proč nikdy nepodpoříme diktovaný mír. Stejně tak nepřijmeme žádné řešení, které povede k oddělení evropské a americké bezpečnosti. Z toho by měl prospěch pouze jeden člověk. Prezident Putin,“ cituje německého kancléře server Politico.
Způsob, jakým Donald Trump při vyjednávání s Ruskem obešel spojence, považují evropští lídři za nepřípustný. Plán Trumpovy administrativy údajně zahrnuje ústupky, které by mohly zahrnout i postoupení ukrajinského území Rusku výměnou za navrácení míru.
Němečtí představitelé byli podle serveru Politico plánem Trumpovy administrativy zcela zaskočeni, a to navzdory důležité roli, kterou Berlín sehrál v dodávkách zbraní a pomoci Kyjevu. „Dnes musíme čelit realitě toho, co kroky a oznámení americké vlády znamenají pro Ukrajinu, pro Evropu a pro svět,“ prohlásil důrazně Scholz a pokračoval: „Nejednat by znamenalo ohrozit bezpečnost naší země a našeho kontinentu.“
Musíme se postavit na vlastní nohy, burcuje Scholz
Spojené státy zároveň trvají na tom, že hlavní břemeno finanční a vojenské pomoci Ukrajině by měly nést evropské země. Tento postoj zpochybňuje dosavadní jednotu Západu ve vztahu k válce na Ukrajině, kde od loňského ruského vpádu dominovala společná strategie NATO a EU na podporu Kyjeva.
Scholz, jehož Sociálně demokratická strana (SPD) je podle průzkumů veřejného mínění před celostátními volbami 23. února na třetím místě, vyzval k větším výdajům na německou obrannou a vojenskou pomoc Ukrajině, píše server a dodává, že německý kancléř vyzval představitele CDU/CSU k uvolnění přísných pravidel výdajů v zemi.
Předpokládaný vítěz blížících se německých voleb koalice CDU/CSU s navýšením výdajů na obranu souhlasí také, naopak „volali po robustnějších vojenských výdajích a kritizovali Scholze za to, že během svého funkčního období neudělal více“. Roderich Kiesewetter, vysoce postavený poslanec Křesťanskodemokratické unie (CDU), prohlásil pro Politico: „Pokud bude Ukrajina nyní ponechána na holičkách, brzy budeme další. Nyní je potřeba koalice ochotných v Evropě, která je připravena udělat vše pro podporu Ukrajiny a masivně investovat do své vlastní bezpečnosti.“
Naprosto nepřijatelné
„To, že Ukrajina ani evropské země nebyly informovány, je naprosto nepřijatelné,“ uvedla německá europoslankyně Marie-Agnes Strack-Zimmermannová. „Trumpova rozhodnutí mohou mít pro bezpečnost Evropy katastrofální dopady,“ dodala.
Německo se nyní nachází jen pár dní před klíčovými parlamentními volbami. Scholzova SPD se v průzkumech pohybuje až na třetím místě za konzervativci z CDU a krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD). Právě AfD, která má dlouhodobě proruský postoj, na oznámení o mírových jednáních s Kremlem reagovala pozitivně. Otázka obrany je jedním z hlavních témat německé předvolební kampaně.
„Nyní musíme počkat a uvidíme, co se stane na Mnichovské bezpečnostní konferenci,“ řekl Falko Drossmann, poslanec německé SPD a bývalý důstojník letectva. „Dali jsme jasně najevo evropskou pozici. Dali jsme jasně najevo německou pozici a doufáme, že náš partner, USA, ji bude brát vážně,“ dodal.
Opačný názor tak vyjádřila jen AfD. „Vítáme, že se konečně jedná o míru. To jsme prosazovali od začátku,“ komentoval situaci poslanec za AfD Gerold Otten.