Ústecká sociální demokracie se postavila proti projektu vládní spolupráce ČSSD, ANO, KSČM. Sociální demokraté ze severu, se nenechali zlomit. Názory své i svých spolustraníků vysvětluje v rozhovoru pro FORUM 24 Miroslav Andrt, krajský předseda ČSSD v Ústeckém kraji.
Proč se členové ČSSD v ÚK rozhodli nepodpořit projekt vlády ANO, ČSSD, KSČM?
Většina našich členů v Ústeckém kraji se shoduje v tom, že vyjednané partnerství nás ve výsledku staví do nedůstojné pozice – tvoříme jakýsi fíkový list trestně stíhanému oligarchovi, který ani nemá prokazatelné negativní lustrační osvědčení. Vyjednaný vládní projekt je navíc podporován ze strany KSČM, ovšem podmínky smlouvy mezi komunisty a hnutím ANO 2011 dodnes neznáme… Personální čistky, které se dějí v posledních měsících a týdnech v různých institucích státní správy včetně bezpečnostních složek, jen potvrzují, o co Andreji Babišovi doopravdy jde – touží po absolutní moci a možná ji i dosáhne – a je mu ve výsledku jedno s kým. Tak proč tomu mají asistovat právě sociální demokraté a pana Babiše tím legitimizovat?
Jak velká byla většina, která se proti projektu postavila?
Negativní postoje zaznívají napříč všemi sedmi okresy Ústeckého kraje – ozývají se představitelé místních organizací, starostové, krajští zastupitelé. Na úrovni krajského výkonného výboru se jedná o jednomyslné odmítnutí takto vyjednaného vládního angažmá a z okresů mi chodí obdobně zamítavé a rozhořčené reakce. Rozhořčené hlavně proto, že jsme neměli vstupovat do druhé fáze vyjednávání.
Jaký je Váš osobní postoj k tomuto projektu?
Zcela se ztotožňuji s názorem našeho kraje – doporučujeme svým členům, aby přišli na schůze místních organizací, zúčastnili se vnitrostranického referenda a v něm podporu Andreji Babišovi rozhodně nedali!
Měl by být předsedou vlády Andrej Babiš? Pokud ne, koho by měl Miloš Zeman pověřit?
Miloš Zeman neměl Andreje Babiše pověřit už v prvním kole – tím ještě více pošlapal a ponížil politickou kulturu v naší zemi. Měl by nyní pověřit někoho jiného z hnutí ANO 2011, někoho, kdo splňuje podmínky pro výkon premiéra – tedy člověka, který alespoň není trestně stíhaný a má čisté lustrační osvědčení. A ideálně také někoho, kdo je ochoten přijímat kompromisy a kdo se bude chovat jako koaliční partner, a ne jako koaliční predátor.
Jak vidíte budoucnost strany? Jakou cestou by se měla ubírat, aby se opět vrátila do čela průzkumů a volebních výsledků?
Naše role je v tuto chvíli především na komunální a regionální úrovni – zde bychom měli odvádět co nejvíce práce pro své spoluobčany a voliče. Pokud svoje dosavadní úsilí obhájíme, jen tak máme šanci, aby se znovu vypracovali noví politici se znalostí skutečných problémů obyčejných lidí, a následně mohli třeba znovu aspirovat na parlamentní a vládní úroveň. Tato vnitřní obroda je pro naši stranu do budoucna nezbytná.
Pokud projekt vlády u členů ČSSD „neprojde“, je to znamení toho, že by současný předseda strany měl svůj post opustit?
To si takto nemyslím. Předseda Hamáček dostal zadání vyjednat co nejlepší a nejdůstojnější podmínky pro ČSSD ve vládě s hnutím ANO 2011, nikoliv ve vládě s Andrejem Babišem. Není jeho chybou, že hnutí ANO trvá za každou cenu na osobě kontroverzního oligarchy, který z nás chce udělat jen další divizi Agrofertu. Věřím panu předsedovi, že vyjednané dohody jsou maximem možného, čímž svůj úkol splnil. Druhá věc ale je, že jsou tyto podmínky pro nás nepřijatelné!!