Miroslav Kalousek se rozhodl rezignovat na mandát poslance. Ať už si o něm myslí kdokoli cokoli, končící předseda poslaneckého klubu TOP 09 ztělesňuje vše, co má splňovat velká politická persona. Je výborný řečník, dovede budit emoce, má stejně zapálené obdivovatele jako odpůrce a svými vyjádřeními dokáže vždy přitáhnout pozornost bez ohledu na to, k čemu se zrovna vyjadřuje. A má ještě jednu zásadní schopnost, bez které se žádný mistr řemesla zvaného politika neobejde: jako bájný pták fénix dovede povstat z popela, když už to vypadá, že nastal jeho konec.
Řekne vám to každý, kdo se politikou zabývá hlouběji. Její umění nespočívá v tom jako hvězda zazářit oslnivým leskem, pohasnout a zmizet. Nejtěžší je na politickém výsluní vydržet dlouhou řádku let, setrvávat na hlavním kolbišti a mít stále co říct a neztratit schopnost formulovat politická stanoviska, která nezapadnou, ale dovedou vyvolat cvrkot, bzukot, šum, radostný potlesk, či naopak zlostný výskot nejenom na politické scéně, nýbrž také u široké veřejnosti.
A ještě mnohem těžší je nastartovat politický motor, když už to vypadá, že mu docházejí síly. To je něco, co se Miroslavu Kalouskovi povedlo hned několikrát. Někdy se tomu říká vůle k moci, ovšem, pokud má fungovat dlouhodobě a uplatnit se v prostředí demokratické politiky, musí být spojená s touhou realizovat konkrétní hodnoty a ideály. I to platí pro bývalého předsedu TOP 09 – je představitelem hodnotově zakotvené politiky, ne že ne.
Miroslav Kalousek v dolní komoře parlamentu zasedal od června 1998, tedy více než 22 let. Nejprve dlouhá léta působil v řadách křesťanských demokratů. Byl jejich místopředsedou a necelé tři roky i předsedou, krátce i šéfem jejich poslaneckého klubu. Především ale vykonával funkci ministra financí ve vládě Mirka Topolánka.
Pravé politické mistrovství však předvedl, když po čtvrtstoletí opustil řady lidovců, s Karlem Schwarzenbergem založil novou politickou stranu s názvem TOP 09 a o rok později se opět vrátil do čela ministerstva financí ve vládě Petra Nečase.
Výsledek TOP 09 ze sněmovních voleb v roce 2010, kdy jako nová strana na scéně získala 16,7 procenta hlasů, je fenomenální a nelze ho přičíst ničemu jinému než politickému umu a zvláštnímu druhu politické citlivosti, předvídavosti a „čuchu“ Miroslava Kalouska.
Precizně vypilované řemeslo
Horší chvíle pro topku i politického matadora Kalouska nastaly po volbách v roce 2017, kdy Miroslav Kalousek partaj coby její tehdejší předseda jen velmi těsně znovu přivedl do poslanecké sněmovny. V čele strany ho tehdy vystřídal Kalouskem – eufemisticky řečeno – ne zcela chtěný Jiří Pospíšil. Pro někdejšího ministra financí to zřejmě nebyly úplně příjemné chvíle. A celkově to pro něj tehdy nevypadalo moc dobře. Zdálo se, že už nic dalšího nepředvede.
Přesto opět překvapil, v tomto volebním období zvládal vyseknout jedno brilantní vystoupení na sněmovní půdě za druhým a všem ukázal, že schopnost provozovat politiku na vysoké úrovni neztratil; v dolní komoře dál zaujímá pozici nejviditelnějšího a také nejschopnějšího kritika premiéra Andreje Babiše, jehož slovům společnost naslouchá.
K obrovskému politickému talentu, ale hlavně osvojenému a naprosto precizně vypilovanému řemeslu většinou patří i nějaké ty negativní vlastnosti. Kalousek není výjimkou. Má je a netají se jimi. Sám jsem to zažil na vlastní kůži loni v létě, když jsem s ním dělal rozhovor – s úsměvem, s nebývalou lehkostí a velmi slušným až nonšalantním způsobem mě dokázal dost brutálně urazit.
Bylo to samozřejmě zcela zbytečné. A možná právě tohle bývalému předsedovi KDU-ČSL i TOP 09 přidělávalo velké množství nepřátel a do určité míry mu to i ztěžovalo jeho politickou kariéru. Ta je sice i tak úctyhodná (a kdoví jestli opravdu končí); přesto se však zdá, že Miroslav Kalousek je především solitérem, geniálním politickým stratégem a mistrem každodenního polického řemesla spíše než tvůrcem silného politického týmu, který dokáže vedle sebe snést další výrazné, schopné a samostatné postavy a fungovat vedle nich. Je to škoda, ale zase je to vykoupené jinými jeho přednostmi.
Ve zmíněném rozhovoru Miroslav Kalousek prohlásil, že podle jeho názoru se Miloš Zeman společně s Andrejem Babišem podílí na rozkladu politické kultury a demokracie v České republice. Na moji otázku, zda se to dá ještě zachránit, odpověděl: „Kdybych si to nemyslel, tak to nedělám, ale bude to těžké.“ Uvidíme, kam se kroky spoluzakladatele TOP 09 budou dál ubírat a zda si skutečně politické kultury a demokracie v Česku už nebude všímat.