Životní cesta Miroslava Zikmunda se uzavřela 1. prosince 2021. Byla to cesta naprosto neobyčejná, plná dobrodružství, zklamání, nezaslouženého trestu a štěstí v závěru. Miroslav Zikmund se dožil neuvěřitelných 102 let. Když se před nedávnem ohlížel, zhodnotil současný stav České republiky takto: „Ve společnosti nejvíce chybí tolerance. Málo si vážíme toho, co máme.“ Jaký vlastně byl Miroslav Zikmund a co měl za sebou?
Narodil se pár měsíců po vzniku Československa a ve svém životě si plnými doušky prožil vše, co 20. století připravilo. Když skončila II. světová válka, bylo mu čtyřiadvacet. V roce 1947 se společně se svým celoživotním kamarádem Jiřím Hanzelkou vypravili na obchodní cestu okolo světa. Na tu startovali ne jako novináři nebo cestovatelé, ale jako obchodní zástupci několika firem. Tři roky sbírali kontrakty, ale nic z toho nebylo. Domů se totiž nevrátili do svobodné země, odkud odjížděli, ale do velkého komunistického vězení, kde bolševici mezitím ukradli továrny. Kontrakty tedy byly k ničemu.
Kromě toho na své první cestě pořídili stovky fotografií, záznamů a poznámek. Jde o velmi cenný doklad doby, popis situace například v tehdejší Africe. Současně jejich hojně publikované příspěvky v novinách otevíraly oči Čechoslovákům doma.
Po návratu měli v plánu další cestu. Čekali na ni ale devět let. Na přelomu 50. a 60. let ji podnikli – a stala se jim na dalších dvacet let osudnou. Projeli totiž důkladně Rusko a o cestě vydali Zvláštní zprávu č. 4. V textu jasně popsali, jak špatně na tom Sovětský svaz je, jak nefunguje stát a ekonomika a jak obyvatelé na venkově trpí. Text dokonce odeslali Brežněvovi. Navíc se při okupaci v roce 1968 postavili důrazně proti. A to si komunisté nenechali líbit. Dvacet let zákazu. Od roku 1969 nesměli publikovat.
A to jim komunisté udělali po tom, co dvakrát projeli svět, a ve chvíli, kdy jim bylo 40 let, tedy ve velmi produktivní době, kdy by bývali mohli publikovat množství textů a fotografií. Ale nesměli z rozhodnutí strany a vlády.
A jak na Miroslava Zikmunda vzpomínají ti, se kterými spolupracoval? Pracovitý, pravdomluvný, rovný chlap, precizní, gentleman, uměl dělat rozhodné kroky. „Byl neuvěřitelně lidský, skvělý přítel,“ řekl Miroslav Náplava, spisovatel a režisér v ČT.