Mírové rozhovory o válce na Ukrajině by mohly začít už tuto zimu. V úterý to řekl polský premiér Donald Tusk. Nastínil zároveň sérii plánovaných schůzek, na nichž se Varšava snaží hrát vedoucí úlohu při ukončení konfliktu. Ukrajinský prezident Zelenskyj se v pondělí vyslovil pro diplomatické řešení války, přičemž jeho poslední komentáře naznačují rostoucí otevřenost Kyjeva k jednání.
Polsko je od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 jedním z nejvěrnějších podporovatelů Kyjeva. Premiér Donald Tusk podle agentury Reuters prohlásil, že Varšava bude do případných rozhovorů výrazně zapojena, až se začátkem příštího roku ujme rotujícího předsednictví Rady Evropské unie.
„Budu mít řadu rozhovorů týkajících se především situace za naší východní hranicí,“ řekl na zasedání polské vlády Donald Tusk. „Jak si dovedete představit, naše delegace bude spoluzodpovědná mimo jiné za to, jak bude vypadat politický kalendář, možná i za to, jaká bude situace během jednání, která mohou, i když nad tím stále visí otazník, začít v zimě tohoto roku.“
Předseda polské vlády dodal, že francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví ve čtvrtek Varšavu, aby podal informace o jednáních se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, která se uskutečnila minulý víkend v Paříži. Zároveň je Tusk ve stálém kontaktu se skandinávskými a pobaltskými spojenci Varšavy a britský premiér Keir Starmer navštíví Varšavu v prvních dnech polského předsednictví.
„Opravdu chci, aby Polsko bylo zemí, která bude nejen přítomna, ale bude udávat tón těmto rozhodnutím, která nám mají přinést bezpečnost a zajistit polské zájmy,“ oznámil Tusk.
Ukrajina si přeje ukončení války více než kdokoli jiný
V pondělí se pro diplomatické řešení války na Ukrajině vyslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na společné tiskové konferenci s německým opozičním lídrem Friedrichem Merzem nadnesl myšlenku rozmístění zahraničních vojsk ve své zemi do doby, než bude moci vstoupit do vojenské aliance NATO.
Podle agentury Reuters byla slova ukrajinského prezidenta posledním signálem rostoucí otevřenosti Kyjeva k jednáním o míru v době, kdy se Donald Trump chystá 20. ledna vrátit do Bílého domu.
Nově zvolený americký prezident, který prohlásil, že chce válku rychle ukončit, v neděli vyzval k okamžitému příměří a jednání o ukončení „šílenství“ poté, co se v Paříži setkal na jednání se Zelenským a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. „Ukrajina si přeje ukončení této války více než kdokoli jiný. Diplomatické řešení by bezpochyby zachránilo více životů. Usilujeme o něj,“ řekl Zelenskyj v pondělí novinářům v Kyjevě.
Zelenského mluvčí později uvedl, že Kyjev připravuje prosincovou schůzku klíčových evropských partnerů, kteří jsou spolu s USA „schopni zajistit maximální posílení našeho státu“. Cílem bylo vypracovat společnou pozici, která by obstála jak při jednáních, tak na bojišti, dodal.
Zelenskyj dodal, že při setkání s Macronem a Trumpem jednal o „zmrazení“ frontové linie. Rusko kontroluje téměř pětinu ukrajinského území poté, co v roce 2022 zahájilo invazi, která rozpoutala největší konflikt v Evropě od druhé světové války.
Zelenskyj Trumpovi s Macronem řekl, že nevěří, že Putin chce válku skutečně ukončit, a že ruského prezidenta je třeba k uzavření míru donutit. „Sílu můžete uplatnit pouze tehdy, pokud je Ukrajina silná. Silná Ukrajina před jakoukoli diplomacií znamená silnou (Ukrajinu, pozn. red.) na bojišti,“ řekl a naznačil, že Kyjev potřebuje pomoc, aby se stal silnějším.
Kreml v úterý uvedl, že válka bude pokračovat, dokud nebude dosaženo cílů stanovených Putinem, a to vojenskou akcí nebo jednáním.