Během debaty o Izraeli v Evropském parlamentu došlo v minulém týdnu k potyčce mezi švédskou europoslankyní Sarou Skyttedalovou a jejím irským kolegou Mickem Wallacem. Europoslankyně ho označila za příklad podělané levice, a to kvůli jeho postojům k Izraeli, který podle něj páchá genocidu. K Wallacovi se vyjádřila i europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která ho označila za irskou Kateřinu Konečnou, europoslankyni a předsedkyni KSČM. „Je to takový náš místní blázen,“ podotkla.
Irský europoslanec Mick Wallace v europarlamentu v minulém týdnu prohlásil, že Izrael není demokratický stát. „Nazýváte Izrael demokratickým státem? Něco vám řeknu, demokratické státy se nechovají jako stát apartheidu. Nepáchají kolektivní tresty. Nebombardují nemocnice, uprchlické tábory a domovy lidí. Nepáchají genocidu. Izrael není demokratický stát. Přestaň říkat takovou lež,“ rozčílil se na švédskou europoslankyni Saru Skyttedalovou. Než mu předsedající odpojil mikrofon, stihl ještě dodat, že Židé po celém světě jsou v tuto chvíli zděšeni sionistickým státem Izrael.
Lidovecká poslankyně Evropského parlamentu Skyttedalová se totiž při svém projevu vyjádřila, že je svým irským kolegou hluboce znepokojena. Zatímco je podle ní antisemitismus v celé Evropě na vzestupu, Wallace podle ní pokračuje v šíření antisemitských zpráv. „Toto je také válka, která začala kvůli terorismu: válka mezi demokratickým státem a teroristickou skupinou. Ale ve svém převráceném světě nazýváte demokratickým státem teroristy a o zvěrstvech spáchaných Hamásem se ani nezmiňujete,“ vzkázala Wallacovi.
„Toto je, moji drazí kolegové, zjevný příklad podělané levice, která nepatří do žádné volené komory, natož do této,“ prohlásila v europarlamentu.
Na Wallace jako „zjevný příklad podělané levice“ upozornila po tomto incidentu mimo jiné také europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). „Europoslanec Mick Wallace je u nás v Česku naprosto neznámý, což je vlastně možná dobře,“ napsala s tím, že kromě toho, že je to antisemita, který nesnáší Izrael, tak je také dlouhodobý spojenec Ruska a Číny při hlasování v Evropském parlamentu a také chce zrušit NATO. „Je to takový náš místní blázen. A nebo irská Kateřina Konečná,“ dodala a rýpla si do předsedkyně KSČM.
Evropský parlament útoky palestinko-teroristického hnutí Hamás proti Izraeli odsoudil, přičemž zároveň vyjádřil vážné znepokojení nad humanitární situací v Pásmu Gazy. V říjnu minulého roku europoslanci přijali usnesení, podle kterého brutální útoky důrazně odsuzují, vyjadřují svou podporu Izraeli a jeho lidu a zdůrazňují potřebu „zlikvidovat teroristickou organizaci Hamás“. Požadují také okamžité propuštění všech rukojmích, které Hamás zadržuje, a uznání práva Izraele na sebeobranu, „jak je zakotveno v mezinárodním právu“. Podle textu mají veškeré akce Izraele přísně dodržovat mezinárodní humanitární právo.
Parlament také zdůrazňuje, že jak útoky Hamásu, tak izraelská reakce mohou posílit cyklus násilí v regionu. Poslanci proto vyzývají k „humanitární pauze“ bojů a zdůrazňují, že útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, včetně pracovníků OSN, zdravotníků a novinářů, jsou vážným porušením mezinárodního práva.
Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1200 lidí. Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem v úterý uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno.