Jsou to paradoxy. Radní ČT Hana Lipovská si na sociálních sítích stěžuje na televizní cenzuru! V křesťanské TV Noe má prý stopku kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Evropské unie, od kterých dala ruce pryč i Česká biskupská konference. Ta přitom Lipovskou nominovala na kontrolorku České televize. Zda biskupy rozhoupaly k činu víc slovníček ambiciózní slečny, jako vystřižený ze schůze SPD, a její role v loutkohře obskurních antievropských institutů, nebo pokusy mluvit veřejnoprávní televizi do obsahu vysílání, přesně nevíme.
Jedno je ale jisté: Výroky radní České televize coby součásti Evropské vysílací unie, že otcové zakladatelé EU byli elitáři, pohrdali člověkem, EU vznikla na idejích marxismu a ona sama by hlasovala pro czexit, už vysoký klér nerozdýchal. Že se o EU zasloužili právě křesťanští politici Lipovskou zjevně nezajímá. Znalci poměrů v nejvyšších patrech církve k tomu upozorňují, že nejde o ledajaké gesto: Špičky kléru totiž vyslaly radní České televize důrazné varování i navzdory jejímu ochránci, kardinálu Dukovi. Zakročili tak sice pozdě, ale přece.
Zda kněží Lipovskou nominovali do Rady ČT bez informací, nebo jen vyhověli umíněnému Dukovi, je už nepodstatné. Že šlo o „hřích“, o jehož následcích se mohou koncesionáři přesvědčit takřka na každé schůzi televizní rady, je holý fakt. Martyrium demagogie na hraně zákonnosti, které od radní Lipovské zažili ředitel zpravodajství ČT Šámal a šéfredaktor publicistiky Wollner kvůli reportáži o lidické udavačce, si v ničem nezadalo s policejním výslechem. Že fanynku czexitu zajímají ze všeho také náklady České televize na členství v Evropské vysílací unii, která sdružuje 119 veřejnoprávních televizí a rozhlasů v 56 evropských zemích a 33 přidružených asociací v Asii, Africe, Austrálii a Oceánii, Severní a Jižní Americe, odkud vysílají ve 160 jazycích pro miliardu lidí na celém světě, taky neudivuje. Lipovská je houževnatá, když neuspěla s omluvou ČT za obsah lidické reportáže, bude zkoumat aspoň faktury na její výrobu… a nově i Fokus Václava Moravce.
Jakkoliv je počínání radní ČT bizarní, nejde o náhodu. V šikaně zaměstnanců veřejnoprávní televize jí zdatně sekundují i další radní. O pohlazení ANO a extrémistů usiluje i další „antievropan“, radní Matocha z Babišových Lidovek. Přítel Klause z Trikolóry čerstvě proslul zuřivým výslechem šéfky právníků ČT a esa mediálního práva Markéty Havlové. Kvůli (sic!) poštovní dodejce v soudním sporu expředsedkyně ERÚ Vitáskové s Českou televizí o půl milionu korun.
Přestože právníci včas a řádně odeslali potřebné dokumenty, Česká pošta je nedoručila. A Matocha za cizí malér šikanuje Českou televizi, její právníci prý měli na poště hlídat, zda zásilku doručila! Že druhý den po jeho extempore u soudu televize uspěla a Vitásková ostrouhala, přechází Matocha mlčením.
Primitivní „rajtování“ na banálních formalitách
Politický výsadek v Radě ČT má navíc nové spojence. Že v zemi, kde třiceti procentům voličů nevadí exponent komunistické StB v jejím čele, má coby radní veřejnoprávní televize slovo člověk s krycím jménem Filmař, není jen mizernou vizitkou poslanecké sněmovny, která má do mediálních rad volit „bezúhonné“ občany. „Od Šarapatky mi přišlo blbé, že se navážel do pana Kratochvíla… Kolegové mi řekli, že ‚Filmař‘ je krycí jméno pana Kratochvíla ze seznamu StB. Je to každého věc a mně to bylo nepříjemné. Takové osobní věci jsou velmi citlivé,“ lituje na videu z auta souputníka Lubomír Veselý. Na schůzích rady totiž převážně mlčí a hlasuje s výsadkem, ostré lokty mívá až cestou domů.
S příchodem Lipovské, Matochy, Veselého a dalších „Filmař“ otočil a z někdejšího obhájce vedení ČT je teď jeho horlivým kritikem. „Na místě je otázka, co pan Kratochvíl celou dobu (pozn. 12 let) v radě dělal, když vždycky hlasoval pro hospodářské ukazatele a v radě sedí celou dobu, co je Petr Dvořák generálním ředitelem? Nic takového dosud nedával najevo,“ píše trefně Filip Rožánek z Lupy.cz. Odpověď je nasnadě, příklady táhnou. Sedmasedmdesátiletému Kratochvílovi skončí už příští rok mandát a přežít ve funkci i po osmdesátce nechce jen Křeček.
Věcnou kontrolu v mezích zákona v Radě ČT tak nahradila destruktivní spoušť šikanózních útoků na obsah vysílání a primitivní „rajtování“ na banálních formalitách v práci televizního managementu. Zastat se profesionální práce televize a přitom ji kontrolovat je považováno za režii „pražské kavárny“. Obhajoba je nežádoucí. Dopis, kterým se ředitel televize ohradil proti účelovým lžím konkrétních radních na proruských webech a sociálních sítích a jenž přečetl na schůzi rady, teď nesmí být přílohou k veřejnému zápisu. Prý kvůli „proceduře“, mlží exporadce hnutí ANO radní Váňa, Lipovská, Matocha a další. Že jde o pokus cenzurovat kritický text ředitele ČT a tutlat jej před koncesionáři, je jasné na první dobrou.
„Mnoho zajíců, myslivcova smrt“ je motto, které prorežimní partičku radních pohání k čím dál větší agresivitě a praktikám včetně ohýbání Zákona o České televizi, jimiž paralyzují důvěru veřejnosti a zaměstnanců Kavčích hor v politickou nezávislost Rady ČT. Posledním Mohykánům s respektem k pravidlům a svobodě slova přitom běží čas: Už za osm měsíců jim v radě končí mandát a pak odejdou další. K jejich nahrazení Babišovými (Filipovými, Okamurovými) kádry pak bude volná cesta. Naříkat nestačí. Krajské a senátorské volby, ve kterých pohoří autoritáři, populisté a bolševici, mohou být kýženým signálem pro změnu i ve sněmovních volbách. Parlament bez většiny nedemokratických a protievropských stran je totiž poslední nadějí svobodné a nezávislé budoucnosti České televize. Jsme na tahu, občané…