Ještě před pár dny sbíral podpisy na podporu své kandidatury na prezidenta České republiky. Nedokázal jich ale získat dost. A ještě k tomu se teď Josef Skála ocitne před soudem za veřejné popírání sovětské viny na masové vraždě válečných zajatců, k níž za stalinské éry došlo v polské Katyni. Podle Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 7, jak zjistily Seznam Zprávy, tím spáchal přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia a hrozí mu tři roky vězení.
V červnu 2020 někdejší místopředseda Ústředního výboru KSČM Josef Skála vystoupil na dezinformačním webu Svobodné rádio, kde v dvouhodinové debatě s jeho provozovatelem Vladimírem Kapalem zpochybňoval sovětskou vinu na tzv. katyňském masakru. Dokumenty, obsahující mj. i Stalinovým vedením podepsané rozkazy k likvidaci, jsou podle historiků nepochybným důkazem, že hromadná vražda 22 000 polských válečných zajatců pohřbených poté v masových hrobech je zločinem Sovětského svazu.
Josef Skála, představitel tvrdého stalinistického křídla KSČM, však ve vysílání tvrdil, že jde o „nacisty zkonstruovaný příběh“. O exhumaci víc než 20 000 pozůstatků z masových hrobů se vyjádřil jako o „údajné“. Již dávno dokázaná fakta, že polští důstojníci byli na jaře 1940 povražděni sovětskou NKVD, prohlásil za „legendu“.
Začátkem října proto Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7 obžalovalo Skálu, Kapala i třetího účastníka debaty, hovořícího pod jménem Jiří Šifrín. Obžaloba se týká i jedné právnické osoby, tj. spolku, který dezinformační web Svobodné rádio, známý například také svou blízkostí k hnutí SPD Tomia Okamury, provozuje.
„Obžaloba byla podána na tři fyzické osoby a jednu právnickou osobu pro jednání související s odvysíláním diskuze o takzvaném katyňském masakru. Jednání bylo po právní stránce kvalifikováno jako přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ sdělil portálu Seznam Zprávy mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Případ mohl být vyřešen hned na počátku tzv. trestním příkazem. Ten je možné uložit v případě, že je čin bez jakýchkoli pochybností prokázaný, a hlavní líčení se pak vůbec nemusí konat. Tři obžalovaní tak dostali podmíněný trest. Každý osm měsíců odnětí svobody s odkladem na patnáct měsíců. Právnická osoba pak peněžitý trest ve výši 30 000 korun. Všichni ale proti trestnímu příkazu podali odpor, takže kauza postupuje do soudní síně. Za popírání genocidy obžalovaným hrozí až tři roky vězení.