Česká softwarová firma Sharry jako jedna z prvních firem na světě využila technologie od Applu a umožňuje svým uživatelům otevírat si dveře od kanceláře pohodlně přiložením iPhonu nebo chytrých hodinek Apple Watch. Místo plastové vstupní karty mají totiž ve virtuální peněžence (Apple Wallet) uloženou mobilní kartu. V premiéře spustila firma Sharry tuto inovaci v administrativní budově 167 Green v americkém Chicagu.
Kancelářská budova 167 Green k sobě poutala pozornost hned od svého otevření – na střeše této 17patrové budovy mají totiž všichni nájemci k dispozici unikátní prosklené basketbalové hřiště s impozantním výhledem na centrum Chicaga.
Teď si projekt připsal další triumf – je první administrativní budovou v USA, která všem svým uživatelům umožňuje používat mobilní vstupní kartu uloženou v Apple Wallet, podobně jako mají v mobilu uloženou platební kartu. Apple navíc garantuje, že bude možné kancelářské prostory nebo turnikety odemykat i vybitým přístrojem, a to až pět hodin po vypnutí telefonu, kdy je v módu Power Reserve.
Významně se na této digitalizaci kancelářských technologií podepsali Češi, konkrétně firma Sharry, v jejíž mobilní aplikaci si uživatelé virtuální vstupní karty vygenerují. „Vstupní karta v Apple Wallet představuje milník pro celý trh komerčních nemovitostí. Jsem pyšný, že Sharry jako původem česká firma společně s Applem a firmou HID Global může tuto inovaci nabídnout svým zákazníkům jako jedna z prvních na světě,“ uvedl Josef Šachta, CEO a spoluzakladatel Sharry.
Chytrý ekosystém
Mobilní vstupní karta je nejvýraznějším prvkem ekosystému chytrých řešení, které jsou v budově 167 Green nainstalované. V mobilní aplikaci mají uživatelé k dispozici více než 70 nástrojů (na jedno kliknutí nahlásí závadu, zarezervují si například parkování, dostanou upozornění na novinky v budově aj.).
Vjezd do garáží obsluhují chytré kamery, které dokážou automaticky rozpoznat SPZ auta, takže řidiči při vjezdu ani nemusí vystoupit. Všem pozvaným hostům zase přijde na e-mail speciální pozvánka s QR kódem. Všechny tyto chytré technologie dodali do budovy 167 Green právě čeští vývojáři.
Sharry patří v globálním měřítku k jednomu z nejúspěšněšnějších start-upů v oblasti PropTech, tedy propojení světa technologií a nemovitostí. Ve Spojených státech již její software využívá několik desítek mrakodrapů v Bostonu a New Yorku, včetně ikonického mrakodrapu One Vanderbilt, což je druhá nejvyšší administrativní budova v New Yorku. V únoru firma získala investici v řádu několika desítek milionů korun od fondu J&T Ventures.