Statutární místopředseda České strany sociálně demokratické Roman Onderka má starost o to, jak obtížné to bude mít nástupce Aleny Schillerové na postu ministra financí. Bývalý brněnský primátor dokonce upozorňuje na to, že ministerstvo financí svými rozhodnutími položilo nástupci paní ministryně do cesty asi tak milion nášlapných min. Od představitele vládní strany, která je koaličním partnerem hnutí ANO, a tudíž za daný stav nese spoluodpovědnost, je to více než pozoruhodné tvrzení.
Přestože sociální demokraté stále setrvávají ve vládě Andreje Babiše a s největší pravděpodobností v ní už zůstanou do konce volebního období, čas od času se někteří představitelé ČSSD pustí do takové kritiky hnutí ANO a jeho zástupců ve vládě, že na nich nezbyde nit suchá. Rozum ovšem zůstává stát nad tím, jak s nimi zároveň při tom všem mohou stále sedět ve vládě a předstírat dělnou spolupráci.
Nejnověji to předvedl statutární místopředseda sociální demokracie a poslanec Roman Onderka, který se pěkně zostra pustil do ministryně financí Aleny Schillerové. Ve svém článku, původně zveřejněném na Onderkově blogu na iDnes.cz, hned na úvod napsal: „Jakkoliv se Alena Schillerová snaží propagovat skvělou kondici českého vládního dluhu, ve skutečnosti to není pravda. Do dobré kondice mají naše finance nejdále za posledních dejme tomu sedm let. Jakkoliv to tak nemusí z některých čísel na první pohled vypadat.“
A Onderka, který je mimo jiné také místopředsedou sněmovního rozpočtového výboru, dále pokračuje: „Vezmu namátkou část témat, která by bylo dobré znát – díky nim bude jasné, že pravda není růžová. Zatím není ani černá jako noc. Ale příští ministr financí/ministryně financí bude potřebovat skutečně zásadového premiéra a zásadovou politiku, aby se to dalo zvládnout. Bude nutné strašně utáhnout kohoutky. Jinak pojedeme z kopečka směrem k neúprosnému kolapsu.“
Neuvěřitelné. Tohle píše druhý nejvýše postavený člen strany, která je s hnutím ANO ve vládě. Proč sociální demokraté nedělali něco pro to, aby onu zásadovou politiku vedla už tahle vláda? Pokud to Onderka všechno ví a vidí, to nemohl společně se svou partají udělat něco pro to, aby to všechno nespadlo až na vládní koalici, která přijde po té současné a která podle místopředsedy sociální demokracie bude čelit neúprosnému kolapsu? Zjevně k tomu nebyla dostatečná motivace. Větší byla touha zůstat za každou cenu ve vládním kabinetu.
Kolaps, nášlapné miny a katastrofa
Onderka to posléze ještě dále vyhrocuje: „Kdybych to měl říci jednoduše, tak ministerstvo financí svými rozhodnutími položilo nástupci paní ministryně do cesty asi tak milion nášlapných min,“ zdůrazňuje poslanec. A opět se můžeme ptát, proč s tím něco sociálnědemokratická strana nedělala a proč nechala Alenu Schillerovou, aby tyto nášlapné miny položila.
Někdejší brněnský primátor jimi myslí špatné řízení obsluhy státního dluhu a drastický růst mandatorních a kvazimandatorních výdajů na jeho objemu. Napravit to podle Onderky bude tvrdá práce. „Pouze třetina našeho státního dluhu je financovaná bondy s dlouhou splatností. Před minulými volbami jsme emitovali ohromné množství dluhu s krátkou splatností, na který nám trh dal záporný úrok. To v té době nebylo nic tak zvláštního. Ale racionálně hospodařící státy neskákaly zdaleka tolik po záporných hodnotách, šly si na trh pro desetileté peníze za procento – dvě. Tím získaly čas. My jsme nezískali nic, kromě líbivě vypadajícího předvolebního argumentu ANO, že si půjčujeme za záporné úroky,“ vysvětluje místopředseda sněmovního rozpočtového výboru.
Podle Onderky na tom celkově proděláme kalhoty, až budeme v následujících letech dluh za podstatně více znovu refinancovat. Co se týče mandatorních výdajů, poukazuje místopředseda ČSSD na to, že pokud nepřijdou drastické škrty či drastické zvýšení daní, v roce 2022 podle něj nastane katastrofa, kdy mandatorní výdaje vystoupají nad 58 procent a kvazimandatorní na dohled 80 procent podílu v rámci státního rozpočtu.
Roman Onderka píše o „strašlivém dědictví“, které ministryně financí Alena Schillerová zanechá svému nástupci. Sociální demokraté na tom nesou svůj díl odpovědnosti, o to větší, že o tom všem věděli, jak dokládají slova jejich statutárního místopředsedy, ale nebyli schopni dát ani svým odchodem z vlády najevo, že s tím nesouhlasí.
Sám Onderka se v tomto ohledu vymlouvá na to, že řada kroků ministerstva i premiéra šla daleko nad rámec koaličního programu a vládního prohlášení. Pokud to tak bylo, měla prostě ČSSD vládu opustit a nechat Andreje Babiše, ať si s tím už nějak poradí. Takhle bohužel všechno dolehne až na příští kabinet, který v tom dost možná bude nevinně, ale odnese to ze všech nejvíce.