ROZHOVOR / „Jedna oblast, kterou jsme, dá se říct, ztratili, je venkov. Stejně jako v USA, když se podíváte důkladněji na volební mapu, tak je rozdíl mezi tím, jak hlasují města a jak hlasuje venkov. U nás je to stejné,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 místopředsedkyně hnutí STAN Michaela Šebelová. Právě na venkov se chce proto hnutí znovu zaměřit, stejně jako na oslovení mladých voličů.
Hnutí STAN v posledních průzkumech rostlo. Kolik byste chtěli ve sněmovních volbách získat?
To je těžká otázka. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby se nám podařilo obhájit stejný počet poslanců, jako máme teď. Ale určitě směřujeme ke dvoucifernému výsledku. Nechtěla bych říkat přesné číslo, to je předčasné.
Premiér Fiala řekl, že pro koalici SPOLU chce získat 30 procent, hnutí STAN by mohlo skončit s 15 procenty. Myslíte, že to je reálné?
Určitě chceme pracovat na tom, aby to reálné bylo, aby ten výsledek byl třeba ještě i lepší. Protože pokud chceme jako vládní koalice pokračovat, tak je potřeba mít ve sněmovně většinu, a je potřeba získat zpět důvěru voličů, kterou jsme u některých – doufám, že krátkodobě – ztratili.
Čím si ten nárůst preferencí vysvětlujete? Myslíte, že vám třeba pomohla i ta vládní krize, spory mezi ODS a Piráty, jak uváděli někteří politologové?
My máme samozřejmě radost, že ta čísla v předvolebních průzkumech setrvale rostou, a ukazují to i naše výsledky v evropských a krajských volbách. V evropských volbách ten výsledek byl z našeho pohledu nakonec dobrý, byť jsme očekávali trošku větší procento. Ale na to, že jsme jako STAN kandidovali samostatně, tak byl ten výsledek dobrý. V regionech jsme tradičně silní, a teď se to potvrdilo v krajských volbách – v jednom regionu jsme vyhráli, v pěti jsme byli druzí.
Na druhou stranu parlamentní volby přece jenom jsou trochu něco jiného a je do nich ještě daleko. Ale snažíme se už od lednových debat Bez cenzury, kdy Vít Rakušan vyjel do měst, ukázat, že jsme hnutí, kterému záleží na lidech, které chce mluvit s lidmi, které pořádá celou řadu akcí přímo v městech a obcích. Opravdu chceme pracovat pro lidi a chceme průzkumy přetavit v reálné výsledky, protože to je to, co se potom počítá.
Myslíme si, že nárůst preferencí je výsledek kombinace věcí. Může to být třeba i tím, že nás vládní krize teoreticky posílila, máme nového ministra pro místní rozvoj. Ale na druhou stranu jsme v rámci koalice PirSTAN zůstali sami, ten koaliční partner nám bude chybět na jednání k rozpočtu, o podpoře bydlení. Jsme teď sami proti koalici SPOLU. Takže z tohoto úhlu pohledu to určitě posílení není, byť máme o jednoho ministra víc.
Nedávno proběhly americké prezidentské volby, dá se z nich brát nějaké poučení i pro české volby? Například se ukázalo, že fungovala hlavně ekonomická témata, a ta lidskoprávní, na která se soustředili demokraté, tolik nerezonovala…
Já jsem aktuálně v USA, takže to mám možnost sledovat zblízka. Měla jsem možnost mluvit s několika lokálními demokratickými politiky a obecně to tady hodně rezonuje v médiích i mezi lidmi. Na čem se shodnou, že demokrati podcenili náladu lidí a hodně se zaměřili na vykreslování povahy Donalda Trumpa a na „Antitrump“ politiku. Podcenili to, že lidi ve finále zajímá jejich každodenní život, jak se jim žije, jak se jim daří, jaký mají příjem, jaké jsou ceny potravin.
To je vlastně analogie k tomu, co se děje u nás. Já si myslím, že poučení z toho by mělo být, že opravdu jenom politika „Antibabiš“ nefunguje. Že lidi zajímá, co pro ně uděláme, jak budeme řešit bydlení, jak budeme řešit otázky o budoucnosti a otázky jejich každodenní potřeby. To je něco, na co se musíme zaměřit. A myslím si, že my jako Starostové to děláme, že chceme ukazovat konkrétní kroky. Poslankyně Barbora Urbanová nedávno začala pořádat „Debaty o budoucnosti“, snažíme se vtáhnout mladé lidi, zajímá nás jejich názor, protože jejich hlas je opravdu v naší politice slyšet málo.
Na jaká konkrétní témata se plánuje STAN v následujícím roce zaměřit?
Jedna oblast, kterou jsme, dá se říct, ztratili, je venkov. Stejně jako v USA, když se podíváte důkladněji na volební mapu, tak je rozdíl mezi tím, jak hlasují města a jak hlasuje venkov. U nás je to stejné. Naším cílem je zaměřit se znovu na venkov, protože je škoda, abychom ho úplně ztratili. Vít Rakušan vyjel do regionů, minulý týden „starostoval“ v obci Vysočina u Tomáše Dubského.
To znamená, musíme řešit i ty lokální problémy. A z celostátních témat je to potom otázka dostupného bydlení, duševního zdraví, samozřejmě školství a vzdělávání je priorita. To jsou ta nejdůležitější témata. Dále ale také oblast energetiky – máme ministra průmyslu a obchodu, který představil novou hospodářskou strategii, takže tam je také celá řada oblastí.
Očekáváte, že nějaké změny, ať už personální, nebo co se týče kampaně, vzejdou ze sněmu, který vás čeká v květnu?
Neočekávám zásadní zemětřesení, ale samozřejmě na každém sněmu vždycky může nějaká změna nastat. Očekávám tedy dílčí změny v tom nejužším vedení nebo na předsednictvu, ale ne žádnou radikální změnu naší politiky.
Jak aktuálně vidíte preference ostatních vládních stran? S ohledem na to, že se po volbách budou domlouvat koalice.
Hodně bude záležet na tom, jak dopadnou Piráti, proto si myslíme, že není dobré úplně pálit mosty. Právě třeba po těch krajských volbách se v některých krajích ukázalo, že bez Pirátů koalice složit nejde. Samozřejmě také bude otázka, jestli vznikne nebo nevznikne nějaké nové hnutí, pořád se o tom mluví, visí to ve vzduchu, ale konkrétní nápad ještě není.
My se budeme soustředit na sebe, na to, abychom jako hnutí maximálně uspěli, abychom přesvědčili voliče, abychom získali zpět důvěru těch, které jsme ztratili, a získali i nové voliče. Jak lidi na venkově, tak mladé lidi.
My opravdu jako hnutí máme takové dvě nohy: jedna je ta „městská liberální“, která rezonuje i u mladších voličů, a druhá je ta venkovská, protože máme celou řadu starostů, krajských politiků a řešíme věci jejich každodenní potřeby. Obě tyto nohy chceme posílit a získat voliče na obou stranách toho spektra.
Tady se jenom ukazuje, jak Andrej Babiš neumí vládnout s někým. Chce vládnout sám, chce si to udělat po svém. A my uděláme všechno pro to, abychom tomu zabránili.
Pro vás je po volbách preferovaná cesta koalice se SPOLU, tedy prakticky pokračovat v současné vládě?
Ano, naší prioritou je pokračovat na současném vládním půdorysu.
Andrej Babiš chce dosáhnout na 40 procent a sestavit jednobarevnou vládu. Hrozí podle vás něco takového?
Uděláme maximum proto, aby to tak nebylo. Tady se jenom ukazuje, jak Andrej Babiš neumí vládnout s někým. Chce vládnout sám, chce si to udělat po svém. A my uděláme všechno pro to, abychom tomu zabránili. Věřím, že to tak nebude a že takový výsledek nezíská.
Je to ale také o volební účasti. Potřebujeme přesvědčit lidi, aby hlasovali nohama, aby se opravdu zvedli a k těm volbám šli, protože se ukazuje, že vliv na výsledek má i to, kdo k volbám přijde. A zvlášť při menší volební účastí se to projevuje hodně.
Jak to chcete udělat?
Jak jsem říkala, je to o té každodenní práci. Přesvědčit je tím, co děláme, že se opravdu zajímáme o jejich problémy. To znamená mluvit s lidmi, být v ulicích, bavit se s nimi. Je to taková ta každodenní mravenčí práce, kterou každý jeden z nás může dělat. Máme třicet tři poslanců, pět ministrů, velký senátorský klub, spoustu regionálních politiků. Každý z nás na tom bude muset zapracovat. Samo se to neudělá.