Nemocnice v Karlovarském kraji jsou nadále na samé hranici svých možností. Z ministrova příslibu posily tří lékařů pro chebskou nemocnici jsou mezitím dva, nedorazil však ještě ani jeden. Chybějící souhlas vlády s přijetím pomoci z Německa situaci podle místních politiků ještě zhoršuje. I transporty jednotlivých pacientů na nedaleká lůžka intenzivní péče v Německu by snížily zátěž vážně nemocných a ulehčily by kapacitám záchranářů, kteří tráví čas převozy přes půl republiky a cestováním zpět, popisují shodně hejtman Karlovarského kraje i místostarosta Chebu.
„Dokud bude Národní dispečink schopen plnit požadavky transferu z Karlovarského kraje, tak aktivace spolupráce s Německem není z pohledu ministerstva aktuální,“ připomíná postoj vlády hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Těžce nemocné přes půl republiky odvážejí sanitky a helikoptéry denně. „Požadavky z naší strany jsou poměrně velké,“ popisuje Kulhánek deníku FORUM 24. Kromě hromadného transportu 25 lidí hned po čtvrteční schůzce s ministrem Blatným v Chebu odvážejí dál do vnitrozemí 10 pacientů denně po zemi nebo vzduchem. Zatím se takto daří uvolňovat kapacity pro nové hospitalizace. Pomocí z Německa se Blatný slíbil zabývat až tehdy, pokud se systém zahltí a pacienty už by nebylo možné odvážet do vnitrozemí. Až tehdy by vláda podle Kulhánka „vstoupila do jednání“ s německou stranou.
S ministrovým odmítnutím nabídky německé pomoci, které Blatný zdůvodnil námitkou, že převoz několika málo pacientů by nevyřešil situaci chebské nemocnice, se Kulhánek neztotožňuje a vedle hledání systémového řešení by měl rád otevřené i další varianty přeshraniční pomoci. „I řešení případů ad hoc, kdy by například lůžko intenzivní péče bylo dostupné 20 km od hranic a nemuseli bychom daného pacienta převážet přes půl republiky, by bylo pomocí,“ vysvětluje. „Kdyby ta komunikace byla vládou povolená a navázaná, pak by i jednotlivé přesuny vyjednané mezi českým a německým koordinátorem lůžkové péče hodně pomohly,“ shoduje se s hejtmanem místostarosta Chebu Jiří Černý.
Německo by české pcienty přijalo. „Také v Bavorsku jsou nemocniční kapacity momentálně napjaté, zvláště pak v pohraničí. Nabídka bavorské zemské vlády české straně podle sil vypomoci přesto nadále platí. Z české strany však žádné konkrétní žádosti o příjmy (pacientů) nedošly,“ odpověděla 10. února na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí bavorského kancléřství Eva-Maria Ungerová.
Volná lůžka v Německu jsou. Online mapa v úterý ukazovala 13 procent volných lůžek intenzivní péče v Bavorsku a 25 procent v Sasku, celkem 1550. Situace se ale rychle mění a výrazně se liší i v jednotlivých nemocnicích. V posledních dnech se stalo, že ve dvou z nejbližších nemocnic, konkrétně například v Marktredwitzu nebylo volné ani jedno lůžko. Představu o kapacitách v blízkých německých nemocnicích si kraj průběžně dělá i prostřednictvím českých koordinátorů lůžkové péče a jejich kontaktů v německých nemocnicích, kde pracuje mnoho českých lékařů i sester.
Možnost vozit pacienty do Německa by situaci ulehčila tím spíše, že ministrem přislíbená posila tří lékařů do přetížené chebské nemocnice dodnes nedorazila a podle aktuální zprávy jejího ředitele nakonec má jít beztak jen o dva lékaře, popisuje deníku FORUM 24 místostarosta Chebu Jiří Černý s tím, že dokud dotyční lékaři nepřijedou, ministrovu slibu ani příliš věřit nebudou. „Cheb potřebuje pomoc z blízkých nemocnic, tzn. i z těch v Německu,“ konstatuje s tím, že chebská nemocnice je stále stejně vytížená. Páteční hromadný transport 25 pacientů jí totiž ulehčil jen nakrátko. „Do 24 hodin od odjezdu sanitek byla situace stejná jako předtím,“ dodává Černý.
Převozy, které trvají 4 až 5 hodin jsou pro pacienty nekomfortní i proto, že se většinou týkají těžších případů pacientů většinou napojených na ventilátor. Potíž je i s přetěžováním záchranářů. „Jedou ve stejném režimu jako ty nemocnice,“ popisuje Černý, který momentálně zastupuje starostu v karanténě, ale protože je povoláním záchranář, přihlásil se zároveň i do služby ke svým kolegům v „terénu“. Zátěž pacienta je podle něj o to větší, že se tyto transporty kvůli sněhu prodlužují, a kromě toho vyžadují i přítomnost záchranáře, který by mohl buď zachraňovat jinde anebo nabírat síly, místo toho ale tráví čas na dlouhých cestách a návraty z nich.
Černý se pozastavuje nad poznámkou náměstka ministra zdravotnictví, že jsou v Chebu němečtí pacienti. Hlavní sestra Černému v pondělí potvrdila, že v chebské nemocnici nebyl ani jeden německý občan. Pokud nešlo o nedorozumění, náměstkův výrok chápe jako snahu hodit zodpovědnost za přetížení nemocnice na vedení města či nemocnice. „Vyznívalo to v tom smyslu, že místo toho, abychom německé pacienty poslali do Německa, ještě si je tu držíme,“ popsal důvod rozčarování s tím, že jde navíc jen o zástupný problém, neboť prvořadé je dostat pacienty vždy do nejbližšího zdravotnického zařízení.