ROZHOVOR / Nejen o tom, proč by měl člověk chodit do sauny, jsme si povídali s mistrem saunových ceremoniálů Tomášem Felixem, který se této práci věnuje již osm let. V našem rozhovoru prozradil, které esence během ceremoniálu používá, na jakém základě vybírá hudbu a také jaké druhy soutěží v saunování probíhají.
Jak jste se dostal k práci mistra saunových ceremoniálů? Musí k tomu mít člověk nějaký kurz či školení?
V první řadě člověk musí mít lásku k saunování. Dříve jsem pracoval jako technik v bazénu, kde byly také sauny. Vždy mě nějakým způsobem lákaly kvůli té páře a různým esencím. Postupně jsem začal navštěvovat další sauny v různých městech, abych mohl porovnávat jejich úroveň. Během té mé práce jsem si říkal, že bych si mohl najít ještě nějakou brigádu a objevil jsem inzerát, že hledají saunového mistra. V tu chvíli jsem neměl představu, co ta práce vlastně obnáší. Přihlásil jsem se, jelikož jsem v té době již měl nějaké zkušenosti s moderováním nebo s divadelním herectvím. Myslím, že to hrálo roli v tom, že nakonec vybrali mě. Tohle povolání je stále relativně nové. Člověk je vybrán na základě nějakých předpokladů s tím, že ho pak všechny potřebné věci naučí.
Musíte procházet pravidelnými zdravotními prohlídkami?
Ano, každý rok nám kontrolují tlak a srdce.
Jak tedy vlastně takový saunový ceremoniál probíhá? Co všechno při něm děláte?
Funguje to tak, že lidé jsou zkrátka na wellness pobytu a v konkrétní časy mají možnost navštívit saunový ceremoniál. Sauna mistr v určený čas přichází a seznámí účastníky s tím, co se tam bude odehrávat. Nejdříve se lidem představím a řeknu jim, jak dlouho tam budeme, což je v sauně velmi důležité. Většinou trvá ceremoniál zhruba deset minut. Následně musím polít kamna. Už ten můj úvod ale můžu nějakým způsobem hrát podle charakteru toho ceremoniálu. Návštěvníky potom seznámím s esencemi. Jedna esence voní asi tři minuty, takže během toho ceremoniálu se vystřídají tři různé vůně. Mohou se používat samostatně nebo je lze kombinovat. Všechny jsou přírodní. Používáme například mátu, zázvor, skořici, citrónovou trávu atd. Těch vůni je asi dvě stě. Vybíráme je tak, aby se hodily k hudbě a atmosféře. Například hraje písnička, kde se zpívá o květinách, tak vybereme esenci, která voní jako ty květy. Vždy chceme vystihnout ten příběh. Pokud je třeba hudba smutná, můžeme zvolit esenci pepřovou. Když se zpívá o lásce, vybereme třeba vanilku nebo pomeranč.
Některé ceremoniály mají tedy laicky řečeno veselou atmosféru a jiné spíše melancholickou?
Obecně se ceremoniály rozdělují na relaxační a dynamické. U těch relaxačních se vybírají vůně, které „neruší“. Jsou sice příjemné, ale nevybízejí k nějaké akci. Když je hudba dynamická, tak používáme sladké vůně, jako například červenou mandarinku, sladký pomeranč a to můžeme zkombinovat se skořicí či mátou. Ty vůně se dávají na takové formičky, ideálně s ledovým podkladem. No a já pak předvádím nějakou scénku, v rámci které můžu návštěvníky zapojit do děje. Během toho máchám ručníkem do rytmu hudby a provádím různé triky
Jak moc vysoká teplota v té sauně při ceremoniálu bývá?
Ta kamna se nastavují na 75 stupňů Celsia. V prostoru pak bývá teplota asi 80 stupňů.
Podle čeho vybíráte hudbu, kterou budete pouštět, a jak často ji měníte?
Inspirace je všude. Stačí jet autem a slyšet nějakou píseň v rádiu. Řeknu si, že bych ji chtěl na ceremoniálu. U nás jsem známý tím, že mám největší databázi písní. Například chci udělat ceremoniál s hudbou Queen, tak jsem si naposlouchal všechny jejich písně a vybral osmdesát, které se mi nejvíc líbí. Z toho jsem začal skládat ceremoniál, aby to dávalo smysl. Začínal jsem pomalejšími skladbami a pak pokračoval rychlejšími. Na Queen jsem vytvořil osm ceremoniálů. Často také pouštím The Doors, což je psychedelická hudba, která mnohdy nezní rytmicky, ale já to vždy dokážu procítit tak, že to dává smysl. Mě nebaví mávat ručníkem pomalu. Mám pak pocit, že to neutíká ani mně, ani těm lidem. Takže často mávám hodně zmateně.
Právě zažíváme horké léto. Člověk by si mohl říct, proč bych měl chodit do sauny, když je „sauna“ venku? Odráží se letní období v návštěvnosti?
Ono to horko v té sauně je „čisté“. Člověku je dobře a přesně ví, jak dlouho v tom horku bude. Poté si dá sprchu a jde do bazénu. Následně si lehne venku na lehátko a to venkovní teplo už mu nepřipadá tak velké. Obecně se dá říct, že kdo chodí pravidelně do sauny, tak snáší vysoké venkovní teploty daleko lépe a nejsou mu nepříjemné. Co se týká té návštěvnosti, tak v létě je o něco nižší. Někteří lidé chodí pravidelně celý rok. Někdo se s vámi po skončení zimy rozloučí s tím, že přijde zase na podzim. Někteří klienti chodí v zimě a v létě pouze svátečně. No a pak jsou lidé, kteří chodí v létě kvůli tomu, že na koupalištích je plno a oni se mohou opalovat na našich lehátkách.
Jakým způsobem se ve vašem oboru dále vzděláváte?
My se s těmi ostatními centry vzájemně navštěvujeme. Máme třeba příležitosti vyzkoušet si práci v jiných saunách po Evropě, kde odkoukám věci, co dělají kolegové, a pak to mohu používat u nás. Takto všichni společně rosteme. Ještě bych dodal, že saunový mistr musí pracovat i doma u počítače, jelikož musíte do nějaké časové linky nastavit tu hudbu a také naprogramovat nasvícení tak, aby do sebe vše dokonale zapadalo.
Proč by měl podle vás člověk navštěvovat saunu, pokud mu to tedy zdravotní stav dovoluje?
Myslím si, že lidé by se měli naučit relaxovat, což té společnosti hodně chybí. Dojde vám to, když v té sauně jste a vidíte to. Zjistíte, jak je pro vás důležité udělat si čas sám pro sebe, kdy „vypnete“ hlavu a uvolníte tělo. Mnoho lidí na to nepřijde, dokud saunu nenavštíví.
Zažil jste někdy, že se někomu udělalo v sauně špatně a musel jste mu pomoci?
To se stává lidem, kteří například sice chodí do sauny pravidelně, ale neodhadnou, že v ten konkrétní den je něco jinak a to tělo to zkrátka nechce. Pak mohou omdlet. Zažil jsem to a vždy pomohlo, když jsem toho člověka odvedl ze sauny, položil ho a dal mu nohy nahoru. Pro tyto případe máme zdravotní školení, kde se o tom hodně bavíme. Nechceme nic podcenit.
Konají se v saunových ceremoniálech nějaké soutěže?
Ano, konají se už patnáct let a neustále jich přibývá. Nejstarší soutěží je SaunaFest, což je v podstatě mistrovství republiky, kde probíhají zábavní divadelní ceremoniály. Mezi ty novější soutěže patří třeba Sauna Herbal Cup, kde se soutěží v relaxačních ceremoniálech. Relativně nově se pořádají i freestylové ceremoniály, kde jde o to, co předvedete s ručníkem. Konají se také beatly, kde jsou dva soupeři dva sauneři proti sobě. Tam jde o to, kdo umí líp s ručníkem a jak dokáže improvizovat na hudbu, kterou předem nezná.
Vy sám jste se zúčastnil některé z těchto soutěží?
Poprvé jsem soutěžil před šesti lety. V roce 2018 se nám společně s kolegyní podařilo umístit v rámci týmového párového ceremoniálu na SaunaFestu na druhém místě v České republice a díky tomu jsme postoupili na světový šampionát do Německa, který se konal nedaleko Berlína ve velkém resortu Satama. Byl to parádní zážitek.