
Česká dobrovolnice bojuje v řadách 60. samostatné ukrajinské brigády jako operátorka dronů. FOTO: Česká stopa/ ZSU/ archiv R.R. (se souhlasem)
FOTO: Česká stopa/ ZSU/ archiv R.R. (se souhlasem)

Ruskou agresi na Ukrajině pomáhá s nasazením vlastního života zastavit také mladá Češka, známá pod přezdívkou Radouch. Původně působila na Ukrajině na vlastní pěst jako zdravotnice a instruktorka bojové medicíny, pak ale dobrovolně narukovala, absolvovala potřebný výcvik a nyní už přes čtvrt roku bojuje v řadách ukrajinské armády s ruskými okupanty jako operátorka dronů. „Obětovat jiné a odvracet zrak není projevem soucitu, ale zbabělosti, která zajistí jen to, že budeme brzy další na řadě,“ říká o své motivaci.
„Balistika byla původně vcelku padnoucí, ale jak na pozicích odmítáte z pochopitelných důvodů jíst, míry se změní,“ vtipkuje na adresu své neprůstřelné vesty česká bojovnice. Redaktoři deníku FORUM 24 se s ní setkali na Ukrajině krátce před Vánocemi, když procházela specializačním výcvikem pro dronové operátory. Už tehdy říkala, že se ruskému zlu chce postavit na místě a se zbraní v ruce.
„Když se první známky agrese nechají bez odezvy, nepřítel neustoupí – roste. Hydru nelze uklidnit prosbami, jen rozhodným řezem. Včasným tak, aby jí nedorostly další hlavy. A kdo zavírá oči před zlem, není neutrální – je zrádce. Jednoho dne snad pochopíme, že zlo neroste jen v tichu, ale i v naději, že se samo unaví. Obětovat jiné a odvracet zrak není projevem soucitu, ale zbabělosti, která zajistí jen to, že budeme brzy další na řadě,“ vyjádřila své přesvědčení, které také proměnila v činy.
Radouch nyní již přes tři měsíce bojuje na frontě v řadách ukrajinské 60. samostatné mechanizované brigády. „Oblohu vidím pár minut denně, když jdu za doprovodu muziky artilerie vynést drončik. Ve vzduchu častěji než jaro cítím dým, protože ,všechno kolem hoří‘ – včera jsme se smáli tomu, že nám to už nepřijde vůbec zvláštní,“ píše v jednom ze svých příspěvků.
Jak rovněž líčí, místo, kde se momentálně nachází, není nijak přívětivé ani klidné. „Náš úsek fronty je zranitelný,“ popisuje s tím, že na bojišti strávila i velikonoční víkend, kdy ruský prezident Putin vyhlásil podle svých slov příměří. „U nás trvalo přesně osm minut, než přiletěli první koledníčci. Tak nám nezbývá než připravit výslužku,“ popsala s tím, že následně se situace až na několik nepřátelských dronů přece jen uklidnila.
Jenomže příměří rychle skončilo a realita plnohodnotné války už zase ťuká na dveře. A spolu s tím přichází i zvýšená potřeba dalších a dalších dronů, které zastavují ruskou přesilu leckdy efektivněji než dělostřelectvo. Na bojišti ale nikdo neobstojí bez podpory a pomoci druhých.
To si uvědomili i dobrovolník Rudolf Molnár a Aleš Pavel z iniciativy Česká stopa, kteří se rozhodli zorganizovat pro ni sbírku „Drony pro Radoucha“. Jak uvedli, Radouch by si touhle dobou mohla užívat jarní pohodu někde v horách, jenomže místo toho nasazuje svůj život i za naši bezpečnost. „Ukažme jí, že v tom není sama!“ vyzvali s tím, že vybrané prostředky budou použity na drony, auta, opravy, součástky a další příslušenství, které její jednotka potřebuje.
Podle Pavla se Češi nenechali dvakrát přemlouvat a jejich iniciativa má od počátku velký ohlas. „Lidé si prostě uvědomují, že to, co dělá, je nesmírně obětavá a důležitá věc. Chtějí jí dát najevo, že není sama a že na české hrdiny bojující na Ukrajině nezapomněli,“ myslí si Pavel.