Na Hradčanském náměstí se dnes sešlo asi 500 lidí, které svolal Ladislav Vrabel, organizátor proruských demonstrací vydávaných za demonstrace především proti vládní energetické a zahraniční politice. Účelem akce bylo předat prezidentu republiky protivládní petici, prostřednictvím níž chtěli odvolat vládu.
Demonstrace byla svolána ve všední den na pravé poledne. Organizátoři si tak zřejmě chtěli vyrobit jakési alibi pro nižší účast, aby se mohli odvolávat na to, že jsou lidé v práci. I tak se jim podařilo přilákat asi 500 účastníků z nejrůznějších sociálních skupin.
„Jsem tady jako otec své rodiny a malé dcerky, který jí chce předat budoucnost v lepším světle,“ prohlásil například jeden z demonstrantů těsně před zahájením akce. Na otázku, co si od demonstrace slibuje, odpověděl: „To, že se dostaneme do podvědomí lidí, ale nejen lidí, i pana prezidenta, Úřadu vlády s tím, že tady veřejnost dobré dva měsíce dává najevo, že takhle ne. Že takhle se nedá žít, že nám otravujou život. Ať nás nechají žít. Ať vládnou, ale nechají nás žít.“
Ještě během demonstrace a prvního projevu jejího organizátora Ladislava Vrabela se sbíraly podpisy pod petici, od níž si organizátoři slibovali, že na jejím základě prezident odvolá vládu. Aspoň to tak předem prezentovali do médií a dávali tím jen najevo, že netuší, jak to s pravomocemi prezidenta v takovém případě vlastně je. „Podpisy pod petici se sbírají dál, tohle byla rychlá akce, abychom mohli začít nějaké vyjednávání s prezidentem,“ vykřikoval do megafonu Vrabel a druhým dechem dodával, že v České republice není žádná demokracie, protože si tu nemůže přečíst ruský dezinformační Sputnik. I za toto prohlášení se dočkal potlesku od podobně naladěných demonstrantů, z jejichž hloučků se ozývaly nejrůznější výkřiky typu „je to vláda dementů, vláda zkázy. Ti lidi nemají úroveň úředníka a jsou na ministerských postech“. Ovšem nejčastěji skandovaným heslem bylo „demisi, demisi“.
„Proč tady nejsou mladí lidé? Protože jsou zmanipulovaní a zfanatizovaní médii. Je tady totalita!“ odhalil podle sebe temnou stránku České republiky Vrabel. Od energetické krize a padání podniků se rychle přešlo k odsuzování války na Ukrajině. Ovšem nikoliv odsuzování ruského agresora, ale převážně dodávek zbraní, které „situaci eskalují“, a ke kritice české vlády za podporu Ukrajiny.
Již takovou samozřejmostí na demonstracích pořádaných těmito „vlastenci“, jak se sami titulují, byly petiční stánky sbírající podpisy pro prezidentskou kampaň Aleny Vitáskové a Josefa Skály. Pouliční naháněč od stánku Aleny Vitáskové do megafonu vykřikoval, že je veteránem z Bosny, a jak s ním a jeho kolegy Ústavní soud zatočil ohledně výsluh, a ať „všichni praví vlastenci přijdou podepsat kandidaturu Aleny Vitáskové“. Stranou jeho zájmu nezůstal ani pražský arcibiskup, před jehož sídlem se demonstrace konala. „Pane Duka, jestli jste doma, vylezte na balkon a řekněte nám, co dělá Ústavní soud,“ volal tento muž do oken arcibiskupství. Jen zapomněl, že Dominik Duka již od července pražským arcibiskupem není.
O chvíli později se ještě rozrušeně obracel prostřednictvím megafonu na přítomné policisty, protože prý „někdo od policie či někdo, kdo se za policistu vydával“ odebral chystanému poselství k prezidentovi českou vlajku. No skandál podobných rozměrů, jako byla minimálně aféra Watergate. Pak se ukázalo, že vlajka byla skutečně odebrána policistou, ale nikoliv kvůli vlajce jako takové, ale kvůli tyči, na níž byla upevněna. „Pan prezident se bojí české vlajky na žerdi,“ oglosoval to kdosi z davu.
Pak už se Vrabel s několika věrnými vydal na Pražský hrad předat petiční archy do rukou prezidenta. Po chvíli se však s poněkud pošramoceným egem vrátili, protože „prezident ani nikdo z kanceláře si neudělali čas, aby petici převzali“. Poté už se dav několika stovek demonstrantů v čele s Vrabelem vydal pochodem z Hradu k Úřadu vlády za opětovného skandování hesel „demisi“ a „hanba vládě“.