Organizace a hnutí sdružující tisíce mladých lidí žádají ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby na jednání Uhelné komise v pátek 4. prosince 2020 podpořil nejbližší scénář konce těžby uhlí v ČR, a to nejpozději v roce 2033. Ve veřejném dopisu mládežnické organizace připomínají znění Klimatického příslibu mládeži, v němž se ministr zavázal zahrnout mladé lidi do české klimatické politiky.
Prohlášení podepsaly např. Česká rada dětí a mládeže, Česká středoškolská unie, hnutí Fridays For Future, ale i mládežnické organizace politických stran sdružené v organizaci Youth, Speak Up!.
Plné znění otevřeného dopisu adresovaného ministrovi životního prostředí Brabcovi:
Vážený pane ministře,
obracíme se na Vás ve věci nadcházejícího setkání Uhelné komise v pátek 4. prosince 2020. Jako zástupci mládežnických organizací a hnutí jsme se s Vámi poprvé sešli kvůli podepsání Klimatického příslibu mládeži OSN (Kwon-Gesh Pledge). Stvrzením dodatku Pařížské dohody o zpřístupnění klimatické politiky mladým lidem jsme společně vykročili správným směrem k řešení negativních dopadů změny klimatu s mladou generací. V podobném duchu Vás proto oslovujeme v otázce rozhodování Uhelné komise o načasování postupného ukončení provozu českých uhelných elektráren.
Jako mladá generace máme přirozený zájem usilovat o naplnění Pařížské dohody. Doufáme proto, že při jednáních Uhelné komise budete obhajovat nejambicióznější pozici a dostojíte tak svým slovům, že: „Změna klimatu je zásadním tématem, které překlenuje generace, a proto je zásadně důležité, aby zástupci mladých lidí měli možnost se vyjádřit ke klimatickým otázkám a aby byli slyšet.“
V Klimatickém příslibu mládeži dále zaznívá, že „signatáři by při přijímání opatření k řešení klimatické změny měli respektovat, prosazovat a zvažovat své příslušné závazky vůči mladým lidem, stejně jako v oblasti mezigenerační spravedlnosti“. Mezi tato opatření útlum uhelných elektráren v ČR bezpochyby patří. Tyto elektrárny vyprodukují v rámci naší energetiky ročně 88 % emisí CO2, ačkoliv se podílí na celkové výrobě energie pouze z 47 %. Musíme proto připomenout, že jiný scénář než rok 2033 nám nedává žádnou naději na plnění Pařížské dohody ani společných evropských cílů na snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Zdůrazňujeme také, že tento cíl 15. října 2020 přislíbil dodržet premiér Andrej Babiš. Je pravděpodobné, že se čerpání energie z uhlí stane kvůli zdražování emisních povolenek nevýhodným ještě dříve, a elektrárny tak ukončí svou činnost samy.
Těšíme se, až poleví pandemie natolik, že budeme moct pokračovat v dlouhodobém dialogu o klimatické politice na Ministerstvu životního prostředí a případně dalších ministerstvech. Nyní nám ovšem nezbývá než upozornit na závažnost tohoto rozhodnutí. Spolu s vybráním nejbrzšího scénáře podporujeme zajištění spravedlivé transformace vzhledem k horníkům a dalším profesím, jež odklon od spalování uhlí zasáhne.
Závazky, které neseme vůči budoucí generaci nad rámec klimatického příslibu, bychom měli naplnit!