Používání kondomů mezi sexuálně aktivními dospívajícími v Evropě od roku 2014 výrazně pokleslo, míra nechráněného pohlavního styku je proto velmi vysoká. Vyplývá to z nové zprávy Regionální kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu. Ta nyní varuje před rizikem sexuálně přenosných infekcí a neplánovaných těhotenství.
Nová data jsou součástí vícedílné studie Health Behavior in School-aged Children (HBSC), která zkoumala v letech 2014 až 2022 více než 242 000 patnáctiletých ve 42 zemí a regionech. Výsledky výzkumu potvrzují, že výrazná část sexuálně aktivních lidí v této věkové kategorii praktikuje nechráněný pohlavní styk. Podle WHO toto zjištění odhaluje mezery v komplexní sexuální výchově, a to včetně výchovy k sexuálnímu zdraví a v přístupu k antikoncepčním metodám.
„I když jsou zjištění zprávy děsivá, nejsou překvapivá. Věkově přiměřená komplexní sexuální výchova zůstává v mnoha zemích zanedbávána a tam, kde je dostupná, je v posledních letech stále častěji napadána na základě mylné premisy, že podporuje sexuální chování, ačkoli pravdou je, že vybavování mladých lidí správnými znalostmi ve správný čas vede k optimálním zdravotním výsledkům spojeným se zodpovědným chováním a volbami,“ vysvětluje regionální ředitel WHO pro Evropu dr. Hans Henri P. Kluge.
Dále pak zdůrazňuje, že pokud vlády, zdravotnické úřady, vzdělávací sektor a další organizace jednotlivých zemí neuznají základní příčiny současné situace a nepodniknou kroky k její nápravě, bude v dalších letech stav mnohem horší.
Aktuální čísla hovoří o tom, že téměř třetina dospívajících nepoužila při posledním sexuálním styku kondom ani antikoncepční pilulku. Mezi lety 2014 až 2022 pak klesl podíl sexuálně aktivních dospívajících, kteří používají kondom, ze 70 na 61 procent u chlapců a ze 63 na 57 procent u dívek. V rámci používání antikoncepčních pilulek prý mezi výše uvedeným obdobím k žádným výrazným změnám nedošlo.
Co tedy WHO navrhuje? V první řadě investice do komplexní sexuální výchovy, která by měla zahrnovat programy, jež budou pokrývat širokou škálu témat. Dále pak zlepšení přístupu ke službám sexuálního zdraví, podporu otevřeného dialogu v rodinách, školách a komunitách a také školení pedagogů a rozvoj dalšího výzkumu.
„To, čeho se snažíme pro mladé lidi dosáhnout, je pevný základ pro život a lásku. Sexuální a reprodukční zdraví a práva založené na správných znalostech ve správný čas spolu se správnými službami pro zdraví a pohodu jsou zásadní. Tím, že umožňujeme dospívajícím činit informovaná rozhodnutí o jejich sexuálním zdraví, v konečném důsledku chráníme a zlepšujeme jejich celkovou pohodu. To by měli všichni rodiče a rodiny chtít pro své děti, a to všude,“ dodává Kluge.