Toxické skupiny na sociálních sítích. Neblaze proslulé pravdy jako opsané z příručky pro mladé nacisty. Konspirační teorie o spiknutí proti ruské vlasti. Genocidní nenávist proti Ukrajině. Narativ národní čistoty. To je ideové zázemí, které formuje ruskou mládež a vytváří z ní zfanatizovanou masu, která propagandu šíří dál a je slepě loajální k režimu.
Historik a odborník na Rusko Ian Garner analyzoval současnou situaci ruské mládeže. Web Foreign Policy zveřejnil upravené výňatky z jeho knihy Generace Z: V srdci ruské fašistické mládeže. Garner v ní zkoumá ruskou propagandu mj. na osudu teprve 19leté Aliny ze zapadlého města Nižní Tagil na Uralu, studentky grafického designu. Mladá dívka sní o tom, že jednou bude pracovat v technologicky mnohem rozvinutější Moskvě. Tak jako mnoho jejích vrstevníků si ale také „zpestřuje“ život konzumací té nejtvrdší ruské propagandy a šířením lží a nenávistných příspěvků. Rétorika nenávisti tak dává vzniknout nové generaci mladých ruských fašistů.
„Stejně jako stovky tisíc dalších Rusů se Alina připojila k desítkám vládou řízených a propagovaných online skupin s názvy jako ,REAL Ukraine‘, ,Antiterror Z‘, ,Z for Victory‘, ,Ruské jaro‘ a ,Ztrength in Pravda‘. V tomto světě plném spiknutí se každý den odhalují nové ,pravdy‘ o údajných ukrajinských zvrácenostech, Rusko je neustále ohrožováno stínovými silami USA a NATO a Ukrajina musí být zničena,“ popisuje Garner s tím, že pouze to má Rusko zachránit před údajnou nacistickou hrozbou.
Alina propagandu jen nekonzumuje, ale také ji aktivně šíří. Sdílí fotomontáže hořícího Bílého domu, pravoslavných kněží žehnajících ruským vojákům na frontě a samozřejmě také fotografie Vladimira Putina. „Putin je dar od Boha, všichni jsme Putin,“ píše. Naopak Ukrajinci mají v tomto příběhu status podlidí, které je třeba zlikvidovat a jsou terčem všeobecného pohrdání pro svůj jazyk a vůbec pro svou samotnou existenci. Garner připomíná i slova bývalého ruského prezidenta Medveděva o Ukrajincích. „Nenávidím je. Jsou to parchanti a zrůdy. Přejí nám, Rusům, smrt. Dokud budu žít, udělám vše pro to, aby zmizeli,“ prohlásil. Denacifikace Ukrajiny je dosažitelná pouze vymazáním historie jejích posledních 30 let. Kulturní genocidou — vymazáním ukrajinského jazyka a kultury,“ doplňuje známé konsekvence této idey Garner.
Jak píše, zmíněná 19letá budoucí grafička ve svém pomatení zdaleka není sama. Podobného válečného štvaní se účastní zástupy uživatelů na tzv. Runetu (ruském internetu, který užívá vlastní vyhledávače, vlastní stránky a širokou škálu vlastních aplikací). Jeho uživatelé, včetně Aliny, postupně zabředávají hlouběji do teorie protiruského spiknutí, jehož projevy lze nalézt všude, dokonce i v jejich dříve oblíbených hollywoodských trhácích.
„Zdá se, že Rusko v roce 2022 ztělesňuje nejtemnější prvky fašismu 20. století. Pod vedením údajně zázračného vůdce je to místo, kde řada ahistorického a kvazináboženského myšlení, obrazů a mýtů podporuje totální militarizaci státu, znovudobytí ztracené říše a misi vyhladit rasového nepřítele – ukrajinský lid,“ popisuje Garner zjevné paralely mezi ideologií německého nacismu a současnou ruskou propagandou. „Stejně jako nacistický vůdce Adolf Hitler snil o Lebensraumu pro árijské Němce, tak Putin a jeho propagandisté mluví o znovuvytvoření ztracených říší minulosti,“ líčí neradostnou současnost Ruska.
To je podle něj zaplaveno obrazy uniformní maskulinity, religiozity a nacionalismu. Obrazy ze sovětské a carské minulosti národa, smíchané s náboženskou symbolikou, jsou vyšívány na bundy vojáků, nalepovány na auta a zaplňují okna školních tříd. Mašinérie propagandy jede na plné obrátky. „V polovojenských mládežnických skupinách pro děti, v povinném výcviku na školách a univerzitách, v neustálé stravě filmů a pořadů o válkách minulých i současných, na vojenských přehlídkách a prostřednictvím odvodů se mladí Rusové připravují, aby rozehráli historicky osudovou roli spasitele lidstva,“ popisuje Garner neradostné vyhlídky současné ruské mládeže.