O neskutečném štěstí může hovořit Cole Herrington. Dvacetiletý mladík se totiž při surfování stal terčem útoku nebezpečného žraloka bílého, který je označovaný také jako lidožravý. Tvor, proslavený především Spielbergovým filmovým trhákem Čelisti, podle informací deníku The Sun ušetřil surfařův život ze zajímavého důvodu.
Herrington se vypravil k moři minulou neděli se dvěma svými kamarády. Když seděl na prkně a odpočíval, s nohama ve vodě, objevil se žralok a zaútočil. Zakousl se do Colea a stáhl ho pod hladinu i se surfem.
Naštěstí však překvapivě mladíka velmi rychle pustil pouze se zraněnou levou nohou. Podle Petera Klimleyho, autora dvou knih o žralocích, jde téměř o zázrak. „Ten chlap má být za co vděčný,“ řekl pro místní list The Oregonian. „Když by ho žralok chtěl sežrat, bez problémů by to udělal,“ dodal.
Vysvětlil také, že když se tento druh strunatce rozhodne, že něco z tlamy nepustí, nikdo s tím nic neudělá. „Ten surfař byl malý a bezmocný. Měl štěstí, že se žralok rozhodl, že ho nechce sežrat, a pustil ho,“ řekl Klimley.
Podle mladíkovy matky byl Cole velmi dlouho v šoku a moc si toho nepamatuje. Jeho zranění však nejsou život ohrožující. Jednu jizvu bude mít surfař na lýtku a druhou mezi malíčkem na noze a patou.
Žralok bílý je podle statistik ISAF (Soubor mezinárodních útoků žraloků) nejnebezpečnějším druhem, který na člověka útočí často zcela nevyprovokovaně. Přesto za téměř 450 let, kdy bylo zaznamenáno více než 300 případů napadení lidí, skončilo fatálně „jen“ zhruba osm desítek z nich. Existuje sice mýtus o tom, že žralok útočí na člověka, převážně pak na surfaře, protože si je splete například s lachtanem, ale pravda to není. Liší se totiž způsob útoku i průběh napadení.
Mnoho lidí agresivní útok žraloka bílého podle knihy „Dravé chování žraloka bílého“ přežije proto, že se stačí dostat z vody dřív, než vykrvácí. Predátor je totiž zvyklý svou kořist zranit a počkat, až zemře kvůli velké ztrátě krve. Pokud se tedy člověku dostane rychlé pomoci někoho dalšího, většinou útok přežije.