Lídrem jedné z kandidátek Komunistické strany Čech a Moravy v krajských volbách je i poslanec Zdeněk Ondráček. Ten je proslulý tím, že byl v minulosti členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, který zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne v roce 1989. Ondráček, který je zároveň v KSČM stínovým ministrem vnitra, kandiduje do zastupitelstva v Královéhradeckém kraji. Ukazuje se, že je stále kádrem, se kterým strana počítá. Přesto i jeho kariéra ve vysoké politice se dost možná chýlí ke svému závěru.
Zdeněk Ondráček, který je poslancem Parlamentu České republiky od roku 2013, působí jako krajský zastupitel v Královéhradeckém kraji již osm let. Zdá se, že jeho politická pozice v krajské KSČM sílí. Letos totiž poprvé kandiduje jako jednička komunistické krajské kandidátky. Důležité však je, že preference partaje klesají nejenom celorepublikově, ale i v tomto kraji.
V minulých krajských volbách se výsledek komunistů v Královéhradeckém kraji propadl na 9,39 procenta hlasů. Přitom v roce 2012 tam získali ještě 19,39 procenta (celorepublikově tehdy KSČM získala 20,43 procenta hlasů, nejvíce v Ústeckém kraji 25,26 procenta a nejméně ve Zlínském kraji 16,08 procenta). V roce 2008 obdrželi 13,47 procenta hlasů a o čtyři roky dříve 16,66 procenta.
Komunisté tak v posledních volbách do zastupitelstev krajů zažili v tom Královéhradeckém významný propad, který ale nebyl ničím výjimečným. Komunistická strana ho zaznamenala i ve všech ostatních krajích. Celkem KSČM v České republice získala 10,54 procenta hlasů, nejméně v Libereckém kraji (8,1 procenta) a nejvíce v Ústeckém kraji (15,82 procenta).
Ve stínové vládě Komunistické strany Čech a Moravy je Zdeněk Ondráček stínovým ministrem pro resort vnitra. Kromě toho je členem Výkonného výboru ÚV KSČM za Královéhradecký kraj. Pozoruhodné je, jaké všechny pozice zastává ve sněmovně.
Je místopředsedou výboru pro bezpečnost, členem a ověřovatelem ústavního výboru, předsedou podvýboru pro Policii České republiky, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby, členem podvýboru pro justici a soudní samosprávu a podvýboru pro vězeňství. Ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů je už pouze řadovým členem. Na post jejího předsedy rezignoval poté, co premiér Andrej Babiš oznámil, že navrhne jeho odvolání, čemuž tehdy předcházely rozsáhlé veřejné protesty.
Ondráčkovo životní téma
Na webových stránkách KSČM v Královéhradeckém kraji je Zdeněk Ondráček vyobrazený hned dvakrát, a to nahoře s volebním heslem „Kde je bezpečno, tam se dobře žije!“. Bezpečnost je skutečně Ondráčkovo životní téma, kterému se věnuje již několik desetiletí. A soustředí se na něj i na krajské úrovni.
V aktuálním rozhovoru pro stranické Haló noviny říká: „To, že jsem ve výborech pro bezpečnost jak v Poslanecké sněmovně, kde jsem jeho místopředseda, tak na kraji, má velký význam. Informace, které mám při řešení nějakého problému v rámci kraje, můžu přenášet a řešit na půdě sněmovny nebo při jednáních s ministerstvem vnitra, popřípadě s řediteli jednotlivých bezpečnostních sborů, a obráceně, pokud jsou nějaké nové věci, které přicházejí seshora, mohu tyto informace poměrně rychle předávat dolů do krajského zastupitelstva a jednotlivým bezpečnostním složkám Královéhradeckého kraje.“
Navzdory tomu, že Ondráčkova specializace působí na velké množství lidí vzhledem k jeho minulosti jako červený hadr na býka, voličům komunistické strany zřejmě vyhovuje a ve volbách na různých úrovních ho pravidelně odměňují preferenčními hlasy.
Věrní voliči Zdeňka Ondráčka
V roce 2012 byl na krajské kandidátce komunistů v pořadí čtvrtý, ale zásluhou preferenčních hlasů postoupil na první místo. KSČM tehdy získala celkem jedenáct mandátů krajských zastupitelů. O čtyři roky později byl na kandidátní listině pátý, vlivem preferencí však poskočil na druhé místo.
V roce 2013 byl do poslanecké sněmovny zvolen z druhé příčky kandidátky, a co se týče preferenčních hlasů, byl rovněž v pořadí druhý. V minulých sněmovních volbách byl jednička na kandidátní listině a získal také nejvíce preferenčních hlasů. V loňských volbách do Evropského parlamentu kandidoval z 18. místa kandidátky komunistické strany, ale obdržel 10 894 preferenčních hlasů, což bylo nejvíce hned po první Kateřině Konečné. Europoslancem se sice nestal, obsadil však místo prvního náhradníka.
V úvodu hned první otázky zmíněného rozhovoru v Haló novinách redaktorka Jana Dubničková konstatuje: „KSČM utrpěla před čtyřmi lety v krajských volbách docela nezaslouženou porážku, zejména jí voliče přebralo hnutí ANO 2011. Klub musel obsáhnout krajskou problematiku jen se čtyřmi, byť zkušenými, zastupiteli a několika dalšími zástupci ve výborech. KSČM skončila v opozici.“
Těžko říct, zda byla nezasloužená spíše volební porážka komunistické strany v roce 2016, nebo naopak její vysoká podpora třeba v krajských volbách v roce 2012. Komunisté zkrátka v Královéhradeckém kraji (stejně jako jinde) nejprve těžili z celorepublikové úrovně preferencí své partaje a později na ni zase doplatili.
Pozoruhodné by bylo, kdyby v letošních volbách komunisté ze zastupitelstva Královéhradeckého kraje zcela vypadli, což se může stát. V zářijovém průzkumu tzv. volebního potenciálu pro krajské volby, který provedla agentura Kantar CZ ve spolupráci s Data Collect pro Českou televizi, KSČM v Královéhradeckém kraji vůbec nefiguruje. Rozhodující však je, jaká bude celková kondice komunistické strany v Česku. Momentálně to není žádná sláva.