Od prodeje planých nadějí na léčbu jste pokročil k šíření polopravd a lží, pustil se ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09) do místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka. Tomu se nelíbí, že by ministr chtěl pro vědu a výzkum samostatný resort. Ženíšek ale upozorňuje, že současná situace je neudržitelná, a poukazuje na praxi v zahraničí.
Havlíček na sociální síti X zkritizoval, že Ženíšek chce pro vědu, výzkum a vysoké školy samostatné ministerstvo, což řekl deníku FORUM 24 v prosinci. „Typická TOP 09. Trafiky, fleky pro kamarády a papaláši. Nulová odbornost, tristní výsledky, ignorování odborníků. Plná ústa úspor, a už si malují nové ministerstvo. Pane Ženíšku, nebude nový resort ani ministr pro výzkum. Prioritou bude věda, ne úřad,“ napsal.
Ženíšek si to ale nenechal líbit a připomněl, jak tuto oblast spravovalo hnutí ANO. „Pane Havlíčku, od prodeje planých nadějí na léčbu jste pokročil k šíření polopravd a lží. Jako faktický řídící ministr pro vědu jste předvedl katastrofální výkon,“ upozornil.
„Zeptejte se rektorů na jejich názor ohledně samostatného ministerstva pro vědu, výzkum a vysoké školy. Jejich odpovědi by Vás mohly překvapit, stejně jako praxe ve vyspělých zemích světa. Pouhý přesun části agendy pod jiný úřad není vytvoření něčeho nového,“ reagoval na Havlíčkovu kritiku.
„A prosím, přestaňte mluvit o podpoře vědy – Vaše představa o ní v podobě inovace linky na ,tousťák‘ pro byznys vašeho šéfa mluví za vše. Mlčeti zlato,“ vzkázal.
Ženíška podpořil jeho stranický kolega Matěj Ondřej Havel. „1. místopředseda hnutí ANO mluví o trafikách. Nevíte náhodou, jak se má Adam Vojtěch ve Finsku?“ zeptal se. Bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch totiž nyní zastává funkci velvyslance v Helsinkách, kam ho nominovala ještě vláda šéfa hnutí Andreje Babiše.
Ženíšek v prosinci řekl, že TOP 09 by chtěla do koaliční smlouvy SPOLU prosadit samostatné ministerstvo pro vědu a výzkum. „Představa, že by ministr školství během jednoho týdne řešil problematiku uklízeček, přijímací řízení, problémy ve středním školství, mládež jako takovou a vedle toho i vysoké školy, je podle mě neudržitelná. Země kolem nás si to uvědomují a rezorty rozdělují,“ vysvětlil.
Upozornil i na výtky ze stran nezávislých odborníků, Evropské komise a dalších institucí, podle nichž je systém vědy a výzkumu roztříštěný. „Mnoho zemí proto zvolilo model, kde se školství zaměřuje hlavně na mládež a základní či střední vzdělávání, zatímco věda, výzkum a vysoké školy spadají pod samostatný rezort. Tento přístup dává smysl. Poláci a další sousední země to tak mají. U nás se místo toho vytvořila Rada vlády, potom se to řešilo pomocí zákona, ale chybí jasný prvek, který by to mohl efektivně řídit,“ řekl.
Opozice podle něj může tvrdit, že jde o zbytečné ministerstvo navíc, ale zahraniční zkušenosti ukazují, že to může fungovat. „A to říkám nezávisle na tom, jestli tady budu já, nebo ne. Klidně se vrátím k zahraniční politice, ale ten systém si o změnu říká sám. A pokud byste udělala průzkum mezi rektory vysokých škol, nenajdete jediného, který by řekl, že to není dobrý nápad,“ řekl tehdy.