Putinova řeč při příležitosti přehlídky na Den vítězství byla pronesena agresivním tónem a byla dalším dokladem manipulace s historií.
Agentura TASS z jeho řeči mimo jiné cituje: „‚Válka přinesla tolik nesnesitelných zkoušek, smutku a slz, že na to nelze zapomenout. A neexistuje žádné odpuštění nebo ospravedlnění pro ty, kteří opět spřádají agresivní plány,‘ řekl z pódia na Rudém náměstí u příležitosti 76. výročí vítězství… ‚Historie si žádá, abychom vyvodili závěry a poučili se, ale bohužel mnohé věci z ideologie nacistů, kteří byli posedlí bludnými teoriemi o své výlučnosti, se znovu zkoušejí,‘ zdůraznil prezident. Zdůraznil i, že nejde jen o nejrůznější radikály a skupiny mezinárodních teroristů. ‚Dnes vidíme shromáždění bezohledných karatelů, jejich stoupenců, pokusy o přepisování historie, ospravedlňování zrádců a zločinců, kteří mají na rukou krev statisíců pokojných lidí,‘ řekl Putin.
Prezident připomněl, že v roce 2021 si připomeneme 80. výročí začátku Velké vlastenecké války. Zdůraznil, že 22. červen 1941 je jedním z nejtragičtějších dat v historii. Nepřítel napadl naši zemi, přišel do ní zabíjet, rozsévat smrt a bolest, hrůzu a nevýslovné utrpení. Chtěl nejen svrhnout politický systém, sovětský systém, ale zničit nás jako stát, jako národ, vymazat náš národ z povrchu zemského,“ prohlásil Putin. Dodal, že ‚reakcí na vpád nacistických hord byl společný, obrovský, neodolatelný pocit odhodlání invazi odrazit, udělat vše pro to, aby byl nepřítel poražen, aby zločinci a vrazi byli nevyhnutelně a spravedlivě potrestáni‘…
‚Skláníme se před vaší odvahou a silou ducha, děkujeme vám za váš nesmrtelný příklad jednoty a lásky k vlasti, dokázali jste, že jen společně můžete dokázat zdánlivě nemožné – porazili jste nelítostného nepřítele, ochránili svůj domov, děti a rodnou zemi, dosáhli bezpodmínečného vítězství nad nacismem a na staletí proslavili 9. květen 1945,‘ řekla hlava státu veteránům.
‚Vždy budeme mít na paměti, že to byl sovětský lid, kdo vykonal tento velkolepý čin, v nejtěžší době války, v rozhodujících bitvách, které rozhodly o výsledku boje proti fašismu, náš lid byl sám na obtížné, hrdinské a obětavé cestě k vítězství, bojoval na život a na smrt na všech hranicích, v nejkrutějších bitvách na zemi, na moři, na nebi,‘ řekl Putin. Prezident dodal, že Rusko bude pevně hájit své národní zájmy a zajišťovat bezpečnost ruského lidu. ‚Rusko důsledně hájí mezinárodní právo. Zároveň budeme důrazně hájit naše národní zájmy a zajišťovat bezpečnost našeho lidu,‘ řekl. Podle hlavy státu jsou ‚spolehlivou zárukou toho chrabré ozbrojené síly Ruska, dědicové vojáků Vítězství‘. ‚A samozřejmě naše společná práce pro rozvoj země, pro blaho ruských rodin,‘ dodal.“
Tolik Putin a TASS.
Je to klasická ukázka kremlocentrického vidění historie a světa. Kreml nezná druhou světovou válku, jeho zajímá jen „Velká vlastenecká válka“. No jistě, přece se nepřiznají, že válka běžela už dva roky a SSSR si s Německem parceloval východní Evropu a v rámci paktu Molotov–Ribbentrop dodával Hitlerovi strategické suroviny v době, kdy na Británii padaly bomby. To byla přece buržoazní válka, kterou vedli imperialisté mezi sebou. Vpád do Polska z druhé strany, než byla ta, kterou napochodoval Wehrmacht, se vysvětluje jako geniální čin nutný pro obranu SSSR. Proč při tom bylo nutné vraždit Poláky, o tom už se nemluví. Při katyňském masakru bylo zavražděno přibližně 22 000 mužů – zejména důstojníků a příslušníků inteligence. Stalinova propaganda se to pokusila hodit na Němce a tato lež se hlásala prakticky až do konce SSSR.
Rudá armáda se líčí jako zachránce Evropy. Jak by ale dopadl Stalinův SSSR, kdyby Britové prohráli? A jak by dopadl, kdyby v rámci Zákona o půjčce a pronájmu Moskva nedostala ohromnou materiální pomoc? USA dodaly do Sovětského svazu od 1. října 1941 do 31. května 1945 427 284 nákladních automobilů, 13 303 bojových vozidel, 35 170 motocyklů, 2328 výzbrojních vozidel, 2 670 371 tun ropných produktů (benzín a olej) nebo 57,8 procent vysokooktanového leteckého paliva, 4 478 116 tun potravin (masové konzervy, cukr, mouka, sůl atd.), 1911 parních lokomotiv, 66 dieselových lokomotiv, 9920 plochých automobilů, 120 automobilů, 120 strojů, 1,35 procenta vozů. Poskytnutá munice (střelivo, dělostřelecké granáty, miny, různé výbušniny) představovala 53 procent celkové domácí spotřeby.
Takže polovina munice pro Rudou armádu přišla z Ameriky, ale oni na to byli chudáci na všechno tak sami.
Dnešní putinovský režim víc než kdy jindy připomíná fašistickou juntu, agresivně porušující lidská práva doma a mezinárodní právo ve světě. Po zatčení Alexeje Navalného nastala taková vlna represí, že to dělá dojem, jako by v Moskvě zešíleli. Že u přehlídky, která je především demonstrací imperiální moci a pohrdání pravdou, někdo jako zahraniční host asistuje, se nedá žádnými frázemi omluvit. Někdejší padlé lze uctít i jinak než účastí na komedii pořádané režimem, který nové padlé vytváří a pořád nemá dost.