
Staronový americký prezident Donald Trump. FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

KOMENTÁŘ / Zatímco Moskva nejeví sebemenší zájem o ukončení války proti Ukrajině, podnájemník Bílého domu začíná ztrácet trpělivost a obviňuje z toho oběť ruské zvůle. Dosavadním vrcholem jeho zaujatosti je odmítnutí žádosti Kyjeva o nákup systémů Patriot, které by pomohly v obraně před ruskými útoky na civilní cíle, jako byl masakr v Sumách.
Zelenskyj nabídl Washingtonu nákup deseti systémů Patriot v ceně 15 miliard dolarů. Připomeňme, že v minulosti Trump Zelenského opakovaně zesměšňoval, když tvrdil, že pro napadenou zemi v nejvyšší nouzi údajně vždy žádá pomoc zdarma. Kyjev tedy názorně předvedl, že to není pravda. Trumpova reakce? Znovu zaútočil na Zelenského, obvinil ho z rozpoutání války a veřejně odmítl prodej Patriotů.
Jestli ovšem na Ukrajině před začátkem totální ruské invaze existoval politik, který odmítal válku, byl to jednoznačně Zelenskyj. Kdybychom českým chcimírům předložili předválečné výroky „neznámého“ ukrajinského politika, který horoval pro jednání s Moskvou, ukončení investic do zbrojení a výstavbu dálnic, tetelili by se blahem. Jen by jim nikdo nesměl prozradit, že tím politikem je nenáviděná ukrajinská hlava státu.
Prezidentská kancelář a další úřady do poslední chvíle trvaly na tom, že v ruský záměr vojensky obsadit celou Ukrajinu nevěří. O to radikálnější byl obrat, když po únoru 2022 Zelenskyj náhle začínal znít stále více jako jeho předchůdce Porošenko.
Neexistuje absurdnější obvinění než tvrdit, že za probíhající válku může Ukrajina a osobně Zelenskyj. A obhajoba nemá co dělat s myšlenkovými stereotypy západní levice, která v každém případě považuje slabší stranu konfliktu za oprávněnou.
Palestinská teroristická organizace Hamás zaútočila na Izrael a po jomkipurském pogromu zněl a vždy bude znít absurdně požadavek, abychom stáli „na palestinské straně“, jen protože je slabší. Kauza zvrhlého zločince se nestává oprávněnou proto, že nekompetentně odhadl vlastní síly. Ukrajina ovšem Rusko před začátkem invaze nikdy nenapadla. Podle všech uznávaných měřítek politické teorie vede jednoznačně spravedlivou obrannou válku proti genocidnímu agresorovi.
Ovšem vysvětlujte to Donaldovi. V jeho politickém slovníku zaujímá slovo „spravedlnost“ zhruba stejně významné místo, jako ve slovní zásobě sexuální pracovnice výraz „cudnost“.
Vydržíme půl druhého roku?
Ještě nedávno se zdálo, že by Trump mohl pomoci zachránit ruskou ekonomiku, která se po totální militarizaci a západních sankcích blíží naprostému vyčerpání. Analytici amerického think-tanku Institute for Study of War odhadují, že při současném tempu výdajů a ztrát nedokáže Moskva udržet válečné úsilí v této intenzitě déle než 12-18 měsíců. Avšak vzhledem k nadělení, které už Trump způsobil globální celní válkou, se zdá velmi nepravděpodobné, že by Rusy ekonomicky spasil.
Jako klíčová výzva se jeví rychlé vyčerpávání hotovosti v rezervním tzv. Fondu národního blahobytu, z nějž dosud Kreml hradil masivní rozpočtové schodky. Toto vyčerpávání doprovází výrazný pokles světových cen ropy, zejména ruské značky Urals. Ta se aktuálně prodává za cenu kolem 50 dolarů za barel, zatímco rozpočet kalkuloval s cenou kolem 70 dolarů. Přitom každý třetí daňový rubl pochází z vývozu ropy.
Na prudkém poklesu cen černého zlata má výrazný podíl právě Donald Trump, i když to jistě nezamýšlel. Metodou „odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil“ aplikovanou v celní politice podkopal globální poptávku po palivech a výrazně zrychlil i prohloubil trend, který nastolilo postupné zvyšování produkce ropy v zemích kartelu OPEC+.
Vzhledem k minimálnímu rozsahu americkoruské obchodní výměny není jasné, jak by Trump mohl Putinovi svůj milý „dárek“ kompenzovat. Zejména v situaci, kdy Evropa dává jasně najevo, že se na demontáži mezinárodních sankcí předcházející mírovému urovnání na Ukrajině v žádném případě nehodlá podílet.
Budiž tedy řečeno nahlas, že Zelenskyj teď s hostilním Trumpem vlastně hraje o čas, i když jeho návrhům a tím spíše diplomatickým kompetencím nevěří ani zbla. Snaží se nepřijít zbytečně brzy o americkou vojenskou podporu tím, že by veřejně Trumpa odmítl, ale nehodlá se ani nechat tlakem Bílého domu přinutit ke kapitulaci.
Otázka zní: Dokáže Evropa bez Američanů udržet podporu Ukrajiny na potřebné úrovni tak, aby obránci mohli pokračovat v boji, dokud Putin nespotřebuje rezervní fond? Dokáže tak dlouho odolávat těžce zkoušená Ukrajina, která v předvečer ruské jarní ofenzívy čelí záměrným teroristickým útokům na civilní cíle? Bude ukrajinské vnitřní politické prostředí dostatečně stabilní, aby rozhodující síly a většina veřejnosti podpořily Zelenského v obtížné partii proti duu Putin-Trump?
Lekce trumpštiny pro začátečníky
Mezitím se ovšem situace stává krajně nepřehlednou, mimo jiné kvůli mimořádně zavádějícímu způsobu vyjadřování amerického prezidenta. Pro rychlou pomoc vysvětleme alespoň několik základních frází jeho slovníku.
„Ukončím válku do 24 hodin“ znamená česky přibližně „Půjdu při jednáních na ruku Putinovi, za ústupky od něj nedostanu nic a když konečně pochopím, jak to vypadá slabošsky a trapně, použiji výmluvu typu ¸Domácí úkol nemám, protože mi sešit rozkousal křečekʽ“.
„Chci mír na Ukrajině“ ve skutečnosti znamená „Chci se války, kterou nenávidím, protože zviditelnila mého předchůdce a nehodlám dělat Putinovi potíže, za každou cenu zbavit, a to opravdu rychle. Je mi jedno, jestli přitom zničím Ukrajinu, NATO či systém evropské bezpečnosti. Hlavně, abych se tím už nemusel zabývat a mohl v klidu hrát golf.“
„Nemůžete měnit podmínky naší pomoci Ukrajině“ odkazuje na Trumpovu snahu retroaktivně změnit podmínky, za nichž americká strana dosud poskytovala pomoc napadené zemi. Správné je tedy číst: „Nemůžete počítat s tím, že bychom vás nadále považovali za spojence a dodržovali dohody uzavřené za Bidena.“
„Nezačínáte válku s někým, kdo je dvacetkrát větší než vy“ nejspíše přeložíme jako „Putin je velký kluk s velkým obuškem a v Evropě si může dělat, co se mu zlíbí. Pokud se jeho agresi někdo postaví na odpor, nepomůžeme mu a umyjeme si ruce.“
TlhIngan Hol Dajatlhʼaʼ? Že ne? – Každopádně by obecenstvu prospěla možnost číst Donaldovy příspěvky na sociálních sítích v původní klingonštině.