Podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), jejíž stanovisko v pondělí zveřejnil předseda senátu Miloš Vystrčil, prezidentův kancléř Vratislav Mynář už od minulé středy věděl, že Miloš Zeman kvůli svému zdraví není ve stavu, aby mohl plnit své pracovní povinnosti. Přesto Mynář o zdraví hlavy státu dál mlžil, naposledy na pondělním tiskovém brífinku, kde neřekl vůbec nic konkrétního. Podle všeho za tím může být i to, že se Mynář bojí o místo hradního kancléře. Podle expertů by totiž v případě, že by zákonodárci zbavili Zemana pravomocí, mohl personální situaci v prezidentské kanceláři řešit premiér. A mohl by tak potenciálně vyhodit jak Mynáře, tak hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.
Myslí si to ústavní právník a člen Legislativní rady vlády Jan Kudrna a jeho názor sdílí i dlouholetý poslanec a možný kandidát na ministra spravedlnosti v nové vládě Marek Benda, píše zpravodajský portál Seznam Zprávy. Ten připomíná, že mlžení prezidentových nejbližších spolupracovníků pokračovalo i poté, co jim vojenská nemocnice oznámila, že Zeman je tak nemocný, že nemůže pracovat. „Jedním z důvodů, proč takto netransparentně Kancelář prezidenta pod vedením Mynáře postupovala, může být obava o své vlastní místo,“ domnívá se portál.
Senát už ústy svého předsedy Miloše Vystrčila avizoval, že se bude zabývat možností odebrat hlavě státu pravomoci. Dá se očekávat, že stejně se zachová i nově zvolená sněmovna, která se má sejít 8. listopadu. Pokud budou obě komory souhlasit, přejde část prezidentských pravomocí mimo jiné na premiéra.
„Může se tak stát ještě v případě dosluhujícího Andreje Babiše, který se vůči Zemanovu okolí v minulosti nijak zásadněji nevymezil, problémy však Mynář může mít s novým předsedou vlády Petrem Fialou. Jemu by mohla vadit například Mynářova chybějící bezpečnostní prověrka,“ uvádějí Seznam Zprávy. A zmíněný Jan Kudrna se domnívá, že premiér by pak mohl promluvit do personálního složení prezidentské kanceláře.
„Na premiéra přechází všechny prezidentovy pravomoci podle čl. 63 odst. 2 ústavy, tedy ty, které podle ústavy mohou být založeny běžným zákonem. Což je mimo jiné zákon o Kanceláři prezidenta republiky (KPR). A jmenování a odvolávání vedoucího KPR je založeno tímto zákonem, § 4 odst. 1. Tedy je to pravomoc podléhající kontrasignaci a přecházející co do svého výkonu v přechodném období na předsedu vlády,“ má jasno právník a člen legislativní rady Kudrna. S takovým výkladem souhlasí i Marek Benda. Podle portálu by potenciálně mohl o místo přijít také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Kancelář prezidenta přitom od Zemanovy hospitalizace, ke které došlo 10. října, neřekla o zdravotním stavu hlavy státu v podstatě nic konkrétního s odvoláním na to, že jí to dle zákona nepřísluší. S jasným prohlášením tak v pondělí vystoupil až předseda senátu Vystrčil, který tlumočil stanovisko Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala, podle nějž nyní prezident není schopen vykonávat svoje pravomoci, přičemž pacientova prognóza je „krajně nejistá“.