Zvěrstva, která páchají členové Putinovy armády i žoldáci z Wagnerovy skupiny, jsou jednoznačně válečnými zločiny nejhrubšího zrna. Obrázky například z Buči stále dokazují, čeho jsou ruští ozbrojenci schopni. Podle významného člena Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu je zřejmé, že někteří vojáci musí užívat drogy, jinak by nebyli schopni tak hrůzných činů.
Kamran Niaz v rozhovoru pro britský deník nastínil, že zvěrstva na Ukrajině, která mohl vidět celý svět, nemohli spáchat normální lidé. Zamýšlí se také nad možností, že byli vojáci zdrogováni. „Nevylučuji to. Podívejte se na to, jakých činů se ruští vojáci dopouštějí, dokonce i na některé události z minulosti. Jde o velmi násilné činy a je zřejmé, že je nespáchal někdo s normálním smýšlením,“ je přesvědčen epidemiolog Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).
„Tito lidé musí být pod vlivem něčeho, jako je metamfetamin, nějaký druh stimulantů, nebo dokonce halucinogenů. To by člověka mohlo přimět k páchání takových násilných činů,“ vysvětluje Niaz. „Budou také nasazeni další vězni, z nichž mnoho bylo obviněno z užívání drog,“ dodává s tím, že po svém nasazení na frontu by mohli opět získat přístup k narkotikům. Odborník se tak obává, že by se mohly opakovat události, které zasáhly například Buču.
Hrůzný objev
Ruské síly ovládaly Buču, ležící na severozápad od ukrajinského hlavního města, asi měsíc, stáhly se z ní koncem března. Ukrajinská strana tvrdí, že ruští vojáci v Buči zabíjeli, znásilňovali a mučili civilisty, což Moskva popírá a označuje za provokaci. Ruský prezident Vladimir Putin o těchto informacích tvrdí, že jde o falešné zprávy. Důkazy z místa ovšem jasně dokazují, že tragédii, která se ve městě odehrála, jednoznačně způsobili Rusové, když si mysleli, že válku na Ukrajině vyhrají.
Buča byla prvním městem, kde po odchodu ruských vojsk vyšla najevo zvěrstva, jaká se tam děla po dobu okupace. Snímky z tohoto města vyvolaly zděšení ve všech civilizovaných zemích.
Niaz v rozhovoru také připomněl, že se na území Ukrajiny stále nachází laboratoře na výrobu metamfetaminu, v nichž by mohly být skladovány zásoby drog, které ruští vojáci našli a aplikovali. Tomu by odpovídala i výpověď ukrajinských vojáků, kteří popisovali, jak bojovali se stovkami „vyšinutých“ wagnerovců. Ti údajně i přes těžká zranění stále bojovali a působili dojmem nadlidí.
Válečné zločiny před soudem
Německý nejvyšší státní zástupce Peter Frank chce, aby se ruskou invazí na Ukrajinu zabýval mezinárodní soud. Listu Welt am Sonntag řekl, že je jedno, zda by to byl Mezinárodní trestní soud (ICC), nebo nějaký zvláštní tribunál, záleželo by na rozhodnutí mezinárodního společenství. Důležité je podle Franka soudit členy ruského vedení, „tedy ty, kdo udělali politické rozhodnutí vést válku, a lidi, kteří toto rozhodnutí realizovali na nejvyšší vojenské úrovni“.
Německé státní zastupitelství v březnu 2022, tedy několik týdnů po ruském vpádu na Ukrajinu, zahájilo vyšetřování, jehož cílem je zajistit důkazy v co největším rozsahu. Frank řekl, že němečtí vyšetřovatelé svoji práci přizpůsobují aktuálnímu vývoji situace na Ukrajině. V současnosti se soustředí třeba na případy masového zabíjení civilistů v Buči ze strany ruských vojáků nebo na útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.