Finanční správa bez vážných (či jakýchkoli) důvodů zadržuje peníze a někdy i levně rozprodává majetek vybraným firmám, které se tak v krajních případech dostávají až do insolvence (neschopnosti splácet své dluhy) a tím končí.
Tato praxe se rozmohla poté, co do funkce ministra financí nastoupil Andrej Babiš (ANO), který následně jmenoval šéfem Finanční správy Martina Janečka.
Neprávem poškozené firmy se sice mohou odvolat k Odvolacímu finančnímu ředitelství, ale ani to jim ve většině případů nepomohlo. Nelegálně se totiž většinou chová i tento odvolací orgán.
Tedy přesněji řečeno, v případech, kdy existují vážné důvody pro zadržení majetku nějaké firmy, jí ho nechá zadržet, takže se chová legálně. Ale zároveň nechá většinou zadržet majetek i firmám, u nichž pro to není důvod. Chová se tedy většinou nelegálně právě v těchto případech.
Podle dat o zadržení majetku či peněz od roku 2013 do dubna 2017 musel podle ČTK nelegální chování Finanční správy zastavit do července 2017 v šesti případech teprve správní soud, přičemž o části odvolání ještě do července nerozhodl.
Objevují se však další případy. Jak informovaly Hospodářské noviny, Finanční správa nepochopitelně (zjevně nelegálně) zlikvidovala firmu Herst. Mohlo se sice ze strany finančního úřadu jednat „pouze“ o mylné vyhodnocení situace, ale vina úředníků spočívá přinejmenším v jejich aroganci. Podle majitele firmy si nenechali nic vysvětlit. Jinak by museli pochopit, že se majitel nesnaží vyhnout dani, ale pouze změnil své podnikatelské plány. Mohli by se tak dohodnout na jiném řešení než na exekuci veškerého majetku i peněz, dražbě majetku a tím na likvidaci celé firmy. Navíc by úplně stačilo, kdyby úředníci vše řádně prošetřili (aniž by se s majitelem museli o jeho záměrech bavit, pokud jim byl třeba nesympatický).
Jenže tím to nekončí. Nyní přišly Hospodářské noviny s případem firmy, po které celníci nelegálně požadovali, aby zaplatila spotřební daň z minerálních olejů. Má to však dva problémy. Za prvé, celníci nic takového požadovat nesměli, za druhé, Finanční správa mezitím firmě zadržela majetek, protože ji podezřívala ze zapojení do daňového podvodu. Stejnou daň přitom chtěla zaplatit dokonce dvakrát (jednou od firmy jako plátce daně a podruhé jako od ručitele za jinou, zbankrotovanou společnost).
Tento spor pak musel řešit až krajský soud, jak informovaly Hospodářské noviny. Soudci postup celníků nechápou. Je podle nich absurdní. Takových případů nelegální činnosti finanční správy či celníků je podle tohoto soudu více.
[ctete]149357[/ctete]
V tomto případě se přitom jednalo o firmu, která pomáhala vrátit ze Spolkové republiky Německo naftu patřící do českých krizových zásob (dokonce byla garantem vrácení), což je případ, o kterém jste asi již slyšeli. Tato firma totiž byla vyhodnocena jako vysoce důvěryhodná. Úředníci z daňové správy na to však mají jiný názor.
Co čert nechtěl, zlikvidovaná firma vlastní dlouhodobě (na základě závazků z dávné minulosti) sklad pohonných hmot v areálu chemičky z koncernu Agrofert. Podle Hospodářských novin měla chemička o tento sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem. Agrofert to popírá.
Nejhorší je, že si ministerstvo financí ani jemu podřízená Finanční správa své prohřešky při totální likvidaci podniků neuvědomují nebo je bagatelizují. Na jednání vlády dokonce přišel od ministerstva financí materiál, podle nějž nejsou exekuce zneužívány. Je tedy velkou otázkou, zda tato nelegální činnost není organizována shora.