Mobilizace, které Putinův režim zatím říká částečná, vzbuzuje u expertů pochybnosti a u potenciálních odvedenců obavy. Přes pochybnosti o vojenském významu, přinejmenším v brzké době, má jistou logiku, ale ta nevěstí nic dobrého.
Novinář Alexandr Něvzorov, který se musel z Ruska uchýlit do zahraničí, popisuje mobilizaci temnými slovy a, jak je u něj zvykem, se sžíravou ironií. „Už se to děje. Putin vyhlásil obyvatelům Ruska hromadný pohřeb. ‚Oznámení o úmrtí‘ s otevřeným datem bude odesláno již dnes. Podle vojenského plánu šíleného ruského führera jich má být nejméně milion proměněn v mrtvoly. Nejprve by měli zemřít nebo se stát mrzáky ti, kteří jsou natolik hloupí, že slouží v armádě, a pak všichni ostatní. Je třeba si uvědomit, že po tomto prohlášení budou následovat další a další. Putin miluje mrtvoly a s jídlem přichází i jeho apetit,“ napsal ve středu na sociální sítí.
Něvzorov také publikoval několik fotografií padlých ruských vojáků. Sarkasticky to označil za náborový leták.
Ti, kdo mobilizaci odsouhlasili, tedy poslanci Státní dumy, se sami nemusí ničeho obávat. Mají totiž výjimku a nikam rukovat nebudou. Rychle ale schválili nové zákony a v jednom dni zvládli všechna tři čtení. Je to čirý formalismus, protože v Rusku stejně žádné zákony neplatí, ale nejspíš je třeba se na co odvolat, až budou někoho pronásledovat za odmítání služby v armádě.
Novaja Gazeta Europe o těchto novinkách hovořila s vojenským právníkem Maximem Grebenjukem, jenž na začátku války založil projekt Vojenský ombudsman a pomáhá těm vojákům, kteří odmítli jít bojovat na Ukrajinu.
Grebenjuk objasňuje, kdo musí výzvy uposlechnout a nesmí odmítnout dostavit se k vojenskému výcviku. „To platí pro ty, kteří jsou v záloze. Obvykle jsou tito občané povinni vojenskou službou a jsou v záloze, což znamená, že mohou být povoláni k vojenské službě. Dostanou povolávací rozkaz, a pokud se dostaví, to jest jsou povoláni do výcvikového tábora, nesou stejnou odpovědnost jako vojenský personál,“ popsal. Nesmí tedy odmítnout splnit rozkaz, nedovoleně opustit jednotku a dezertovat.
Ohledně odmítnutí splnit příkaz došlo ke zpřísnění. „Dříve mohl být člověk stíhán pouze za odmítnutí během válečného stavu; odmítnutí provést ‚zvláštní operaci‘ nebylo samo o sobě trestným činem. Nyní je však odmítnutí účasti na ‚bojových operacích‘ rovněž trestným činem, za který hrozí dva až tři roky vězení,“ vysvětluje Grebenjuk.
Dále vysvětluje, co znamená zákaz „nedobrovolné kapitulace“. Voják se může vzdát, když již není schopen klást odpor, nebo je v bezvědomí, nebo byl náhle zaskočen, okamžitě odzbrojen a jinak zbaven svobody. Pokud je ale vojákovi jen nabídnuto, aby se vzdal, a on tak učiní, vzdal se podle zákona dobrovolně, i kdyby mu bylo vyhrožováno smrtí.
Analytik Chris Owen zase rozebírá, k čemu vlastně celá ta masa nezkušených lidí bez pořádné výbavy bude. Předně jde o to, že Putin byl zjevně pod velkým tlakem, aby reagoval na porážku Ruska východně od Charkova. „Velmi pravděpodobně tak reagoval na stále ostřejší požadavky. To ukazuje, že se bojí nacionalistického křídla více než široké veřejnosti,“ konstatuje Owen.
Druhým důvodem je to, že podle výpovědí ruských vojáků a zachycených telefonních hovorů zveřejněných Ukrajinou je mnoho ruských vojáků silně demoralizováno a chtějí domů. Navíc někteří vojáci údajně zůstávají na Ukrajině, přestože jim v květnu skončila smlouva. Nový Putinův dekret jim fakticky zakazuje odchod. Do armády šli kvůli penězům a cíle jako „obrana“ Donbasu a „Novoruska“ (Záporoží a Chersonu) jsou jim lhostejné. Mobilizace má zřejmě do značné míry zastavit krvácení ruské armády.
Třetím důvodem je efektivita. Mohlo by to umožnit vojákům, kteří už jsou v bojích dlouho, si chvíli odpočinout. „Blíží se zima a s ní budou útočné operace pravděpodobně na ústupu. Obě strany se během několika příštích týdnů zakopou, dokud nepřijde tání v únoru až březnu příštího roku. To není špatná doba na provedení rotace. K obraně pozice také nemusíte být až tak dobře vycvičeni. Ukrajinské síly teritoriální obrany to dokázaly loni na jaře při obraně Kyjeva. Ruští vojáci jsou stejně špatně vycvičení, takže dát novým vojákům pár týdnů základního výcviku není velký rozdíl,“ soudí analytik.
Podle Owena jde i nezkušené nováčky využít. „Mizerná ruská logistika je pravděpodobně částečně způsobena nedostatkem personálu, který by dělal základní věci, jako je řízení nákladních aut a manipulace s nákladem. Používat k tomu smluvní vojáky je plýtvání zdroji. Každý smluvní voják, který může být uvolněn nebo dočasně nahrazen nově mobilizovaným, je voják, který si může odpočinout, možná být přeškolen a poté poslán zpět do první linie, kde se to nejvíce počítá,“ vysvětlil.
V této mobilizaci tedy nejspíš nejde ani tak o vytvoření zcela nové armády, ale o vytvoření politického krytí pro Putina. Záměrem nejspíš je, aby si vůdce přes zimu odpočinul a reorganizoval svou současnou vyčerpanou armádu. V Rusku už ve středu proběhlo několik demonstrací proti válce a mobilizaci. Policie proti nim brutálně zasáhla a počet zadržených se zatím odhaduje v celé zemi na několik set.