Vlna horkého a extrémně suchého vzduchu nasyceného prachem, která se dostala ze Sahary na Kanárské ostrovy, v tomto turistickém ráji několikanásobně zhoršila kvalitu ovzduší. Tamní úřady lidem mimo jiné doporučily, aby se vyhýbali venkovní fyzické aktivitě a osoby se zdravotními problémy se raději zavřely doma. Nejhorší situace je na ostrovech Lanzarote a Fuerteventura.
Těžká oblaka saharského prachu, takzvaná Calima, způsobila, že koncentrace jemných částic PM2,5 a PM10 v ovzduší dosáhly na některých místech šestinásobku doporučovaných maximálních hodnot. Vláda prohlásila kvalitu ovzduší na celém souostroví za „extrémně nepříznivou“. Podle webových stránek Global Air Quality Index Project mají Kanárské ostrovy v současné době nejhorší kvalitu ovzduší v celém Španělsku.
Podle serveru Canarian Weekly představují mikroskopické částice polétavého prachu vážné riziko zejména při dlouhodobé expozici. Zvláště osoby s dýchacími nebo kardiovaskulárními potížemi, děti a starší lidé by proto měli dodržovat doporučení úřadů. Mezi hlavní pokyny patří vyhýbání se pobytu venku či dostatečný přísun tekutin, neboť prach ze Sahary extrémně vysušuje organismus.
Výsledkem Calimy je rovněž dramatické zhoršení viditelnosti, přičemž v některých částech Lanzarote a Fuerteventury klesla úroveň až na 1 000 metrů. Na většině souostroví se viditelnost snížila na zhruba 3 000 metrů. Tentokrát si však následky prachové bouře ze Sahary nevynutily uzavření všech letišť, jako se to stalo v únoru 2020. Tisíce cestujících tehdy dva dny čekaly, než se podmínky zlepší.
Podle úřadů by se s příchodem chladnějších větrů ze severovýchodu měla hladina prachu v ovzduší začít od čtvrtka snižovat.