Moderátor ČT Václav Moravec se léta v upoutávkách na svoji nedělní diskusi uhrančivě ptá: „O čem se bude hovořit po dnešních Otázkách?“ Jenže většinou se po tomto pořadu nehovoří o ničem. Až teď, kdy ministr financí Andrej Babiš předvedl, jak se dělá pavlačová politika a Moravec tomu jen přihlížel. Takže hovořit by se mělo, ale také o moderátorovi.
Hned na začátku nám Moravec vnucoval svoji optiku toho, jak vlastně máme jeho pořad hodnotit: „I to jsou témata, o kterých se začne po dnešních otázkách mluvit, s nadhledem a v souvislostech.“ Opak se stal pravdou. S nadhledem se nemluvilo ani v samotném pořadu, ani o něm, ani po něm. Souvislosti minimální. Tryskaly pouze emoce.
Šéf hnutí ANO více než 40krát zopakoval slovo lež a Václav Moravec ho nechal „řádit“. Bohužel to není poprvé. Stalo se to i březnu letošního roku ve stejném pořadu, kdy se ministr financí choval také hystericky. Tehdy se jednalo o elektronickou registraci tržeb a dění kolem ministra dopravy Dana Ťoka.
[ctete]25864[/ctete]
Moravec se ale vždy tváří, že je to on, kdo řídí diskusi, přestože politici ho často vůbec neposlouchají, nevnímají a on pak jen rezignovaně kouká, co se to děje. Ostatním to ovšem předkládá jako vlastní zarputilost a nestrannost.
Moderátor České televize měl navíc vždy své oblíbence, které v jeho pořadu vystupovali mimořádně často. Kdysi to býval Jiří Pospíšil, exministr spravedlnosti, který Moravce oslovoval „pane doktore“, což je pro novináře skutečné vyznamenání. Národu zde své protikorupční tažení předváděli mnohokrát i státní zástupkyně Lenka Bradáčová či policista Robert Šlachta.
[ctete]25837[/ctete]
V prosinci 2013 nechal Moravec dokonce ve svém pořadu pustit video ze zatýkání Jany Nagyové-Nečasové, které mu přinesl Šlachta. Ten tvrdil, že tím vyvrátí tvrzení expremiéra Petra Nečase, že jeho útvar se choval jako „gestapo“. Spíše ale mělo jít o to, že Šlachtovi se nepodařilo (ruku v ruce se zástupcem Ivo Ištvanem) dokázat spektakulární tvrzení o spiknutí zločinců a kmotrů s politikou, po kterých padla Nečasova vláda. Ne, že by něco takového neexistovalo, ale proč se veřejnoprávní Česká televize propůjčila k pouštění videa z tehdy živého spisu? Neměla by být přece hlásnou troubou nikoho, ani policie. Je veřejnoprávní a platíme ji všichni ze státem vynuceného koncesionářského poplatku.
Správně tehdy Šlachtovo video komentoval advokát Josef Lžičař: „Je to nehoráznost. U každého trestního řízení policie říká a účastníci podepisují dokumenty, podle nichž nesmí během vyšetřování dojít k úniku informací, a v tomto případě to policie sama poruší,“ řekl Aktuálně.cz Lžičař. Moravec mu v tom pomáhal.
Exprezident Václav Klaus k Moravcovi nechodil, Miloš Zeman to odmítá také. Dnes to vlastně může být pro Moravce dokonalé alibi, že to dělá dobře, protože současný prezident je chodícím symbolem průšvihů. V září loňského roku Zeman moderátora obvinil ze lži a dodal, že je „buď podvodník, nebo amatér“.
Pravda je ale spíše taková, že Václav Moravec si hraje na něco, co rozhodně dávno není. Poslední diskuse mezi Andrejem Babiše a Miroslavem Kalouskem to jasně prokázala. A vše se bude někdy opakovat, protože politici potřebují exhibovat často v televizi.
[ctete]25638[/ctete]
Že je to diskuse bez nadhledu a souvislostí, je nezajímá. Bohužel to nezajímá ani moderátora Moravce, neboť součástí celé té exhibice je i on sám.