Vlny veder postihující v současné době mnoho částí světa a záplavy v zemích, jako je Jižní Korea, ukazují, že je třeba vyvinout větší úsilí v boji proti klimatickým změnám, uvedl dnes podle agentury Reuters papež František. Znovu také vyzval k nastolení míru na Ukrajině, kde při intenzivním ruském ostřelování přístavu Oděsa v noci na dnešek zemřel nejméně jeden člověk a dalších 22 lidí utrpělo zranění a kde raketa poškodila nejvýznamnější ortodoxní katedrálu ve městě.
„Znovu vyzývám světové vůdce, aby učinili konkrétnější kroky k omezení znečišťujících emisí,“ řekl papež při své pravidelné modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. „Nedá se to odkládat, protože se to dotýká každého. Chraňme svůj společný domov,“ dodal papež.
Hlava katolické církve vyjádřila solidaritu s lidmi, kteří trpí důsledky klimatických změn, a s těmi, kdo jim pomáhají. V posledních týdnech byly zaznamenány teplotní rekordy ve Spojených státech či v Číně, s extrémním horkem se potýká také Itálie a Řecko. Na řeckém ostrově Rhodos musely být o tomto víkendu evakuovány tisíce turistů a místních obyvatel kvůli ničivým požárům.
Papež František dnes rovněž připomněl dění na Ukrajině, která čelí ruské agresi. „Dál se modlíme za mír, zvlášť pak za Ukrajinu, jež nadále trpí umíráním a destrukcí, jak se bohužel tuto noc stalo v Oděse,“ citovala papeže agentura ANSA.
Papež také poukázal na osud migrantů mířících ze severu Afriky do Evropy a uvedl, že oblast Středozemního moře se nesmí pro migranty stát místem nelidského zacházení a umírání. „Tisíce (migrantů) byly několik týdnů za neuvěřitelného utrpení ponechány v pouštních oblastech,“ prohlásil papež František podle agentury ANSA.
„Apeluji především na vedoucí představitele a vlády evropských a afrických států, aby poskytli pomoc těmto bratrům a sestrám,“ řekl.