Vypadá nejspíš trochu jako románová hackerka Lisbeth Salanderová z bestselleru Milénium. Jenže tato dáma skutečně existuje a je tak úspěšná, že to bude muset vysvětlovat orgánům, které nemají velký smysl pro humor.
Třiatřicetiletá Paige Thompsonová, softwarová inženýrka ze Seattlu, známá na sociálních sítích jako “erratic”, narušila databázi kreditních karet americké banky Capital One a ukradla osobní informace více než 100 milionů lidí.
Včera (pondělí) již byla zatčena a obviněna z počítačových podvodů.
Podle The Times, „banka uvedla, že převážná část ukradených dat byla telefonní čísla, čísla sociálního zabezpečení, e-mailové adresy, data narození a skóre kreditu. Banka uvedla, že narušení dat nakonec zasáhlo asi 100 milionů lidí ve Spojených státech a dalších šest milionů v Kanadě“.
Toto proniknutí se jeví jako jedno z největších, které kdy zasáhlo nějakou finanční společnost a přichází dva roky poté, co společnost poskytující úvěrové zpravodajství Equifax nahlásila hackování osobních údajů 147 milionů lidí.
Agenti z FBI v pondělí vpadli do domu hackerky Thompsonové a zajistili „mnohá digitální zařízení“. Podle The Times se při prohlídce podařilo nalézt soubory, které odkazovaly na Capital One a „další entity, které by mohly být cílem pokusu nebo skutečného narušení sítě“.
Banka Capital One sdělila, že se dozvěděla o zranitelnosti svého systému 19. července a okamžitě kontaktovala úřady. FBI uvedla, že před dvěma dny byla banka informována o tom, že se hacknuté informace objevily na webových stránkách GutHub.
Na stopu hackerky zřejmě vyšetřovatele přivedlo to, že se na Twitteru pod účtem „erratic“ chlubila svým úspěchem.
Banka Capital One teď tvrdí, že na základě analýzy už byla zranitelnost systému opravena a že je nepravděpodobné, že by „tato osoba“ data dál mohla zneužít.
Přinejmenmším do čtvrtka to bude asi pravda, protože modrovlasá Paige bude do té doby ve vazbě, než bude vyslechnuta.
Ať už to dopadne jakkoli, sotva teď někdo může věřit, že jsou jeho data v bezpečí. Když se něco takového povede excentrické dámě, jak bychom na tom asi všichni byli, kdyby se na nás zaměřila nějaká cizí tajná služba? Buďme radši bez iluzí.