Ministerstva budou v říjnu jednat o vzniku registru, který by sexuálním deviantům zakázal práci s dětmi. Po takzvaném dětském certifikátu už dlouho volají odborníci a organizace, které se zabývají sexuálním násilím. Nyní totiž lidem odsouzeným za znásilnění či zneužívání dětí nebrání nic v tom, aby si založili dětský spolek, byli s dětmi v každodenním kontaktu a třeba pro ně organizovali tábory nebo vedli sportovní kroužky.
O jednání ministerstev v pondělí informoval náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav. Řešit by se mimo jiné mělo i to, zda bude seznam zahrnovat i dříve odsouzené pachatele, či pouze nové případy. Spravedlnost prosazovala variantu, která by do registru zahrnula jen nově odsouzené. Pro úplný seznam bude potřebovat součinnost ministerstva školství a dalších úřadů.
O zavedení registru se diskutuje již delší dobu, na jeho podobě ale nepanuje shoda. Po legislativní změně by se žadatelé o práci s dětmi prokazovali takzvaným dětským certifikátem.
Ministerstvo prosazovalo, aby o každém zápisu do registru rozhodoval soud – ukládal by ho pachateli jako ochranné opatření. Část poslanců ale žádá, aby zápis byl po pravomocném odsouzení za vybrané trestné činy automatický a také aby registr zahrnoval i pachatele z minulosti. Podle Stanislava však zpětné účinnosti nelze docílit prostředky trestního práva.
„Je potřeba to případně upravit v rámci bezúhonnosti, vstupu do regulované profese v rámci sektorových právních předpisů. Ty však nejsou v gesci ministerstva spravedlnosti, ale především v gesci ministerstva školství, ministerstva kultury a dalších jiných resortů,“ vysvětlil. Proto ministerstvo spravedlnosti požádalo vládu o svolání říjnového jednání, které bude koordinovat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Schůzky se zúčastní i poslanci z podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí. „U takto zásadní otázky nechceme posílat do parlamentu zákon, na kterém by nebyla shoda,“ poznamenal Stanislav.
„Chceme tam dojít ke konečné shodě, zda jít jedním směrem, nebo oběma směry zároveň – tedy do budoucnosti i do minulosti,“ popsal náměstek cíl jednání. Pokud se účastníci shodnou na širší variantě registru, ministerstvo spravedlnosti právní normu v této podobě připraví. „Budeme k tomu ale potřebovat spolupráci jiných resortů, protože nemůžeme zasahovat do předpisů, které jsou v jejich gesci,“ upozornil.
Debatu o registru sexuálních delikventů opět v pondělí otevřelo zjištění Radiožurnálu, že kriminalisté odhalili skupinu lidí z několika krajů, kteří sexuálně zneužívali děti. Využívali k tomu dětské kroužky, které pořádali. Policie zatím nechce sdělit detaily případu ani to, ve kterých krajích obvinění působili, některé podezřelé totiž teprve sleduje.
„Probíhající trestní řízení ukázala, že existuje metodologická propojenost mezi pachateli v různých krajích. Spočívá především ve vyměňování poznatků a doporučení a také ve stejném modu operandi, tedy zneužívání zájmových či volnočasových aktivit pro děti a mládež k mravnostní trestné činnosti,“ sdělil mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík serveru iRozhlas.
Skupinu podle informací Radiožurnálu v různých krajích tvoří jednotlivci i skupinky stejně zaměřených lidí. Kriminalisté provedli několik domovních prohlídek, obvinili několik lidí a soudy dva muže poslaly do vazby.
Důležitost dětského certifikátu v této souvislosti připomněl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Díky Policii ČR za skvělou práci. Je ale evidentní, že lepší ochraně dětí musíme napomoct i my, zákonodárci. Jedním z řešení je zavést pro všechny, kdo chtějí s dětmi pracovat, takzvaný dětský certifikát, že se v minulosti žádného deliktu vůči dětem nedopustili. Na jeho podobě už pracují například Barbora Urbanová a Taťána Malá s naším náměstkem Karlem Dvořákem,“ napsal Rakušan.
„A přesně takovým případům by mohl předcházet registr sexuálních delikventů. Je nepřijatelné, abychom jeho vznik dál odkládali. Děti musíme chránit a tohle je nejlepší cesta, jak to udělat,“ myslí si také poslankyně Klára Kocmanová (Piráti).