Andrej Babiš už postupně přebírá rétoriku prezidenta Zemana a stěžuje si na práci novinářů. Zatímco hlava státu kritizuje konkrétní média, designovaný premiér hází všechny do jednoho pytle a tvrdí, že se jim některé informace, které ho nepoškozují, nehodí, a proto je nezveřejňují. Aby se neřeklo, ušetřeny nebyly ani jeho noviny. A ty se přitom tak moc snaží vytvořit mu skvělý mediální obraz a napadat všechny, kteří se Babišovi znelíbí.
Své postesknutí nad špatnou prací novinářů spojil šéf hnutí ANO se svým působením v Agrofertu, který podle Babišových slov trpí tím, že se mu nemůže jeho majitel věnovat tolik, jak by si zasloužil. Kvůli tomu prý zisk zemědělského koncernu loni klesl o 38 procent.
Toho si však „protibabišovští“ novináři nevšímají, rozhořčilo designovaného premiéra. „Kolegové museli fakt čmuchat, aby nějakou zmínku v novinách našli. Vydala to jen ČTK a v Mladé frontě DNES o tom napsali, pozor, čtyři řádky v rubrice Ekonomika,“ sděluje Babiš na Facebooku. Vysvětlení však samozřejmě má. „Prostě se novinářům tahle informace nehodí. Ani trochu. Nabouralo by to jejich vyprávění o světě. O tom, že jsem si přišel do politiky nahrabat. Je to přitom naopak. Moje bývalá firma mým odchodem trpí,“ vysvětluje, proč si na něj zlí žurnalisté zasedli.
Jak se zdá, Babišova konspirační teorie o mocném spiknutí proti jeho působení v politice se začíná týkat stále více lidí. Už za všechno nemohou pouze mafie, OLAF, Slováci a Miroslav Kalousek, ale také média. Ta totiž nefungují tak, jak by si pravděpodobný předseda vlády představoval. Přitom žádný politik nemůže být spokojenější s tím, jak se k němu někteří novináři chovají.
Nejen, že Babiš přímo ovládá Mladou frontu DNES, Lidové noviny nebo Rádio Impuls, ale i další média by se dala označit za více než spřátelená. Například televize NOVA a Barrandov se skutečně nedají brát jako ty, které by se nějak „zbytečně“ zabývaly tím, co miliardář s politickými ambicemi dělá a kde se jeho kroky dají označit za přinejmenším nestandardní. A nejčtenější deník v zemi Blesk? Ten se maximálně zajímá o to, jak se má paní premiérová Monika.
O těch špatných a neobjektivních má však Babiš jasno. Veřejnoprávní televize, na jejíž pořad Reportéři ČT rád podává stížnosti, nebo takzvaná Bakalova média, tolik nenáviděná Hradem, jsou jasně na blacklistu designovaného premiéra. Na něm se nacházejí i konkrétní novináři. Třeba o Jaroslava Kmentu, Sabinu Slonkovou a Janka Kroupu se zajímá policie, protože se moc starají o to, jak funguje Babišův byznys a kde může docházet k porušování zákona.
Takhle se jedná s novináři v době nástupu nového režimu, který připomíná ten, o němž jsme doufali, že rokem 1989 skončil. Na novináře si stěžuje prezident i designovaný premiér, na ruku jim jdou miliardáři, tvářící se jako mediální magnáti i weby, šířící dezinformace. Tlak na veřejnoprávní televizi roste a umlčování nepohodlných je jen otázkou času. Statusy na sociálních sítích to začíná a represemi končí.