Svou závislostí na ruských nerostných zdrojích vysvětlovalo Mongolsko porušení Římského statutu o stíhání válečných zločinců. Zatčení stíhaného ruského politika by pro něj prý znamenalo energetickou pohromu.
Uzavřeno mezi Čínu a Rusko, nemělo Mongolsko jinou cestu než uvítat ruského diktátora na svém území, píše Politico. „Omlouváme se, ale máme svázané ruce,“ parafrázoval server vyjádření tamních představitelů poté, co ruský prezident navštívil Ulánbátar.
Mluvčí tamní vlády uvedl, že Mongolsko importuje 95 procent svých ropných produktů a dvacet procent elektřiny od svých sousedů, a navíc jej nedávno sužovaly výpadky dodávek těchto důležitých zdrojů. „Tyto dodávky jsou životně důležité pro naši existenci a pro existenci našeho lidu,“ řekl mluvčí mongolské vlády.
Ruský prezident navštívil Mongolsko v úterý, to pro něj uspořádalo uvítací ceremonii navzdory zatykači, který na ruského prezidenta vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Středoasijský stát, kam přicestoval v noci na úterý místního času (v pondělí večer SELČ), šéf Kremlu nazval přátelským spojencem. Od loňského března, kdy na něj soud vydal zatykač kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska, jde o první návštěvu Putina v zemi, která podepsala římský statut ICC.
Před Putinovou cestou Ukrajina vyzvala Mongolsko, aby ruského prezidenta vydalo soudu v Haagu. Evropská unie už dříve vyjádřila obavy, že Mongolsko zatykač nevyplní. „EU lituje, že Mongolsko nedodrželo své závazky s ohledem na zatykač na ruského prezidenta,“ uvedl v úterý unijní mluvčí. Putinův mluvčí už minulý týden uvedl, že Kreml se cesty do Mongolska neobává.