Evropská unie vyjádřila politování nad tím, že se mongolské úřady rozhodly přijmout ruského prezidenta Vladimira Putina a ignorovat zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC). „EU vyjadřuje svou nejsilnější podporu úsilí o zajištění plné odpovědnosti za válečné zločiny a další nejzávažnější zločiny v souvislosti s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině,“ dodal v prohlášení mluvčí pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Peter Stano.
„Evropská unie vzala na vědomí návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina v Mongolsku, která se uskutečnila 3. září, přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač,“ napsal Stano v prohlášení. Sedmadvacítka zároveň vyjádřila „politování nad tím, že Mongolsko, které je smluvní stranou Římského statutu ICC, nesplnilo své povinnosti vyplývající z tohoto statutu a nevykonalo zatykač“.
Od loňského března, kdy soud vydal na Putina zatykač kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska, šlo o první cestu šéfa Kremlu do země, která podepsala římský statut ICC. Kreml, který ICC neuznává, obvinění vůči ruskému prezidentovi vždy důrazně odmítal. Již téměř rok a půl se však Putin vyhýbá některým zahraničním cestám, například vynechal summit BRICS v Jihoafrické republice v srpnu 2023 a summit G20 v Indii loni v září.
„EU vyjadřuje svou nejsilnější podporu úsilí o zajištění plné odpovědnosti za válečné zločiny a další nejzávažnější zločiny v souvislosti s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině. V tomto ohledu EU podporuje vyšetřování prováděné prokurátorem Mezinárodního trestního soudu na Ukrajině a vyzývá všechny státy, které jsou stranami úmluvy, k plné spolupráci,“ doplnil Stano.
Navzdory zatykači Mongolsko v úterý uspořádalo pro Vladimira Putina uvítací ceremonii. Před Putinovou návštěvou vyzvala Ukrajina Mongolsko, aby ruského prezidenta vydalo soudu v Haagu. Evropská unie vyjádřila obavy, že Mongolsko zatykač nevyplní. To minulý týden potvrdil i Putinův mluvčí, který uvedl, že Kreml se cesty do Mongolska neobává.
„Skutečnost, že mongolská vláda neprovedla závazný zatykač ICC na Putina, je těžkou ranou pro Mezinárodní trestní soud a mezinárodní systém trestního soudnictví,“ napsal mluvčí ukrajinské diplomacie po příletu Vladimira Putina do Mongolska. „Mongolsko umožnilo, aby obviněný zločinec unikl spravedlnosti, a tím se podílelo na odpovědnosti za jeho válečné zločiny,“ dodal s tím, že ve spolupráci s partnery se Ukrajina bude snažit zajistit, aby to mělo pro Ulánbátar důsledky.
Ruský prezident v Mongolsku jednal mimo jiné se svým protějškem Uchnágínem Chürelsüchem. Podle záběrů odvysílaných ruskou televizí Putin v pondělí před půlnocí místního času (v odpoledních hodinách SELČ) nerušeně vystoupil z letadla na letišti v mongolské metropoli Ulánbátar.
Římský statut dosud přijalo 124 zemí včetně Česka. Jurisdikci ICC naopak neuznávají například Rusko, Spojené státy americké nebo Čína.
Pokud členská země neplní své závazky, může ICC věc postoupit shromáždění smluvních stran, které se schází jednou ročně. Ale možné sankce jsou v podstatě omezeny na slovní důtku – v minulosti takto například bez postihu navštívil země sdružené v ICC tehdejší súdánský prezident Umar Bašír, obviněný z genocidy.