Manželka českého premiéra Andreje Babiše měla být jakousi nadějí pro ty, kdo doufají, že Česko už nebude pokračovat v ostudném chování a přijme padesát syrských uprchlíků. Europoslankyně Michaela Šojdrová ji chce oslovit, stejně jako první dámu Ivanu Zemanovou. Jak to tak vypadá, bude to k ničemu.
Babišová se totiž k věci vyjádřila na sociální síti instagram, kterou aktivně používá.“Víte, i mně je líto těch dětí a mám na to svůj názor, ale ja se veřejné do politiky nepletu. Doma jsme o tom samozřejmě diskutovali. Jen abyste věděla…. ono se nejedná o malé děti, ale o děti 13-17 let,“ uvedla na dotaz jedné ze sledujících.
Rozhodnutí nepřijmout padesát dětí ze Sýrie vyvolalo velkou vlnu odporu, existuje dokonce už padesát rodin, které jsou ochotny se o děti postarat. Babiš ovšem tento solidární krok tvrdošíjně odmítá s tím, že řekl, že Česko nepřijme vůbec nikoho.
Babiš návrh odmítá s tím, že dětem by se mělo pomoci tam, kde se narodily a žijí. Zdůrazňuje také, že debata se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil proto obavu, že návrh je pouhé „plácnutí do vody“. „Paní Šojdrová se chtěla zviditelnit, i její vlastní strana ji v tom nepodpořila. Ona navštívila nějaký ostrov a přišla s tou myšlenkou. Myslím, že vychází z věcí, které možná nejsou reálné,“ konstatoval. Za debatou podle něj stojí snaha Šojdrové se zviditelnit a vylepšit svou pozici na kandidátce KDU-ČSL do eurovoleb.
Jan Hamáček řekl, že Česko nemá k dispozici žádný konkrétní návrh na přijetí sirotků, kteří přišli kvůli válečnému konfliktu o rodiče. „Ve chvíli, kdy se nějaký objeví, tak ho budeme schopni posoudit,“ řekl. Zopakoval své dřívější vyjádření, že země by se o 50 sirotků zvládla postarat.
Podle Šojdrové by to byla vláda, kdo by určil přesné parametry, koho a za jakých podmínek by Česko přijalo. „Nejde o to, že by ty děti u nás musely být, zvláště třeba ty starší, napořád. Ale třeba jen na dobu nezbytně nutnou, kdy by jim byl poskytnut azyl,“ uvedla Šojdrová. Jako další alternativu zmínila udělení doplňkové ochrany.