Kontrolní mise europoslanců, která se konala kvůli zkoumání problému střetu zájmů a čerpání dotací v České republice, skončila. Na tiskové konferenci šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová uvedla, že mise odjíždí z České republiky s mnoha otázkami, které se týkají neřešeného střetu zájmů Andreje Babiše při čerpání evropských dotací.
Hohlmeierová ocenila zájem novinářů a vysvětlila účel kontrolní mise. „Jedná se o běžnou misi, nejde o žádný politický krok, jak nám někteří říkají. Děláme svoji práci,“ zdůraznila s tím, že ona sama se o situaci v České republice velmi zajímá. „Moji kolegové byli napadáni extremisty,“ poukázala na české europoslance.
Předsedkyně výboru uvedla, že účelem její práce je to, aby byly evropské peníze utráceny transparentně a účelně. „Naše mise byla velmi, velmi smysluplná,“ sdělila. Popsala setkání s novináři, s neziskovými organizacemi i se zástupci státu. „První dojem je, že jsme přijeli s mnoha otázkami, získali jsme mnoho odpovědí, ale odjíždíme s ještě více otázkami,“ řekla. V Česku podle ní není správně řešen střet zájmů, a to systémově.
Ve finančním nařízení EU je podle Hohlmeierové jasně řečeno, co je to střet zájmů. Účelem mise není řešení auditů Evropské komise, ale to, že na stůl položí otázky. „CONT musí pokládat otázky. Pokud by to nedělal, nemusí existovat,“ řekla.
„Chceme chránit peníze všech daňových poplatníků. I českých,“ zaznělo na tiskové konferenci. Hohlmeierová zmínila, že je nutné podporovat malé a střední firmy, zejména farmáře.
Vystoupil také europoslanec Tomáš Zdechovský. „Řada institucí má zjišťovat skutečného majitele. Ale je otázka, do jaké míry ho hledají,“ uvedl. „Viděl jsem podobnosti mezi Orbánem a Babišem,“ řekl Sándor Rónai, europoslanec z Maďarska.
„Celá mise se v zásadě shoduje na tom, že Ministerstvo financí odvedlo v tomto volebním období velmi špatnou práci v aplikaci směrnice proti praní špinavých peněz,“ konstatoval další český europoslanec Mikuláš Peksa.
Hohlmeierová také zmínila, že pro celou misi bylo důležité i to, zda v České republice funguje právní stát, který bez svobodných médií nemůže existovat.
Podle Zdechovského se české úřady nechovaly standardně. „Opakovaně jsme čelili výhrůžkám,“ řekl s tím, že zažil i nátlak od kolegů z jiných politických stran.
Na otázku deníku FORUM 24 řekla Monika Hohlmeierová, že europoslanci zaznamenali, že na média v Česku je vytvářen tlak poté, co se změnilo jejich vlastnictví. „Buďte si jisti, že vás budeme podporovat ve svobodném šíření informací,“ uvedla. Její německý kolega Daniel Freund prohlásil, že pokud Evropská komise i ve druhém auditu potvrdí Babišův střet zájmů, je nepřijatelné, aby v Evropské radě vyjednával o rozpočtu.