Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu a europoslankyně Monika Hohlmeierová poskytla deníku FORUM 24 rozhovor těsně před hlasováním Evropského parlamentu o rezoluci týkající se střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Zdůraznila v něm zejména to, že jí i jejím kolegům jde o systémové změny, nikoli o sankce. A hlavně o to, aby na úkor oligarchů nepřicházeli o peníze čeští občané.
Jste spokojená se zněním rezoluce o střetu zájmů českého premiéra?
Ano. Jsem s ním opravdu spokojená.
Očekáváte většinovou shodu ohledně jejího schválení?
Ano, již nyní máme širokou shodu na Výboru pro rozpočtovou kontrolu, kde jsme znění rezoluce schvalovali v minulém týdnu. Myslím, že dokonce šestadvacet členů hlasovalo pro rezoluci a čtyři se zdrželi. Zároveň si myslím, že text je velice silně založený na faktech. Chceme podpořit Evropskou komisi, konkrétně komisaře Johannese Hahna. Je opravdu nutné vypořádat se s problémem střetu zájmů Andreje Babiše.
Když jste hovořila na posledním plenárním zasedání při debatě o střetu zájmů, byla jste k Evropské komisi velmi kritická zejména kvůli tomu, jak dlouho trvají auditní procesy. Myslíte si, že v dalších případech to třeba i díky této zkušenosti bude jiné, lepší?
Jsem stále velmi kritická. Jedná se zejména o DG Agri (Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, pozn. red.) kvůli stále probíhajícímu auditu ohledně zemědělských dotací. Nevíme, z jakého důvodu celý proces trvá tak dlouho. Na výboru jsme připomněli, že i v tomto případě platí článek 61 Finančního nařízení o střetu zájmů. Navrhovali jsme možnost přerozdělení deseti procent dotací na hektar od velkých společností k malým farmářům. Tohle ovšem není rozhodnutí, které může plošně přijmout Evropská unie, jde o výsadní rozhodnutí vlády členského státu, tedy například české vlády. A česká vláda… (smích) má svého předsedu Andreje Babiše. Každá členská země by mohla ukázat, že v ní není střet zájmů a že chápe, že dotace jsou určeny k prospěchu těch menších. Rozhodnutí české vlády bylo odmítavé, a to již v době, kdy byl Babiš ministrem financí. Není tedy možné tvrdit, že nemá žádný vliv.
Někteří europoslanci hovoří o spuštění mechanismu podmínky právního státu vůči České republice. Myslíte, že to je namístě?
Není na mně, abych o této věci rozhodovala. Vidím ale vážné problémy. Babišova vláda udělala celou řadu rozhodnutí, která nás nutí obávat se o právní stát v České republice. Existují důkazy, že zde státní instituce nejsou neutrální. Kontrolní mechanismy nefungují, a to nejen v rozdělování evropských dotací. Pak bych zmínila také nejvyššího státního zástupce, který rezignoval na svoji pozici. To jsou velice jasné ukazatele, že zde existuje tlak na státní zástupce, aby nevyšetřovali členy vlády. Takový je náš názor dle toho, co vidíme. Jsou tu velmi podivné interpretace toho, co je a co není střet zájmů. Četla jsem mediální sdělení o tom, že ano, Andrej Babiš je beneficientem Agrofertu. A co je tedy střet zájmů? V čem neříkáme pravdu? Bylo tedy zveřejněno, že Babiš je beneficientem a konečným vlastníkem Agrofertu, ale představitelé vlády i dalších institucí tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože Agrofert neovládá. To je směšné. Jak by mohl někdo, kdo něco vlastní, tento majetek neovládat? To je velice zajímavá otázka. Když získávám nějaké peníze, mám nějaké peníze, tak tyto peníze také ovládám.
Myslíte si, že výsledkem by mohlo být zastavení veškerých dotací pro Českou republiku?
Toto je otázka na Evropskou komisi. My máme jasné a závažné důkazy, které jí předáváme. Myslím si, že Evropská komise by rozhodně měla urychlit dokončení zemědělského auditu, protože zde také vidíme jasný střet zájmů. Ale pokud jde o podmínku právního státu, budeme potřebovat další důkazy. Žádáme Evropskou komisi o prozkoumání nezávislosti justice v České republice. Velké pochybnosti existují například u případu Čapí hnízdo, stejně tak u střetu zájmů a dalších. Evropský parlament ale jasně říká, že i pokud tu existuje střet zájmů a dotace nejsou vypláceny těm, kteří podmínky porušují, vláda je povinna vyplácet je těm ostatním, těm, kteří je splňují. Normální lidé, malé a střední firmy, které pracují podle pravidel a bez nějakých korupčních praktik, mají dostávat veškerou podporu, na kterou mají nárok.
Toto bude deklarovat i Evropský parlament?
Jednoznačně. Pro Evropský parlament nejsou důležité jen sankce. Chceme, aby Evropská komise spolupracovala s Českou republikou a s jejími představiteli, aby se podařilo posunout systém na takovou úroveň, aby sankce nebyly vůbec potřeba. Naším cílem nejsou sankce, naším cílem je to, aby čeští daňoví poplatníci věděli, že peníze, které přicházejí z Evropské unie, jsou využívány správně. A že systém, který v České republice existuje, je právním státem a pracuje správně a ne ve prospěch finančních zájmů konkrétních lidí. Je mi velmi líto, že momentálně jsou utráceny peníze českých daňových poplatníků proti pravidlům. Ale ještě jednou zdůrazňuji: Naším cílem v žádném případě není někoho trestat a už vůbec ne občany České republiky. My chceme, aby byla dodržována pravidla a aby evropské dotace pomáhaly malým a středním firmám a těm, kteří dodržují pravidla, nikoli oligarchům. Nejen v Česku, ale všude, stejně tomu bylo na Slovensku nebo v Maďarsku.