Aféra Nagygate, která v posledních dnech žije svým životem nejen v médiích a na sociálních sítích, ale také při rozhovorech s lidmi, v sobě nese také jiná témata než jen politická a právní. Jisté je, že Petr Nečas svým nerozvážným jednáním – ať už to bylo, jak chtělo, a pokyn ke sledování vydal, nevydal, nebo mu jen nezabránil – poskytl záminku k dramatické změně poměrů a umožnil nástup Rusnokovy vlády, tedy nejhorší vlády, která tu od listopadu 1989 vládla a hned poté otevřela dveře oligarchovi s vazbami na Státní bezpečnost. To ho jistě ani ve snu nenapadlo v době, kdy byl premiérem. Jenže, jak se říká, běda muži, kterému vládne žena.
Petr Nečas si vždycky soukromí své velké rodiny hájil. Je smutným paradoxem, že to byl právě on, kdo v souvislosti s kampaní řekl, že chce chránit rodinu a jeho soukromí je nedotknutelné. Jeho žena Radka vystupovala na veřejnosti jen minimálně, téměř k ničemu se nevyjadřovala a věnovala se péči o jejich čtyři děti. Působila ale velmi milým a kultivovaným dojmem. U konzervativního politika, za kterého se Nečas rád vydával, navenek všechno vypadalo v pořádku. Vysokoškolsky vzdělaná věřící žena se rozhodla dát přednost rodině před kariérou a svého muže podporovala. Do jeho politické kariéry zasáhla jen jednou, když se vyjádřila, že nesouhlasí s jeho jmenováním na post ministra vnitra, protože se jim právě narodila čtvrtá dcera. Petr Nečas tehdy manželku poslechl a stal se z pana „čistého“ panem „podpantoflákem“.
Známý terapeut a spisovatel David Deida říká, že je v povaze všech žen odvádět muže od jejich životního poslání. Zkoušejí to, co jim síly stačí, a testují tak zároveň mužovu sílu. Pokud jim muž podlehne a opustí kvůli nim svou cestu, začnou jím zákonitě pohrdat.
Těžko říct, co se stalo v rodině Petra Nečase, že nakonec skončil ve spárech ordinérní kantýnské, která se přichyluje tu ke KSČ, tu k ODS, podle toho, jak se jí to jeví zrovna výhodné. Směr, který díky tomu Nečas nabral, začínal připomínat zápletky z antické tragédie. Nejenže přišel o svůj premiérský post a pozici ve straně, ale rozpadla se mu také rodina a lidé obecně jeho gentlemanské gesto, kdy se v rámci soudního řízení s Janou Nagyovou oženil, nebrali jako jeho plus, ale jako poslední důkaz jeho úplné a totální pomýlenosti a oddanosti něčemu, co ve skutečnosti za to vůbec nestojí.
Jak už dnes víme z odposlechů, Nagyová se velmi hanlivě vyjadřovala o jeho ženě Radce, které dokonce poslala anonymní vzkaz se slovy: „Co jsi dokázala ty?“
Viděnou zvenku, Radka Nečasová dokázala porodit a vychovat čtyři děti, což není málo. Vystudovala vysokou školu, ale místo svých ambic dala přednost rodině a kariéře svého muže.
Jana Nagyová prokázala, že jí nějaké konzervativní či morální hodnoty vůbec netrápí a že je schopná manipulací, lží, vydírání a zastrašování, pokud jí to přinese její osobní prospěch.
Zatímco Radka Nečasová chodila na mše do kostela, Jana Nagyová se radila s kartářkou. Přesto se jí podařilo nakonec muže, o kterého usilovala, přetáhnout na svou stranu. Nečase, který chtěl chránit svou rodinu a soukromí, zatáhla do sporu, kdy mohla celá země sledovat jejich intimní rozhovory. Mimo jiné z nich vyplývá, že Nagyová žárlila na jeho manželku a děti a upřednostňovala sebe.
Petr Nečas nebyl špatný předseda vlády. Pokud se nesnažil zalíbit a nemluvil o pussyriotismu a dalajlamismu, působil celkem odhodlaně a zůstalo po něm hodně práce. Kdyby jeho vláda vydržela, nemuseli jsme tu dnes mít Babiše.
Bohužel mu srazila vaz jeho vášeň pro ženu, která mu zničila celý život. Poznamenala také celou jeho rodinu a jeho osobně uvrhla do zkázy, ze které se už zřejmě nevzpamatuje.
Na trapný spor ohledně mocenských choutek bývalé kantýnské se slabostí pro kabelky ale doplatila celá země. Bylo by lepší mít příště v čele státu předsedu vlády, který dokáže své libido udržet na uzdě. V sázce je mnohem víc než jen jedno trestní stíhání.