Josep Borrell, šéf unijní diplomacie, označil Jevgenije Prigožina, šéfa wagnerovců, za obdobu Frankensteinova monstra Vladimira Putina. „To monstrum jedná proti svému stvořiteli, politickému systému, ukazuje křehkost a vojenská síla praská. Takže toto je důležitý důsledek války na Ukrajině,“ uvedl před setkáním ministrů zahraničí Evropské unie v Lucemburku.
Prigožinova vzpoura proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se podle Borrella dala očekávat. Tato reakce totiž vyplynula z jeho posilující role žoldnéře a Putin nyní čelí důsledkům spolupráce s wagnerovci, řekl. „To monstrum, které Putin stvořil s Wagnerem, to monstrum ho teď kouše, monstrum jedná proti svému stvořiteli,“ prohlásil.
Pohled Evropské unie na budoucnost Ruska se v důsledku toho, co popsal jako „ozbrojené povstání“, změnil. „Nyní je jasné, že naše vize Ruska je zcela odlišná. Není to jen hrozba, protože má vojenskou schopnost vyvolat válku, což už prokázala, ale také vnitřní politickou nestabilitu,“ řekl, aniž by upřesnil scénáře, o nichž podle něj ministři jednali.
Nestabilita v Rusku je podle něj nebezpečná vzhledem k jeho jadernému arzenálu a bude hlavní agendou na lucemburském summitu, kde ministři odhlasovali navýšení ukrajinských vojenských fondů o tři a půl miliardy eur. „Není dobré vidět, že jaderná velmoc, jako je Rusko, se může dostat do fáze politické nestability,“ řekl Borrell a dodal, že toto je okamžik, kdy Unie bude podporovat Ukrajinu více než kdy jindy.
Víkendový puč v Rusku a tažení Wagnerovy skupiny na Moskvu bylo hlavním tématem jednání ministrů zahraničí unijních zemí. Shodli se na tom, že je potřeba, aby se Unie zaměřila na pomoc Ukrajině v boji, aby ukrajinský lid mohl žít v míru a svobodě, jak uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Putin podle ní svou brutální útočnou válkou na Ukrajině ničí svou vlastní zemi. „Vidíme obrovské trhliny v ruské propagandě,“ dodala.
Švédský ministr Tobias Billström k tomu řekl, že je příliš brzy na analýzu, ale víkendové události přivedly potenciální členství Ukrajiny v EU do ostrého zájmu. „Budeme mít dobrou příležitost si sednout a promluvit si o budoucí politice s ohledem na Ukrajinu, pokud jde o integraci do EU,“ řekl před summitem a zmínil také poskytnutí politické, vojenské, humanitární a finanční podpory Ukrajině, dokud zcela neobnoví svou územní celistvost.
Podle nové finské ministryně zahraničí Eliny Valtonenové budou mít víkendové události vliv na to, jak na Putina nahlíží samotné Rusko, ale i vnější svět. „Pro autoritářské státy je běžné, že se vše zdá být velmi stabilní, dokud jednoho dne nebude stabilního nic. A takový vývoj očekávám i pro Rusko,“ prohlásila.