Nepěkný pohled nabízejí břehy Baltského moře. Od začátku října se zde totiž vyplavilo již několik desítek mrtvých tuleňů. Jejich úmrtí s největší pravděpodobností souvisí s rybářskými sítěmi, do kterých se zachytili. Podle odborníků je situace velmi vážná, a proto vyzývají k ochranným opatřením.
Od začátku října bylo podle webového portálu NDR.de na pobřeží německého ostrova Rujána objeveno již 44 mrtvých tuleňů šedých. Organizace Sea Shepherd Conservation Society, jež se zabývá ochranou moří a oceánů, tvrdí, že zvířata nezemřela přirozenou smrtí, a proto se obrátila na policii. Ta nyní případ prověřuje ve spolupráci s Německým námořním muzeem a Hannoverskou univerzitou veterinárního lékařství.
Podle lékařky Judith Denkingerové vykazují těla zkoumaných tuleňů poranění, která jsou typická pro zvířata, která se zamotala do rybářských sítí. Počet nalezených tuleňů prý představoval zhruba dvacet procent populace tuleňů šedých na tomto pobřeží.
„ Pitvy zatím neodhalily žádné důkazy o přirozené příčině smrti,“ sdělil podle National Geographic ministr životního prostředí Till Backhaus. Dále pak dodal, že jako příčina smrti je také vyloučená otrava či nějaký druh infekčního onemocnění. Současné poznatky hovoří o tom, že tuleni s největší pravděpodobností zahynuli utonutím.
Denkingerová vysvětlila, že tuleni měli červené, vypoulené oči, zlomené chloupky na čenichu, odřeniny na hlavě a ploutvích a také hematomy na mnoha částech těla, což prý dokazuje, že se zvířata dusila.
Existuje prý reálná hrozba, že Baltské moře vyplaví i další mrtvá zvířata. Německý Světový fond na ochranu přírody tedy volá o urychleném zavedení ochranných opatření.