
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó FOTO: Martin Rulsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
FOTO: Martin Rulsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Nepovažuji to za vhodné a určitě to není výraz snahy o dobré vztahy, reagoval premiér Petr Fiala (ODS) na neohlášenou navštěvu maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó v Praze, kde se setkal mimo jiné s šéfem opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem a místopředsedou jeho partaje Karlem Havlíčkem. České ministerstvo zahraničí nebylo o jeho programu oficiálně informováno. Návštěvu, o které ve čtvrtek informoval Deník N, zritizoval také šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestraník). Ostrými slovy nešetřili ani další zástupci koaličních stran.
„Český ministr zahraničí rozhodně potají neobjíždí jiné země, aby kritizoval jejich vlády a podporoval opozici. Nepovažuji to za vhodné a určitě to není výraz snahy o dobré vztahy,“ prohlásil předseda vlády Fiala. Podle svých slov je hrdý na to, že je u nás vláda, která má na prvním místě zájmy České republiky, nikoli jiných zemí. „A na to si musí zvyknout i maďarská vláda, byť by jí evidentně vyhovovalo jiné vedení naší země,“ vzkázal ministerský předseda.
Podle šéfa české doplomacie Lipavského se zdá, že maďarská vláda nestojí o dobré vztahy, když její ministr zahraničí přicestuje pokradmu do Česka, a nejenže neprojeví zájem se se zástupci české vlády setkat, ale ani ji o své cestě neinformuje.
Trojský kůň z Moskvy
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) označil Szijjártóa za emisara režimu maďarského premiéra Viktora Orbána. „Každý ať si jezdí, kam chce, jsme v Schengenu, ale jen to potvrzuje, kam má ANO nastavenou zahraniční politiku. A je úplně jedno, jestli jezdí oni do Moskvy, nebo Moskva pošle svého trojského koně za nimi,“ napsal na sociální síti X. „Divím se, že dostaveníčko neskončilo na audienci u pana exprezidenta,“ doplnil Válek.
Česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) pak návštěvu nazvala pokusem o připojení Česka k proruské ose Budapešť-Bratislava. „Sekundovali mu u toho Andrej Babiš a Karel Havlíček, kteří si asi nepamatují, že takto nějak se ze zahraničí rozbíjela naše první republika,“ okomentovala politička za občanské demokraty.
Podle jejího lidoveckého kolegy z europarlamentu Tomáše Zdechovského se maďarský ministr zahraničí snaží „solidně“ podkopávat vztahy s legitimní českou vládou. „Prý měli lepší vztahy s minulou vládou a doufá, že na tyto vztahy za rok navážou. Za zhoršení vztahů si mohou sami svým chováním uvnitř Evropské unie a blokováním pomoci Ukrajině,“ reagoval na sociální síti a dodal, že tím jen pomáhají Rusku.
Řád přátelství od ruského vůdce
Schůzku s Babišem a Havlíčkem potvrdil novinářům sám Szijjártó. Současná česká vláda podle něj nepovažuje dobré maďarsko-české vztahy za důležité. „V době, kdy byl premiérem pan Babiš, byly vztahy mnohem lepší. Pracujeme spolu i ve frakci v Evropském parlamentu, takže doufáme, že s premiérem Babišem a ministrem Havlíčkem můžeme počítat i v budoucnu, v tom směru, že budou vztahy tak dobré, jaké byly. Proto jsem přijel,“ řekl Deníku N maďarský ministr zahraničí.
Podle maďarské diplomacie byla cesta Szijjártóa soukromá. Ministr ale i tak podle serveru dostal policejní ochranku a kolonu a přijel s početným týmem včetně dvou fotografů. Kromě setkání s Babišem a Havlíčkem zamířil také na schůzku se zástupci energetické společnosti innogy, která má maďarského vlastníka.
Szijjártóova vyjádření vůči české vládě přicházejí jen několik dní poté, co se Česko připojilo k žalobě Evropské komise proti Maďarsku kvůli jeho zákonu na ochranu národní suverenity, který podle ní porušuje řadu lidských práv. Vládní představitelé obou států se také zásadně rozcházejí v podpoře Ukrajiny. Maďarsko je jednou z mála zemí NATO a EU, která od začátku ruského útoku v únoru 2022 udržuje vazby s Ruskem a odmítá se připojit k ostatním západním zemím a posílat Kyjevu zbraně. Budapešť je závislá na Moskvě především kvůli dovozu plynu a ropy a tvrdí, že unijní sankce vůči Rusku poškozují Maďarsko i celý blok.
Szijjártó v listopadu 2021 dostal Řád přátelství od ruského vůdce Vladimira Putina a nadále se setkává s představiteli ruské vlády. Naposledy měl před dvěma měsíci schůzku se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Se šéfem ruské diplomacie se v téže době setkal i slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár, který byl na neoficiální návštěvě v Praze minulý víkend. Setkal se při ní mimo jiné s exprezidenty Milošem Zemanem a Václavem Klausem, ale i se svým českým protějškem Lipavským. Vztahy Česka a Slovenska po nástupu vlády premiéra Roberta Fica ochladly.