Na jaře v roce 2014 přesunulo Rusko na ukrajinský poloostrov Krym 9 000 příslušníků svých ozbrojených sil. V rozhovoru pro německou stanici Deutche Welle to uvedl Vladimir Čižov, ruský zástupce při Evropské unii. Podle Čižova byl přesun ruských jednotek legální a jedinou chybou ruské zahraniční politiky je přílišná vstřícnost.
Ruský diplomat to uvedl s odkazem na rusko-ukrajinskou smlouvu z roku 1997. „Podle této bilaterální smlouvy, byla Ruská federace oprávněná k vojenské přítomnosti v Sevastopolu, kde měla pronajatou základnu pro ruskou flotilu,“ prohlásil Čižov. Podle smlouvy měla Moskva nárok umístit na Krymu až 25 tisíc vojáků. Před tím, než Rusko anektovalo Krym, bylo podle Čižova na ukrajinském poloostrově přítomno jen 16 tisíc mužů.
Příliš vstřícná zahraniční politika
Čižov zároveň popřel, že by Kreml postupoval podle stejného scénáře v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny a zdůraznil, že zde žádní ruští vojáci v aktivní službě nejsou. „Když už hovoříme o pochybeních v ruské zahraniční politice, jedinou její chybou je, že je příliš vstřícná ke svým západním sousedům,“ dodal.
Na přítomnost ruských vojáků na východě Ukrajiny dlouhodobě poukazuju ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle jeho prohlášení z ledna minulého roku měl mít Kreml v oblasti Donbasu více než 9 tisíc vojáků, 500 tanků a další těžké vojenské techniky. Rusko přítomnost své vojenské síly na východě Ukrajiny dlouhodobě popírá.
Podle odhadů OSN z dubna letošního roku bylo v ukrajinské válce zabito už 9 333 lidí, z toho 400 až 500 ruských vojáků. Moskva ovšem toto číslo oficiálně nepotvrdila.