Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v neděli 23. října telefonicky hovořil se svými protějšky z Francie, Británie a Turecka. Ve všech třech telefonátech podle tiskových agentur hovořil o obavách Moskvy z toho, že by Ukrajina mohla v konfliktu použít takzvanou špinavou bombu. Rusko neposkytlo žádné důkazy pro takové tvrzení, podotkla agentura Reuters. Kyjev zatím nereagoval.
„Jednali o situaci na Ukrajině, která má stálou tendenci k další nekontrolované eskalaci,“ uvedl k rozhovoru mezi Šojguem a francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem ruský resort obrany podle agentur TASS a Interfax. Šojgu svému protějšku sdělil obavy z možných provokací ze strany Ukrajiny s použitím špinavé bomby, píší ruské agentury.
Paříž později potvrdila telefonát mezi dvěma ministry, přičemž Lecornu hovořil o odhodlání své země přispět k mírovému řešení konfliktu, který Rusko rozpoutalo na konci února. Francie odmítla jakoukoliv formu eskalace, zejména tu jadernou, sdělil Lecornu telefonicky podle agentury AFP.
Tiskové agentury mezitím informovaly také o telefonátech Šojgua s ministry obrany Británie a Turecka – Benem Wallacem a Hulusim Akarem. Také je podle vyjádření ruského ministerstva obrany Šojgu informoval o „obavách z možných provokací ze strany Ukrajiny“, která by podle jeho tvrzení mohla použít špinavou bombu. Londýn a Ankara se zatím k telefonickému jednání mezi ministry nevyjádřily.
Takzvaná špinavá bomba používá konvenční výbušniny s příměsí radioaktivního materiálu, poznamenal Reuters. Ruská média už v březnu s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdila, že Ukrajina tento typ bomby vyvíjí, přičemž ani tehdy neposkytla žádné důkazy.
Ruská agentura RIA Novosti v neděli napsala, že podle důvěryhodných zdrojů z různých zemí Kyjev údajně připravuje na svém území „provokaci spočívající v odpálení špinavé bomby“. Cílem je prý obvinit Rusko z použití zbraní hromadného ničení a tím zahájit ve světě protiruskou kampaň, jejímž cílem je podkopat důvěryhodnost Moskvy. Důkazy agentura neposkytla.
Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu v této souvislosti připomněla nedávnou zprávu amerického Institutu pro studium války (ISW) o tom, že Rusko pravděpodobně připravuje mediální zázemí pro svou akci pod falešnou vlajkou. ISW v ní naznačil, že ruská armáda by mohla vyhodit do povětří Kachovskou vodní elektrárnu na Dněpru ve snaze zakrýt svůj ústup a zpomalit ukrajinskou ofenzivu v Chersonské oblasti. Z útoku na přehradu a zaplavení regionu by Moskva obvinila ukrajinské ozbrojené síly. Podle ISW se tak Kreml může pokusit využít této provokace k odvedení pozornosti od zpráv o ruských ztrátách v této oblasti.