Rusko vyhrožuje přímými hrozbami, Litva si totiž dovolila blokovat tranzit zboží, které podléhá sankcím, přes své území do ruské enklávy Kaliningradu, jež sousedí pouze s Litvou a Polskem.
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis prohlásil, že zablokování tranzitu ruského zboží do Kaliningradu bylo přijato na základě konzultací s Evropskou komisí. Zákaz dovozu zboží, které je na sankčním seznamu, se týká železniční dopravy. Ta však byla hlavní trasou těchto ruských dodávek.
„Objem dodávek zboží se díky litevskému kroku může snížit až čtyřnásobně,“ řekl Dmitrij Čemakin, bývalý viceprezident Kaliningradské obchodní a průmyslové komory. A podle gubernátora Kaliningradské oblasti Antona Alichanova až 50 procent zásilek, které sem byly dříve přepravovány z Ruska, spadá pod nově vyhlášený zákaz tranzitu po železnici. Sankční seznam EU zahrnuje například uhlí, kovy, stavební materiály, špičkové technologie a další položky.
Rozhodnutí litevských úřadů vyvolalo v Moskvě hlasitou a doslova hysterickou reakci. Moskva se dovolává toho, že se na Kaliningradskou oblast žádné sankce vztahovat nemohou, protože „přednost“ má dohoda z roku 2002, ve které se Evropská unie s Ruskem dohodly na zvláštním statusu Kaliningradské oblasti. A tak si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo litevskou chargé d’affaires Virginiji Umbrasene a předalo jí skutečně výhružné ultimátum: „Pokud nebude v nejbližší době plně obnoven tranzit zboží mezi Kaliningradskou oblastí a zbytkem ruského území přes Litvu, Rusko si vyhrazuje právo jednat na ochranu svých národních zájmů.“ Moskva zároveň obvinila Litvu z „provokativních opatření“, která považuje za „otevřeně nepřátelská“, a požaduje „okamžité zrušení“ nového zákazu.
Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov uvedl, že místní úřady spolu s ruským ministerstvem zahraničí již připravují reakci na omezení tranzitu. Podle něj může kvůli tomu dojít k „ovlivnění dopravního komplexu“ celého Pobaltí.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov označil rozhodnutí litevských úřadů za nezákonné, a dokonce hovořil o blokádě. „Toto rozhodnutí je skutečně bezprecedentní. Je to porušení všeho,“ rozhořčil se Peskov a naznačil, že je „situace více než vážná“ a během nejbližších dnů projde hloubkovou analýzou, na jejímž základě Rusko odpoví.
Na vzniklou situaci reagovali i někteří ruští politici. Nepřekvapivě napadají Litvu, které nepokrytě vyhrožují. Například senátorka Olga Kovitidi prohlásila, že „Rusko nebude ignorovat takový nepřátelský útok proti němu“, že se Litva „střelila do vlastní nohy a ruská reakce se jako bumerang vrátí pobaltským státům“.
Šéf komise Rady federace pro ochranu suverenity Andrej Klimov pro jistotu na svém účtu na sociální síti Telegram napadl nejen Litvu, ale celou Evropskou unii: „Pokud Evropská unie okamžitě nenapraví drzý vilniuský žertík, sama pro nás zruší legitimitu všech dokumentů o členství Litvy v EU. Rozváže nám ruce, abychom vyřešili problém kaliningradského tranzitu jakýmikoliv prostředky, které si zvolíme.“
„Pokus o faktickou blokádu Kaliningradské oblasti ze strany Litvy je porušením ruské svrchovanosti nad tímto regionem a může být důvodem pro velmi tvrdé a zcela legální kroky ze strany Ruska,“ rozohnil se Klimov. Podle něj jde o hrozbu pro Rusko ze strany NATO. „Nepřípustné chování Vilniusu nyní ohrožuje celý tento vojensko-politický blok, který de iure zahajuje rukama jednoho ze svých členských států nepřijatelnou blokádu subjektu Ruské federace. To může být hodnoceno jako přímá agrese vůči Rusku, která nás doslova nutí urychleně přistoupit k řádné sebeobraně,“ napsal Klimov přesně v duchu rétoriky, kterou Rusové použili jako záminku k vpádu na Ukrajinu.
„Ruská federace nemá právo vyhrožovat Litvě. Za následky nevyprovokované a neoprávněné invaze na Ukrajinu si Moskva může jen sama. Vítáme zásadový postoj Litvy a důrazně podporujeme naše litevské přátele,“ napsal Dmytro Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí, na svém účtu na twitteru.