Projekt „jednotné měny BRICS“, který Moskva navrhla v roce 2022 a který sliboval ukončit hegemonii dolaru a „diktát“ jeho „pánů“ reprezentovaných Spojenými státy, skončil fiaskem, píše deník The Moscow Times. V současné době se o zavedení jednotné měny na úrovni bloku „neuvažuje“, protože země BRICS na to „nejsou připraveny“, uvedl v pátek ruský vůdce Vladimir Putin.
Projekt podle Putina „není zralý“. Šéf Kremlu to řekl na setkání se zástupci médií členských zemí BRICS. „Ekonomiky by ve své struktuře, ve své efektivitě měly být zhruba rovnocenné, jinak budeme čelit stejným problémům, jaké vznikly v Evropské unii,“ citovala Putina agentura Interfax.
Název BRICS je zkratka hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Jižní Afriky, Egypta, Etiopie, Íránu a Spojených arabských emirátů. Po připojení čtyř posledně jmenovaných nových členských států k 1. lednu 2024 se mluví také o BRICS+.
Putin oznámil záměr vytvořit „mezinárodní rezervní měnu“ založenou na koši měn zemí BRICS v červnu 2022. Obvinil západní instituce z „nezodpovědné“ makroekonomické politiky, včetně „spuštění tiskařského lisu, nekontrolované emise a hromadění nezajištěných dluhů“.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov o půl roku později sdělil, že projekt jednotné měny bude projednán na summitu BRICS v Jihoafrické republice. „Seriózní, sebeúctyhodné země dobře chápou, co je v sázce,“ tvrdil tehdy.
Ruské ambice ale u vůdců dalších zemí BRICS nenašly kladnou odezvu. „Ekonomika je velmi složitá, a proto nemá cenu předpokládat, že tato myšlenka bude fungovat,“ prohlásila v květnu 2023 ministryně zahraničí Jihoafrické republiky Naledi Pandorová. V červenci téhož roku Putinův projekt odmítla Indie a její ministr zahraničních věcí Subrahmanyam Jaishankar odmítl o projektu na okraj summitu BRICS vůbec diskutovat.
„Rozvojová banka BRICS, která měla být provozovatelem Putinova měnového projektu, se rovněž dostala do problémů. Banka, která je ze dvou třetin závislá na dolarovém financování, byla od začátku ruské invaze na Ukrajinu odříznuta od kapitálových trhů a v očích investorů se stala toxickou kvůli účasti Ruska, které vlastní 20 procent banky,“ píší The Moscow Times.
Rusko teď vymýšlí jiné cesty a navrhuje místo jednotné měny obchodovat v národních měnách, používat „elektronické nástroje“ a vytvořit obdobu SWIFT – globálního platebního systému.
Rusko má problém, protože sankce paralyzují jeho schopnost provádět zahraniční platby mezi jím a zahraničními partnery. Letos se druhotných sankcí začaly obávat čínské banky, což mimo jiné přineslo problémy pro ruský trh s elektronikou. Situace s platbami z Ruska do Číny se prudce zhoršila na konci března. Zhruba 80 procent transakcí tehdy selhalo a vrátilo se zpět. Již koncem února se objevila zpráva, že platby z Ruska přestala přijímat ICBC, stejně jako China Construction Bank (CCB) a Bank of China. Tyto banky jsou v Číně na prvním, druhém a čtvrtém místě z hlediska objemu aktiv.
Problémy má Rusko dlouhodobě. „Miliardové zisky z prodeje ruské ropy uvízly v indických bankách, což představuje ránu snahám Vladimira Putina přestat používat americký dolar k obchodování. S komoditami, jako je ropa, zlato a pšenice, se po celém světě obvykle obchoduje v amerických dolarech, které jsou světovou rezervní měnou,“ uvedl loni v září článek na webu Newsweek.com.